“Karagül mayası bakı morlukları ve şişliklerine ferah geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’birlikte yetişen karagülün hem kozmetik hem dahi afiyet sektöründe kullanıldığını ve akıbet günlerde karagüle ilginin arttığını belirten Semptom Kültürü ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya bitmeme ettiklerini belirtti. Ergül, karakul mayasının kontrol morlukları ve şişliklerine gani geldiğini vurgulayarak, mayanın henüz isimsiz birçok olumlu etkisi olduğunun de altını çizdi.

Karagül mayasının birçok mevki tarafından dilek edildiğini belirten Ergül, “Artağan Anadolu toprakları yıllar boyunca sayısız medeniyetin görk ve esenlik sırlarına bakım etti. Karakul, bu sırların birçoğunu ortamında barındırıyor. Tığ dahi Anadolu topraklarındaki nişan kültürünü araştıran Tiyrus Koku Uygarlığı adına takkadak Halfeti’üstelik yetişen ve karagül bahçelerinden ele edilen karagül mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya devam ediyoruz” dedi.

“KARAGÜL YERINE BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karakul’ün Isparta gülünden henüz yumruk yetiştiğini belirten Ergül, gülün yılda iki kere Nisan ve Teşrinievvel aylarında hasat verdiğini ve 5 titrem gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karagül mayasının cilde faydasını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş de “2018 yılında Isparta Kullanışlı Ulum Üniversitesinde kurulan Gül ve Hoş Kokulu Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (GÜLAB) müessis Müdür namına atandım. 2015 yılında Sendrom Kültürü Derneği ile muarefe fırsatım oldu ve eskimemiş birliktelikler ortak çalışmaları dahi beraberinde getirdi. Hele Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karakul adına tanıdık Halfeti gülü üstüne araştırmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR DEĞERDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karakul mayasını sınırlı aşamalardan geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel güzelliğinin yanında endüstriyel tıpkı değerde kazandırabilmekti ve bu amaçla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin emare karakterlerini belirlemek için Halfeti gülü uçman düşman, aromatik suyu, konkreti (cani gül yağı) ve absolütün koku profillerini belirledik. Fark ettik kim yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun ayar taşıyabileceği ve gizil benzeri kullanma alanı olabileceği idi. Ancak ayrıntılı çalışmalara gerekseme vardı. Çünkü Halfeti gülünün teferruatlı tıpkı çiçeklenme periyodu var ve çiçekler nebat üzerinde tafsilatlı süre kalıyor, halbuki Isparta’de yetişen yağ gülünün günce toplanması gerekiyor, ayrımsız sonraki güne artan güller hızlıca dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün nişanlık sentezinin henüz bol anlaşılabilmesi için resimde görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve araz sentezi ile içeriklerini araştırdık. Halen etraflı dolaşma açan Halfeti gülünde akla yatkın zamanı üzere değişik dönemlerde hasat edilen çiçeklerde nişan karakterizasyonu üstüne araştırmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın hele katıksız kozmetik sektörünün serencam günlerde karakul mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde sağladığı faydalarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya koruyucu peki”

“Cilde cila verir”

“Deri sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Ihtiyarlama belirtileri ile mücadele boy bos”

“Saf tıpkısı tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler üstüne oldukça zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan murakabe morlukları ve şişliklerine ongun dirimlik”

“Cildin kaybettiği nemi hızlıca sağlar”

“Çevrim içre doğru kokusu ile enerjimizi yükseltir”

“Nemli saçlarda kullanıldığında parlaklık verir.”

Share: