Avrupa gaz fiyatları stokların dolmasıyla düşüyor

Avrupa doğal gaz fiyatları bölgedeki depolama enjeksiyonlarının şita öncesinde yüksek doluluk seviyelerine ulaşması ve düşük likidite ile bugün hor yönlü akım ediyor.

Hollanda TTF hub’ı Ilkgüz ayı vadeli kontrat Ice Endex’te zaman en üst 1,32 EUR düşüşle 195,00 EUR/MWh’ten iş gerçekleştirdi. İngiltere NBP hub’ı eşdeğer sözleşme ise 10,63 p azalışla 363,00 p/th düzeyinden ahali değiştirdi.

Alfa Energy Enerji Piyasası ve Riziko Yönetimi Başkanı Jason Durden, “Ambarlama tüm gidiyor, geçen hafta az buçuk daha dokunaklı olsa dahi Fransa ambarlama sahaları Ilk Teşrin ayına kadar %100 yoğun reşit olacak” ifadelerini kullanıyor.

Fransız depolama tesisleri %82, Almanya %72, İspanya %79 ve İtalya %75 dolulukta bulunuyor.

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) verilerine bakarak, sabık yılın tıpkı döneminde Avrupa depolama sahalarında doluluk %59 iken bu sahalar en üst kapasitelerinin %72’lik bölümünü doldurmuş bulunuyor.

Avrupa, Ukrayna’daki uğraş sırasında Moskova’nın aşamalı olarak kapasitenin sadece %20’sine düşürdüğü Acımasız gaz arzının yerini kabul etmek üzere mütenavip arayışlarını sürdürürken 1 Kasım’a kadar kapasitenin %80’ine ulaşmayı hedefliyor.

Durden, bitmeme fail aktif LNG ithalatının üstelik kilit öneme topluluk olduğunu söylüyor.

Avrupa, sene boyunca Acımasız arzına almaşık amaçlı çoğu spot LNG kargosunu kendine çekiyor ve şu anda Asya fiyatlarına koşa haneli primler sunuyor.

Ancak Avustralya merkezli ANZ bankası marifetiyle paylaşılan benzeri notta, Asya şirketlerinin ışıltı piyasada henüz enerjik kuzuluk gelmesiyle rekabetin artabileceği belirtiliyor.

Doğalgazı kesilen Avrupa’dahi kömür tüketimi artıyor

 

Saf gazda ağustos tarifesi yayımlandı

 

Polonya, AB’nin doğal gaz planının zorunlu olmasına alın

 

gaz depolama tesisleri kışa amade

 

Share: