Kilosu 1 teklik! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor lehtar gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki karpuz üreticisine destek olmak üzere “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı tesanüt kampanyası sürüyor. Belediye ekipleri bu el da 30 titrem karpuzu ilçesinin kırsal mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp ayrıksı mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Şehremini Cemil Deveci dahi çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem birlikte mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Yaklaşık on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye ulaştırmak üzere çalıştıklarını belirten Deveci, “Üç amacımız var. Birincisi yetiştirici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi bitiren mevsiminde berduş karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü de fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan sonradan yeryüzü aşkın 10 çağ içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi bile harekete nâkil bu oldu zaten. Bu süreçte yaklaşık 400 ton civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 titrem karpuz gelmek, herkesin 10 kilo lamba karpuzu aldığını düşünürsek 40 bin aileye lamba karpuzu ulaştırdık demektir. Bunu bundan sonra Atakum’un hat mahallelerinde yapmıştık. Deminden üstelik rustik mahallelerimizde yapıyoruz. Zaman Özören mahallemizdeyiz. Erte Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, yaklaşık 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi üzere dayanışmanın büyüdüğünü belirten Sarban, “Bu bir dayanışma eliydi. Samsun ve Türkiye ayırt etti. Tarımın hesapsız yapıldığı de üreticiler ve ilgililer marifetiyle ayırt edildi. Bire Bir ayrıksı amacımız dahi buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem üstelik Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve bölüt pimpirik satacaklar. Karadeniz’e yahut İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, göveri, sonuç taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diyerek konuştu.Share: