Büyük Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle tören düzenlendi.

Antalya’dahi Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Ilbay Ersin Kalem Erbabı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Meydanı’nda bitmeme törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütenevvi etkinlikler gerçekleştirildi.

3. Yaya Eğitim Liva Komutanlığı Personel Binbaşı Izan Arabacı, törende yaptığı konuşmada, zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına anne oluşum fail 30 Ağustos 1922’de kazanılan iri zaferin kazanılmasının selim hava ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Asil Türk milletinin ve alp Türk ordusuyla birlikte varlığı ve vatanına kast edenlere cebin bilcümle 100 sene ilk kahramanlık ve onur kırcı tarihinden aldığı iktidar ile baştan dirilerek topyekun varlık mücadelesi verdiğini vurgulayan Arabacı, “Sunulan mücadele ile tarihte eşine bir iki rastlanır tıpkısı yengi kazanmıştır. Muazzez yurdumuza ve bağımsızlığımıza kast eden antagonist kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu benzersiz ayrımsız kitap olan bu zaferin herhangi bir safhası tek tek düşünülmüş, mücehhez ve yönetilmişti.” dedi.

Muğla

Muğla’de Menteşe Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Orhan Gödeş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra öğrencilerin türkü okuyup ahali oyunları gösterisi sunduğu izlence, tören geçişiyle sona erdi.

Muğla İl Uyanık Komutanlığı Komando Er Taburu tören geçişi gerçekleştirdi.

Törene, AK Öğür Muğla Mebus Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Dilli, İl Bitirmiş Komutanı Liva Yüksek Gemalmaz, İl Inanma Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile çekicilik müdürleri, politik partilerin temsilcileri ve martir yakınları de katıldı.

Meydandaki törenin arkası sıra Muğla’daki şehitliklere karanfil bırakılıp yakarış edildi.

Isparta

Isparta’da 15 Orak Ayı Demokrasi Meydanı’nda Vali Aydınlık Baruş, Garnizon Komutanı Yaya Albay Mustafa Alp, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ilbay Baruş, merasim birliklerini ve katılan vatandaşları selamladı.

Şiirlerin okunduğu törende, Hızırbey Ortaokulu öğrencilerinden oluşan umum oyunları grubu gösteri yaptı.

Merasim, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ve tören birliklerinin geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur’daki tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Ali Arslantaş’ın Valilikte söz tebriklerini akseptans etmesinin arkası sıra Gazi Atatürk Stadyumu’nda bayrama katılan askerlerin, öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı’nın eylem sunduğu programda, öğrenciler halk oyunu oynadı. Merasim, askerlerin ve öğrencilerin geçit yürüyüşüyle tamamlandı.

Share: