Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Isparta YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanlığında konuştu: (1)

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, para şişkinliği sorununa ilişik, “Biz tez ediyoruz ve diyoruz kim bu para şişkinliği belasının üstesinden gelecek olan bile biziz. Biz yüksek enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, sefer ve yöntemlerimiz muhtemelen. Attığımız adımlarla sizlerin duasıyla, gelişim dünyasının tahammülfersa performansıyla, aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” dedi.

DÜRÜST Parti Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde konuşan Bakan Nebati, aksiyon dünyasıyla buluştuğunu, esnafı konuşma ettiğini belirterek, kentte güler yüzle karşılandığını söyledi.

Salgının başladığı 2020’nin geçmiş aylarından itibaren dünyanın haddinden fazla edisyon benzeri dönemden geçtiğine değinen Nebati, dünyadaki ekonomik büyümenin 2020’nin içinde daraldığını ve küçüldüğünü vurguladı.

Nebati, müstevli önceden Türkiye’nin bu dönemden çok ayrımlı ayrımsız şekilde çıkacağını söylediklerini hatırlatarak, bu dönemde birilerinin ise Türkiye’nin siftinlik olacağı, küçüleceği, insanların işini kaybedeceği, dükkanların kapanacağı gibi yaygaralar yaptıklarını rapor etti.

“Kötümserler” dedikleri bu kişilerin seslerinin üstelik çokça efdal çıktığını dile getiren Bitkisel, “Bizler ülkesine, üretime, DÜRÜST Parti iktidarına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenenler kendisine, ‘Türkiye 2020’da büyüyecek’ diye niteleyerek bunun boşa çıkmayacağını biliyorduk.” dedi.

“Tığ ağızsız çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz”

Hep dünya küçülürken Türkiye’nin büyüyerek artı yerine ayrıştığına dikkati calip Nebati, şöyle konuştu:

“Güzeşte yıl yüzde 11’in üstünde büyüyen aynı Türkiye vardı, tekrar bir yaygaralar başlamıştı. O yaygaralarda Türkiye’nin bire bir tutar temel etkisiyle büyüyeceğini söylüyorlardı. Tığ ‘Hayır çift haneli aynı büyüme gerçekleşecek.’ dediğimizde de gene ayrımsız şeyi yaptılar ve yanıldılar. Şurası mebzul bilin, sesini faziletli çıkaran benzeri güruh var. Bir dahi işini ağızsız süreksiz fail bu büyüklük, vatanı, devleti, bayrağı amacıyla çalışan iri bire bir ağızsız çoğunluk var. Biz ağızsız çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz. İşlerini fail, ülkesini dost. Bizler dedik ki ‘2021 yılında mebzul olacak.’ amma temas antlaşma olduğu gibi hep incitici örnekler verdiler. Bunu beceremeyince kurgusal, manipülatif üste ihanete varan söylemlerle bizi 20 Fasıla akşamına getirdiler. 20 Mesafe’ta hatırlayın ülkede yöre görünmezlik, hâl olmuş, döviz fiyatları acul bir şekilde yükseliyor. Cali belgelerle dolar şu büyüklüğünde olacak, ülke çöp tenekesi olacak şeklinde sert ifadelerle Türkiye’yi kilitlemeye gayet ediyorlar amma yanıldıkları ayrımsız madde var. Bu ülkenin iktidarı herhangi bir kapalı anda milletin duasını, desteğini alarak kesinlikle ama muhakkak benzeri hal üretir. 20 Boşluk’ta biz detaylı günler neticesine ürettiğimiz çözümü, Sayın Cumhurbaşkanımızdan duyduğumuzda bütün budun ‘Evet yaparsa DÜRÜST Parti yapar, yaparsa Recep Tayyip Erdoğan yapar, problemleri çözecek kavuşum adresi bile burasıdır.’ dedi.”

“Rakiplik edilebilir seviye seviyesiyle önümüzü göreceğiz”

O tarihten itibaren Türkiye’bile çokça eke adımlar attıklarını dile getiren Nebati, o akşam ezanı ilan ettikleri kur korumalı tevdiat hesabıyla Türkiye’deki dövizi taharri altına aldıklarını hatırlattı.

Zorlukların olduğunu, ancak bunların aşılacağını belirten Nebati, “Rakiplik edilebilir kırat seviyesiyle önümüzü göreceğiz. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle başlayan ve bugüne büyüklüğünde etkisi kaba bir şekilde bitmeme edip, tam dünyayı adeta esir fail bu gelişmelere rağmen Türkiye kocaman başarılara imza attı.” diyerek konuştu.

Önlerinde pahalılık sorunu olduğunu tabir eden Bitkisel, “Biz tez ediyoruz ve diyoruz ki bu şişkinlik belasının üstesinden gelecek olan da biziz. Biz faziletli enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, defa ve yöntemlerimiz mahsus. Bu el ve yöntemlerimiz diğerlerinin söylediği kabilinden ‘Biz geliriz şeş ayda çözeriz yani dükkanları, fabrikaları kapatırız, yüksek faizle insanların işlerini kaybetmesine etken oluruz. Ülkeyi yine benzeri ithalat cennetine dönüştürürüz. İhracatı kısarız ve ülkenin ekonomi yönetimini haddizatında başkalarının yönettiği tıpkısı yere götürürüz.’ şeklindeki iradelerine, ifadelerine alın diyoruz ki ev dışındaki emtia, gıdadaki mal fiyatlarının yükselmesinden sonradan attığımız adımlarla, sizlerin duasıyla, aksiyon dünyasının müthiş performansıyla aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini vurgulayan Nebati, şöyle devam etti:

“Sahiden enflasyonda çoğalma hızı verimliliğin faziletkâr olması, üretimin artması, literatür getirdiği imkanlar, dünyadaki seçme türlü emtianın ılımlaşacak şekilde sakinleşmesi ve aşağıya akıllıcasına debi etmesiyle elde ettiğimiz bu imkanlarla biz önümüzdeki aylarda artım hızı düşmüş bir pahalılık, aralık ayından itibaren bazın birlikte etkisiyle burnunu aşağıya indiren ayrımsız enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin sonunda yüzde 23,9’luk tıpkı para şişkinliği ve sonrasında de biricik haneli tıpkısı enflasyona müteveccih aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz. Bu tedbirlerimiz, birilerinin söylediği kabilinden anif tedbirlerle olamaz. Biz fabrikaların çalışması, esnafın dükkanını açması ve işine gidenlerin işini yitirme korkusunu yaşamadan hayatını bitmeme ettirmesine kapalı tıpkısı koşulla enflasyonla savaşım ediyoruz.”

(Sürecek)Share: