CHP lideri Kılıçdaroğlu: Türkiye’de teşri, icra, önem yok, el erki askıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 99. yapılış yıl dönümünde partililere seslendi.

“ÇETELERİN BRANŞ GEZDİĞİ BİR SÜRECİ YAŞIYORUZ”

Ülke yönetiminin yegâne tıpkısı kişinin kontrolünde olamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ” Çanakkale’da mücadele fail hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk hem zırh arkadaşları, rastgele karış toprak amacıyla hayatlarını verdiler, kanlarını döktüler. Çanakkale’yi yedi düvele karşı geçilmez kıldılar. İki yıl sonradan tıpkı molekül oldu. O geçilmeyen Çanakkale, bir kişinin iradesiyle geçilir ayla geldi. O Çanakkale’yi geçemeyenler, tıpkı kişinin iradesiyle Çanakkale Boğazı’nı aştılar ve geldiler Dolmabahçe’nin uğrunda demirlediler… Benzeri ululuk, ayrımsız kişinin iradesine teslim edilemez. Yedi düvele alın savaşım yazar Çanakkale’yi geçilmez kılanlar orada yatarken benzeri kişinin iradesi ile tıpkı gemiler, bire bir askerler, bir kuvvetler, bire bir kişinin iradesi ile geliyorlar ve Osmanlı’yı işgal ediyorlar. Onun için, ayrımsız kişinin iradesinin benzeri toplumda ne felaketlere defa açtığını sanmak istiyorsanız Çanakkale’ye bakacaksınız. Zaman geldiğimiz noktada devletin bir kişiye konfirmasyon edildiğini biliyoruz. Yasama, yürütme, hüküm bulunmayan. Demokrasi bulunmayan, askıda. Çetelerin branş gezdiği ayrımsız süreci yaşıyoruz. O nedenle gelişigüzel birimizin bu ülkeye karşı sorumluluğu var” diye niteleyerek seslendi.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞI TEHLİKEDEDİR”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne sâdır ifadeler şunlar:

“21’inci yüzyılın Türkiye’sinde ekonomik bağımsızlığımız tehlikededir. Haricen para gelemezse ülkeyi yönetemeyeceklerini görüyorlar. Düne büyüklüğünde kızdıkları, küfrettikleri kişilerin ayağına gidiyorlar. Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren tıpkı gelenekten gelen bu partinin mensupları adına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenlerin birilerine umum avuç açmasını asla akla yatkın bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Okullarımızda bizim tarihimiz doğru öğretilmiyor, verdiğimiz mücadele üstelik akıllıcasına öğretilmiyor. Iktisadi bağımsızlığınızı sağlamazsanız Türkiye’yi büyütemezsiniz. Emperyal güçlerin talepleri doğrultusunda hisse senedi yaparsanız başınız hep belaya girer. Zinde arkadaşlarımız şunu unutmasınlar; tek emperyal gösterişli, ateşi zat aracılığıyla tutmaz, cihaz kullanır. Zaman geldiğimiz noktada emperyal güçlerin mevcut yönetimi elbet kullandığını çokça iyi biliyoruz.

“TARİH BİZİ YENİDEN GÖREVE DAVET EDİYOR”

‘Tarih bizi baştan göreve davet ediyor. ‘Anca geldiler, bize külfet kurdular, kafasız hamle attık’… Bizim kitabımızda o yoktur. Anca görmedik, anca işitmedik, anca üstelik yaşamadık. Mücadele ise sonuna büyüklüğünde kararlılıkla savaşım. Bu kararlı mücadelemizi sürdürmek zorundayız. Birileri Muhammes Çeteleri harekete geçirebilir; zat medyasını, yolsuzluk yapanları, haramileri harekete geçirebilir. Onların yedi düveli de gelse bir girişim, bir santim birlikte idraksiz girişim atmayacağız.”

Share: