Fiyatlar 3-6 kamer içinde düşecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ÇAKER ekonomisi beceri adına resesyona girse da bu ebat uzmanları kandırma etmemişe benziyor. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın, henüz tafsilatlı mütemadi ve elan hararetli bir sürecin başlangıcı olduğu dillendirilmeye başlandı bile.

Fortune’dan Will Daniel’in haberine göre, ekonomistler, stagflasyon yani hem işsizliğin hem enflasyonun arttığı bire bir konuşu dönemin değil, Goldilocks yani iktisadi büyümenin enflasyona öğün açmadığı ayrımsız tahaccüm sürecine doğru gittiğimizi söylüyor. Bu ekonomistler beyninde KÖLE merkezli yatırım bankası ve mali hizmetler şirketi Jefferies Temel Finans Ekonomisti Aneta Markowska bile kayran alıyor.

Meğerse Wall Street ekonomistleri tıpkısı yıldan mufassal aynı süredir yavaşlayan iktisadi nema ile faziletli enflasyonun bileşimi anlamına mevrut stagflasyonla ilgilendiren namına uyarılarda bulunuyor. Fakat bu görüşler şimdilik yönünü değiştiriyor görünüyor.

Stagflasyon önlenecek

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Markowska, ESIR’nin önümüzdeki çeyreklerde 1970’lerde yaşanana analog bir stagflasyonu önleyeceğini savunuyor. Ayrımsız araştırı notunda “Resesyon kelimesini rafa kaldırarak yerine ‘elan ince müddet, daha hararetli’ kalıbını koymanın zamanı geldi diyen Markowska, durgun şişkinlik değil, Goldilocks dönemi diyerek yazıyor.

Haziran kocaoğlan para şişkinliği oranı zirveydi

Tüketici değer endeksi ile ölçülen pahalılık Haziran ayında yüzdelik 9,1 ile akıbet kırk yılın en faziletli seviyesine ulaştı fakat Markowska, düşen mal fiyatlarının ve iyileşen tedarik zincirlerinin önümüzdeki üç ila altı ay içinde çokça faziletli tüketici fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Markowska, bunun tüketici harcamalarında bire bir toparlanma üzere müstevi hazırlaması gerektiğini ve üçüncü çeyrekte GSYİH’nın yüzde 3’ad üstüne çıkmasını sağlayacağını öngörüyor. Bu durumun gerçekleşmesi, GSYİH’nın bir numara ve ikinci çeyreklerde daralmasından bilahare berenarı bol ayrımsız bölüm olacak ve birçok kişinin benzeri resesyonda olup olmadığımızı sorgulamasına sebep olacak.

FED nema artırımlarında yumuşamaya gidecek

Markowska, bu haftaki tüketici kıymet endeksi verilerinin Haziran ayının KÖLE enflasyonu amacıyla şahika olduğunu göstereceğini, bunun de FED’mağara yıl sonuna büyüklüğünde artırmayı planladığı faizleri yumuşatabileceğini kanıt ediyor. FED, Orak Ayı ayında 75 temel puanlık balaban bire bir çoğalma birlikte karışma almak amacıyla, enflasyonu dizginlemek amacıyla bu yıl dört misil getiri artırdı. Ve çoğu ekonomist Ürem artırımlarının bitmeme etmesini bekliyor.

Markowska, FED’in getiri oranlarını artırmaya aylamak zorunda kalacağını akseptans ediyor ancak Wall Street’teki mukavim çok kişinin beklediği kadar agresif olması gerekmediğini söylüyor.

Markowska tekrar bile değişken besin ve enerji fiyatlarını dışarıda tutan atom çekirdeği şişkinlikun 2023 yılına büyüklüğünde efdal kalmaya bitmeme edeceğini belirtiyor. Markowska, pandemi sırasında enflasyonu artıran tayyare bileti ve ikinci umum makine fiyatları düşmeye başlasa dahi, fiyatların artmaya bitmeme etmesini faziletli ihtimal yerine görüyor. Çekirdek pahalılık, bir süredir FED’mağara belirlediği yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor. Markowska, “Enflasyonun basamak ve hisse senedi gücü kıtlığından kaynaklanan mihman bir bileşeni olduğuna inanıyoruz ve bu üstelik geçenlerde çözülmeyecek. Bu iki ancak çekirdek pahalılık altında yüzde 4 civarında bir taban koymasını bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Nekahet yaşanacak ancak yara olmayacak

Markowska, Fortune’a verdiği röportajda, FED’mağara kalıntı atom çekirdeği enflasyona karşı mücadelesini sürdürürken bir resesyona girebileceği konusundan bile uyarıda bulunuyor fakat bunun mümasil zamanda gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekliyor.

Markowska, “Aynı resesyonun mümasil olduğu fikrine katılmıyorum, fakat bunun mübrem olduğunu düşünüyorum. Tıpkı noktada yüzdelik 2 enflasyona ansız okşamak amacıyla ödememiz müstelzim değer bu olacak” şeklinde konuşuyor.

Markowska, çekirdek enflasyonu misyon seviyeye yaklaştırmayı umuyorsa, FED’mağara 2023’te işsizliğin majör ölçüde artacağı aynı noktaya büyüklüğünde ürem oranlarını yükseltmek zorunda kalacağını söylüyor ve bunun galiba bire bir resesyona defa açacağını belirtiyor.

Borsalardaki ralli kocaoğlan tuzağı

Markowska, “Enflasyonun bu bulaşık bileşenini düşürmek amacıyla FED’in aksiyon gücü piyasasında lapacılık yaratması gerektiğini düşünüyorum, küçük aylaklık oranını yükseltmeleri gerekiyor. Ve açıkçası, yüzde 4‘lük tıpkısı işsizliğin yeterince faziletkâr olduğunu düşünmüyorum” diyor. Markowska, enflasyonu hoşur yenmek amacıyla FED’mağara aylakçılık oranını yüzdelik 6 veya yüzdelik 7‘ye çakmak zorunda kalabileceğini sözlerine ekliyor.

Yatırımcılar için bu behre senetlerinden mevcut rallinin bir ‘ayı piyasası tuzağı’ olduğu ancak biraz ay içre yatırım getirilerinin beklenenden henüz bereketli olabileceğini anlamına geliyor. Markowska, “Ben bunun tıpkı ayı piyasası tuzağı olacağını düşünüyorum. Ama gine üstelik borsalarda yaşanan rallinin ferda sona ereceğini dahi söylemiyorum zira önümüzde hala yeryüzü az iki ila üç aylık çok dolgunca veriler var. Bu yüzden yaşanan ralli, çoğu insanın tutum ettiğinden elan balaban ayrımsız kocaoğlan tuzağı kabil” şeklinde konuşuyor.

Acun ekonomisi stagflasyonda

 

Global ekonomilerin kâbusu: durgun şişkinlik

 

Dünyaca ünlü yatırımcıya bakarak yolun sonu stagflasyon

 

Durgunluk-stagflasyon-faiz artırımları ve piyasalara etkisi

 

Şişkinlik sülük kadar üzerimize yapışacak

 

BENDE’dahi para şişkinliği kâbusu bitmeyecek

 

Share: