Aksaray haberi… Aksaray jandarması habersizce avcıların akülü gürültülü tuzağını bozdu

Aksaray’da çaktırmadan avcıların kuşları koymak ve sonrasında tutmak amacıyla kurduğu akülü gürültülü tuzağı güllabi ekiplerinin çalışmasıyla imha edildi.

Edinilen bilgiye göre, habersizce avcılığa boğaz vermeyen Aksaray İl Kurnaz Komutanlığı Çevre, Natür ve Hayvanları Esirgeme Tim Komutanlığı ekipleri şehir genelinde uğrun ve yasak avlanmaya yönelik teftiş ve kontrollerini bitmeme ettiriyor. Bu çerçevede merkeze kapalı Altınkaya Beldesi bölgesinde devriye atan güllabi ekipleri yüksek seste kuş seslerinin gelmesi üstüne durumdan şüphelenerek gölgede açık çaplı araştırma yaptı. Tıpkı müddet yapılan araştırmada uyanık ekipleri otların arasına gizlenmiş akülü curcunalı tuzağını buldu. Çevreye kuş sesleri yayarak kuşları almak için makbul aldangıç cingöz ekipleri vasıtasıyla susturularak alındı. Yapılan incelemelerde patırtılı tuzağının çandır kuşlarını avlamak üzere aldangıç olarak hazırlan sistem olduğu tayin edilirken, maşa imha edilmesi üzere Tabiat koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine konfirmasyon edildi.

İl Cingöz Komutanlığından yapılan kayıtlı açıklamada, “Aksaray İl Açıkgöz Komutanlığınca, natür ve hayvanların korunmasına yönelik çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla devam edilecektir” denildi. – AKSARAY

Share: