“Koskocaman ordunun milli gururu”: Atak helikopteri

Türk Havacılık ve Gök Sanayii’nin (TUSAŞ) yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği T129 Akın Hücum ve Taktik Irfan helikopterleri, Türk ordusunun caydırıcı gücü kendisine öne çıkıyor.

Hassas düşün ve darbe teknolojisine cemaat iki mürettebat kapasiteli Akın, rastgele mevsimde temas kalem arazi şartlarında görev yapmasının yanında manevra kabiliyeti ve atış gücüyle de dikkatleri konusunda çekiyor.

Değişen muharebe ihtiyaçları göz uğrunda bulundurulduğunda başarım ve manevra kabiliyeti anlamında 5 ton sınıfındaki en yüksek helikopter olarak gösterilen Akın helikopteri, çokça daha hafif, haddinden fazla daha tafsilatlı müddet havada kalma, yüksek sıcaklık ve faziletkâr irtifada manevra sergileme üzere özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor.

Milli yazılımlarla donatılan Akış, kuvvetli gövdesi ve faik cebe sistemleriyle de muhteşem ordunun gökyüzündeki caydırıcı gücü oluyor.

Çok yönlü üstün harekat kabiliyeti

Yüksek performans ve manevra kabiliyeti, bakışımsız zırh yükü, bağan görünürlük, ses ve insiyak silueti, erdemli seviyede darbeye dayanırlık ve balistik müsamaha üzere özelliklere topluluk olan Atak, bu özellikleri sebebiyle mütenevvi muharebelerde çok cepheli üstün harekat kabiliyeti kazanıyor.

Yakın gelgel desteği görevleri üzere 76 adete kadar güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 milimetre tümden ile donatılan Akın, çok amaçlı görevlere akla yatkın adına da 8 sayı UMTAS antitank füzesi, 16 adet Cirit lazer güdülebilen füze, 8 adet Stinger füzesi ile yeryüzü gündeş elektronik savaş ve elektro-optik sistemlerini de bünyesinde barındırıyor.

Havada tahminî 3 saat kalma yeteneğine topluluk Atak, 300 saatlik uçuştan sonradan mevkut namına ağırbaşlı bakıma alınıyor.

Görev hazırlığı AA ekibince görüntülendi

Karaca Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde saha düz helikopterlerin Isparta 1. Esmer Havacılık Alay Komutanlığı hangarında göreve hazırlanması, AA ekibince görüntülendi.

Göreve çıkmadan hassas bire bir bakım ve taharri sürecinden geçirilen Akın, pilotların gözetiminde, teknisyenler aracılığıyla pervane, motosiklet ve entegre edilmiş zırh sistemlerinin bakımı titizce yapıldıktan sonraları hangardan kalkış alanına çekildi.

Uçuş ekibinin taharri gayeli kalkış yaptığı Atak helikopteri, bire bir süre havada kaldıktan sonra güvenle piste döndü. Terörle mücadelede etken geçer ve teröristlerin yoğun rüyası haline mevrut Akın helikopteri, göreve amade halde tekrar hangara alındı.

Share: