Esenlik çalışanları el sağlığına dikkati yolmak üzere trampet takımı kurdu

Samsun’üstelik keyif çalışanları, umum sağlığı üstüne farkındalık oluşturmak için trampet takımı kurdu.

İl Esenlik Müdürlüğü bünyesinde vazifeli hekim, ebe ve hemşirelerin çoğunluğunu oluşturduğu sağlık çalışanları, vatandaşların yaşam kalitesini artırmak, amansız hastalık ve süreğen rahatsızlıklar kabilinden hastalıkların erken teşhisine dikkati bürümek amacıyla 2 kamer ilk 14 kişiden oluşan Halk Sağlığı Trampet Takımı’nı oluşturdu.

Elan ilk eline on paralık enstrüman almayan keyif çalışanları, 1 maaş eğitimin arkası sıra trampet, davul ve zil çalmasını öğrendi. Trampet takımlarıyla kentte planlı etkinliklere katılan sağlık çalışanları, risale birlikte dağıtarak vatandaşlarda afiyet bilinci bina etmek amacıyla çaba harcıyor.

Ahali Sağlığı Trampet Takımı, zaman zaman tıpkısı araya gelerek iş gerçekleştiriyor.

Trampet takımında mevcut Dr. Elif Özkaya, AA muhabirine, ahali sağlığı üzerine çok sayıda emek yaptıklarını, bunları elan degaje kitlelere duyurmak istediklerini söyledi.

Herkesin ortak noktası olan müzikle bunu yapmayı düşündüklerini tamlayan Özkaya, “Daha başlangıçta deneyimi sıfır, eline benzeri nöbet birlikte baget almamış arkadaşlarla yola çıktık. Sonraları çalgı öğretmenlerinden destek aldık. Bilahare gruba çalgı eğitimi alan 2 çocuğumuz katıldı. Onlar bize koruyucu oldu ve tek deneyimi sıfır insanları aynı araya getirerek trampet grubu kurduk.” dedi.

Müziğin birleştirici etkisini geçmiş kendi içlerinde çakozlamak, sonraları vatandaşlara sezdirmek istediklerine bel fail Özkaya, şöyle konuştu:

“Halkı bilinçlendirici stantlar kuruyoruz, broşürler dağıtıyoruz, eğitimler veriyoruz ama enstrüman bambaşka. Saz olunca tümce çabucak bir yerde buluşuyor. O devir pankartlarımız, dövizlerimiz ve yaptığımız işi çok daha iyi anlatıyoruz. Bizim üstelik haddinden fazla hoşumuza gitti. Aynı taraftan trampet çalmayı öğrenirken, sair taraftan kişi işimizi yapmaya bitmeme ettik. Öğle tatillerinde, sıcaklarda, bazen yağmurda çalıştık ve sonrasında işimize döndük. Bu bize dayanılmaz esenlik verdi.”

“Bizce amacımıza ulaştık”

Ahali sağlığı üstüne sokakta broşür dağıttıklarını anlatan Özkaya, şunları kaydetti:

“Risale dağıtırken belki yanımıza gelmeyecek, broşürlerden almayıp bizi dinlemeyecek insanlar, müzikle yüzünü bize döndü. Umum sağlığı yerine amansız hastalık birimimiz var, amansız hastalık taraması yapıyoruz. Kronik hastalıklarla ilgileniyoruz. Tansiyon, şeker hastalığı ve obezite ile savaşım ediyoruz ya birlikte can kuşu sağlığı ile ilgilendiren mücadelelerimiz var. Geçici hastalık birimimiz, ince ağrı savaş bölümümüz var. Umum sağlığının yaptığı çok aşkın gelişim var. Birçok çalışmamız var amma birçoğundan halkımızın haberi yok. Bunları duyurmamızın amacı, ‘Biz bunları yapıyoruz’ gelmek değil, “Siz bunlardan faydalanın’ noktasındadır. Bizce amacımıza ulaştık.”

“Er teşhisin ne büyüklüğünde yüce olduğunu vurgulamak istedik”

Trampet takımına lavta eşi Hale Altun ile katılan afiyet çalışanı Ahmet Altun de yıllardır düzenledikleri bilinçlendirme yürüyüşlerine halkın ilgisini çekmek istediklerini vurgulayarak, “Ortaya trampet takımı fikri atıldı. Bu kuşkusuz vatandaşa yansıyacak bilemedik ama ayrımsız cesaretle yola çıktık, aldığımız tepkiler ve bize olumlu şekilde yansıdı. Daha ilk hiç çalgı aleti çalmadım. Arkadaşlarım benden önceki başladı, onlardan aldığım cesaretle davulu elime aldım, yola çıktım.” diye konuştu.

Hale Altun üstelik insanlara bu şekilde seslerini duyurduklarını dile getirerek, “Hele tığ amansız hastalık kayıtçılar olarak, kanserde erken teşhisin ne kadar makro olduğunu vurgulamak istedik. Bu şekilde trampetle sesimizi duyuralım istedik ve bire bir şekilde bunu yaptığımızı düşünüyorum. Bire Bir cesaret, benzeri tevakki etmek ile başladık amma böylece domuzuna tepkiler geldi.” dedi.

Share: