Esnafın “5 lira madeni mülk piyasaya salınsın” talebi konusunda Nazır Bitkisel: Biraz basalım mı?

Kaynak ve Maliye Bakanı Bitkisel, çeşitli temaslar ve ziyaretlerde gezmek için Isparta’ya geldi. Isparta Valiliği’ni ziyaret eden Nazır Nebati’yi Vali Görgülü Baruş, SELIM Tümen İl Başkanı Osman Zabun, DÜRÜST Fırka Mebus Recep Hususi, Isparta Şehremini Şükrü Başdeğirmen ve kamu çalışanları karşıladı. Vali Baruş ile mülaki Bakan Bitkisel, sonraları esnafı ziyaret etti.

Icra Vekili Bitkisel, restorasyonu bitmeme eden tarihi Üzüm Pazarı, Mimar Sinan Camii yanı ve Mimar Sinan Caddesi’nde esnafla görüşürken, tavuk döner sermaye satışı yapan esnaf, madeni servet talebinde bulundu. Esnaftan biri, “Sayın bakanım, esnaf namına madeni 50 kuruş ve 1 lira sıkıntısı çekiyoruz. Piyasaya bolca 1 teklik ve 50 kuruş salınsın hassaten 5 liralık madeni dünyalık basılsın. Deminden bankaya gittik, orada üstelik bulunmayan. Koştur, koştur berduş arıyoruz” dedi.

Bakan Nebati’nin “Az Buçuk basalım mı?” diye sormasının peşi sıra çalışan üstelik “Kağıt para hesabına 5 liralık, 1 teklik ongun olacak. Yağdıralım, ne olacak?” dedi. Bakan Bitkisel ise gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi.

“ISPARTA ESNAFI İKRAMI SEVİYOR”

Vekil yardımcısıyken da Isparta’yı müzakere ettiğini anlatan Nazır Nebati, esnafın ikramı ve armağan vermesi üzerine, yanındaki SELIM Fırka Isparta Milletvekili Recep Hususi’e, “Isparta esnafı yoz çokça kardeş. İkram etmeyi seviyor. Sonuç geldiğimde pandemi bakir bitmişti işlemler o büyüklüğünde üzücü olmasına rağmen tekrar mübarek verimli ihtişam-i ikramda bulunmuşlardı. Bugün gene hep tıpkı şeyler izzetüikram ediyor” dedi.

ÖTV’SİZ TAKSİ İSTEĞİ

Nazır Bitkisel, mülakat ettiği taksi durağında birlikte esnafla arkadaşça etti. Esnaftan birinin “Sayın bakanım elan evvel ÖTV’siz göçüm imkanı sağlamıştınız, haddinden fazla sevinmiştik. Tekrar böyle bir imkan sağlasanız çok bahtiyar olacağız” sözleri üstüne Nebati, bunun şimdilik gibi olmadığını söyledi.

Nazır Nebati, sohbet ettiği esnaf ve yolda gördüklerine, yanındaki AK Fırka’nin Ispartalı yöneticilerini göstererek, “Tanıyor musunuz?” diye sordu. belediye başkanı ve milletvekilini tanıyıp, İl Başkanı Osman Zabun’u tanımayanlara Bakan Nebati, “Bak başkan sınav etmiş oldum. Seni çok tanımıyorlar, ona bakarak” diyerek nükte yaptı.Share: