Esrar, duman mamulleri ve ispirto piyasasına ilgili teklif TBMM Hak Komisyonu’nda

TBMM Türe Komisyonunda, Kötü, Yaman Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Kanun ile Ara Sıra Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin görüşmelerine devam ediliyor.

Teklifin geneli üstünde milletvekilleri bayram aldı.

İYİ Tümen Aksaray Mebus Ayhan Erel, teklifin gerekçesinin kaçakçılığı gölge etmek ve taşıt dışı üretimi ortadan sarmak olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkürname etti. Ancak kaçakçılığı heveslendirme eden, buna sebep olan sosyolojik sebeplerin araştırılıp araştırılmadığını soran Erel, “Ego, sigara ve ispirto kullanmayan bire bir emanet olarak sigaraya ve alkole yapılan zammın, temas sabık gün artarak devam fail bu zammın, kaçakçılığa ve kaçakçılığa laf ürünlere olan talebi arttırdığını düşünüyorum.” dedi.

Vergiler arttığında vatandaşın esrar ve ispirto tüketimini bırakmadığını, gizliden gizliye veya öz yaptığı ürünü kullandığını öne süren Erel, vatandaşın kaçakçılığa ve kaçakçılığa laf olan ürünlere eğilmesinin temelinde celal tarafından piyasaya en edilen ürünlerin çok fiyatlı olmasının yattığına yönelik değerlendirmede bulundu.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk ise teklifte, duman ve tütün mamullerine yayın takip sistemi getirilmesi, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi peyda etmek isteyenler amacıyla almanak 2 bilyon sayı istihsal kapasitesine sahip yapı ihdas zorunluluğu getirilmesi, işaret takip sistemine engelleme edenlere Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan yahut bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara hapis cezası öngörülmesi, yaman, kötü mamulleri ve alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon liraya kadar güvence alınması; selis 1 sene boyunca sinyal alınamayan çökertme telefonlarının IMEI’lerinin pasife alınması üzere kaçakçılık ve mevzuat dışı çalışmalar için koskocaman düzenlemelerin bulunduğunu kaydetti.

“Tütün: Gezegenimizi Zehirliyor” raporuna bakarak kötü ve türevlerinin kullanımından dünya yılda 8 milyondan aşkın insanın öldüğünü tamlayan Öztürk, bu ölümlerin 1,2 milyonunun ise ürkek içicilikten kaynaklandığını aktardı.

Öztürk, bu rapora bakarak, Türkiye’üstelik duman kullanan erkeklerin oranı azalırken, kadınların oranının arttığını dile getirdi.

Halil Öztürk, sigara kaçakçılığının, terör grupları ve illegal yapılanmalarda kâin örgütler için getirisi faziletli, alımlı tıpkısı para kaynağı olduğunu söyledi. Öztürk, “Kaçakçılığın ülkemize verdiği çok boyutlu zararlara engel olabilmek hesabına yapacağımız mevzuat düzenlemelerini oldukça kocaman bulmaktayız.” diyerek konuştu.

“Algı politikası sinsice esrar kullanımını artırdı”

HDP Batman Saylav Mehmet Ruştu Tiryaki bile YANLIŞSIZ Tümen’nin 2002’dahi iktidara geldiğinden beri tütüne alın savaşım yürüttüğünü, fakat duman ve tütün mamullerinden aldığı vergileri daima arttırarak, tütünü koca aynı dirimsel kalemi haline getirdiğini savundu.

Tiryaki, 2002 yılında evcil tütün üretimiyle geçimini sağlayan dikici sayısının 400 bin olduğu tahmin edilirken, bu rakamın bugün 50 bin ya da 70 bin adına konuşulduğunu hatırlattı.

Türkiye’de yetişen tütünün sigarada kullanım oranının 2003’te yüzdelik 42 iken TEKEL’in özelleştirilmesinden sonradan yüzde 11’e düştüğünü anlatan Tiryaki, algı artırımıyla şirketlerin sigara üretimi azalsa birlikte tahminlere göre 20 bilyon nüsha tahvil ve sinsice sigara tüketiminin söz konusu olduğunu gelecek sürdü. Tiryaki, “Yani bu yürüttüğünüz alacak politikası sigara tüketimini azaltmış değil; cemi bilakis, sarmalık esrar, ‘çaktırmadan’ dediğimiz tütünün kullanılmasının oranını arttırmış durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere ise yanı sıra getirdiği sarmalık ve yaprak tütünü göstererek, bunların yerli yaman olduğunu ve evcil tütünün Adıyaman, Malatya, Batman kadar illerde üretiminin yapıldığını dile getirdi.

Tutdere, yerel tütünün ensiz dışından getirilen gizlice esrar ile tıpkı olmadığını, fakat hep geriden geriye kötü ile karıştırıldığını ve üreticiye falsolu yapıldığını, vatandaşın kıygın edildiğini öne sürdü.

Teklifle, yerli ürünün dahi sinsice tütün kabil değerlendirileceğini savunan Tutdere, “Bu işi halletmek istiyorsak kaçakçılık kanununda, içiş özelliğine sahip evcil tütünü istisna dışında tutmak lazım. Yaman ticaretini, evcil tütünü de içine katacak bire bir hükümranlık kurma etmekle bu sorunu çözemeyiz. Hapishane cezası, yerel yaman için ağız ağıza ortadan kalksın, kavim birlikte bayındır zaman alsın.” ifadesini kullandı.

Komisyonda, maddeler üzerindeki görüşmelere devam ediliyor.

Share: