Osmanlı’nın savaşlara hazırlandığı Kocayayla’da korida festivali düzenlendi

Bursa’nın dağ ilçelerinden Keles’teki, Osmanlı döneminde savaşa hazırlanılan Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi.

Bursa site merkezine 50 kilometre uzaklıkta ve Uludağ’ın güney eteklerinde kâin kısaca 500 dönümlük çayırlık alana cemaat 1200 metre rakımlı Kocayayla, dördüncüsü düzenlenen Bursa Keles Kocayayla Kele Güreşleri Türkiye Hukuk Şampiyonası’na eş sahipliği yaptı.

Şampiyonada, Artvin, Erzurum, Rize, İzmir, Denizli ve Muğla ile Aydın’dan gelenler boğalarını güreştirdi. Bu sene festivale ilk kez Keles’ten da benzeri boğa katıldı.

Festival kapsamında planlı müsabakalarda 650 kilogramdan 1 tona büyüklüğünde mütebeddil boğalar boynuz boynuza geldi.

Osmanlı döneminde savaşlara hazırlanılan yaylada gerçekleştirilen yarışmaların peşi sıra kazanan boğaların sahiplerine 12 bin ila 22 bin liralık beyninde değişen para ödülleri verildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ve alanda piknik yapıp aralık geçirdiği festival, boğa güreşini sevenlerden bati rabıt gördü.

Festivalin organizatörü Çevrimli Gülseçkin, AA muhabirine, güreşlerin yayladaki arenada yapıldığını ve temas tür düzenlilik önleminin alındığını söyledi.

Gülseçkin, şöyle konuştu:

“Festivalimize bindi veren Bursa Büyükşehir, Keles, Gürsu ve Artvin belediyelerine, ayrıca müzahir olan aksiyon insanı İsmet Çevik, Esen Becerikli ve Gaye Baht başta tutmak üzere sponsorlarımıza teşekkürname ediyoruz. Halkımızın alçak ilgisi bizi mutlu etti. Bu yıl haddinden fazla fırtınalı geçen müsabakalar oldu. Efsanevi sahiplerimiz de o büyüklüğünde öğün geldiler güreşler için. Hep amacıyla eğlenceli ve eli nimetli çekişmeli bir curcuna oldu.”

Share: