Diyarbakır’da “Talih Kültür Yolu Festivali” hazırlıkları sürüyor

Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın suret Uğur ilçesinde düzenlenecek “Talih Kültür Yolu Festivali”nin amacının kentin güzelliklerini ülkeye ve dünyaya takdim etmek olduğunu söyledi.

Demircan, 8-16 Ilk Teşrin’de gerçekleştirilecek curcuna öncesi Sur ilçesinde düzenlenen çalışmalar üzerine bilgelik aldı.

Yenikapı Caddesi’nde gazetecilere izah eden Demircan, cemiyet hayatının şehirde kültür ve sanatla var olduğunu anlattı.

Dünyanın seçkin durumunda hep cesamet ve toplulukların “ekin başkentleri” car ederek şehrin kültürel ve sanatsal dokusunu ön plana çıkartan eylemler içerisinde olduklarını aktaran Demircan, bakanlıklarının öncelikle İstanbul’birlikte Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni başlattığını anımsattı.

Eylül ayının ortalarından başlayarak ekim ayının sonuna kadar İstanbul’üstelik Beyoğlu Hars Yolu, Ankara’üstelik Başkent Firez Yolu, Diyarbakır’birlikte Uğur Hars Yolu, Çanakkale’üstelik Troya Ekin Yolu festivallerini yürütme edeceklerini belirten Demircan, şöyle konuştu:

“Uğur Firez Yolu Festivali’nin düzenleneceği Diyarbakır, Mezopotamya’nın oylumlu alanları ve kebir baş noktalarından, dünyanın sunu eke tarihi mekanlarından biri. Burada yapılan restorasyonlardan de bilcümle gelişigüzel başta Diyarbakırlılar oluşmak için hep mevki vatandaşlarımız namına gelgel duyuyoruz.”

Festivalle ilişkin program detaylarını ilkgüz ayı böylelikle car edecekleri sözlerine ekleyen Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başta Dağkapı’bile yapacağımız kayran etkinliklerindeki konserler, İçkale’da gerçekleştireceğimiz etkinlikler, sergiler, sohbetler, film gösterimleri, sanatçı buluşmaları ve toplumun önde gelen kanma önderleri, mimarlar, mühendisler yani somut yahut somut olmayan mirasımıza paydaş olan, bu süreçlerde bulunmuş, yardım vermiş ama Diyarbakır’da ama ülkemizin ciharıyek tarafında bu anlamda işin içerisinde olmuş insanları oldukça toplayabildiğimiz ölçüde inşallah Diyarbakır Sur ilçesinde 9 gün süren adamakıllı ayrımsız etkinliği hep birlikte muammer olacağız. Hedefimiz; Diyarbakır’ın güzelliklerini hem ülkemize hem bile dünyaya belirtmek. 7 Ilk Teşrin haset itibariyle evvel startları verip 8 Ilk Teşrin sabahından itibaren 9 çağ sürecek bu etkinliği hep gelişigüzel alacak etmiş olacağız.”

Demircan, curcuna kapsamında Diyarbakır’üstelik yaklaşık bin ışık sanatçısının katılacağı fotoğraf maraton düzenleneceğini dahi sözlerine ekledi.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın arkası sıra üstü belirgin otobüsle tarihi ilçeyi gezdi. Diyarbakırlı sanatçı Bedri Ayseli üstelik seyahat esnasında “Suzan Suzi” şarkısını seslendirdi.

Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Demircan’a Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Sosyal İşler Ofis Başkanı Ulu Çelik dahi zevcelik etti.

Share: