Burdur’un lavanta kabilinden ayçiçeğiyle dahi turist çekmesi hedefleniyor

Burdur’un Yeşilova ilçesinde 1000 dekarlık alana ekilen ayçiçeğiyle bölgede ferah olan lavanta turizmine mütenavip oluşturulması hedefleniyor.

Burdur Gölü kıyısında susuz tarımı yaygınlaştırmak üzere kestirmece 17 yıldır ilkin lavanta gelmek için bir nice tıbbi aromatik bitki üretimi gerçekleştiren Öztürk Sarıca ile bazen çiftçiler, Akçaköy’üstelik 1000 dekarlık alanda günebakan yetiştiriyor. Lavanta üzere görsel şölen sunan gündöndü tarlaları, önceki yılında çevredeki fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekmeye başladı.

Burdur Gölü ve Akçaköy Lavanta Deresi’nin yakınında bulunan günebakan tarlalarını görmeye gelen foto sanatçıları, tabii stüdyo imkanı sağlayıcı tarlalarda birbirinden sunturlu kareler çekiyor.

Lisinia Tabiat Proje Merkezinin kurucusu Öztürk Sarıca, AA muhabirine, ayçiçeğinin birlikte Göller Yöresi’nde susuz yetişebildiğini öğrenmeleri üzerine üretimine başladıklarını söyledi.

800 dekarlık alanı merkezin, küsurat 200 dekarlık kısmı bile köyden bazı çiftçilerin ektiğini tamlayan Sarıca, dekar başına 200 kilogram gündöndü almayı hedeflediklerini anlattı.

Sarıca, 1000 dekarlık alandan kısaca 100 ton yağ elde etmeyi bile hedeflediklerini dile getirerek, “Susuz yetişen bu türü de lavanta kabilinden bölgemize kazandırmış olacağız.” dedi.

Sarıca, lavanta kadar ayçiçeğinin de görsel güzelliyle dikkati çekici aynı bitki olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Akçaköy üzerinden Salda Gölü’ne ve lavanta tarlalarına giden güzergahta tarlaları oluşturduk. Bölgede hem lavantayı hem de ayçiçeğini birlikte görüp fotoğraflama imkanı bundan sonra var. Bu tarlalar 30-40 ve 50’şer dekarlık alanlar. Ziyaretçiler burada gayrimahdut bucaksız lavanta bahçeleri üzere daha çok ayçiçeği bahçelerini birlikte görebilecekler. Bu evolüsyon buradaki ekoturizmi ve çiftçinin ekonomik gelirini artıracaktır.”

“Ayçiçeğinin görselliği etkileyici”

Gün Çiçeği tarlalarına fotoğraf çekmeye gelen Isparta Foto Sanatçıları Derneği Başkanı Mahmut Toprak da “Ayçiçeğinin görselliği etkileyici, iyicene aynı havası var. Sabah ayrı iyicene, akşam ezanı ayrı domuzuna. Oluşturulan gün çiçeği alanlarını çok iyicene bulduk. Estetik ve görsel açıdan tüm, bize çokça iyice fotoğraflar sunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Dernek üyesi foto sanatçısı ve akademisyen Mustafa Gökmen dahi öğrencilerine derslerde gösterebilecek fotoğrafları dercetmek için günâşık tarlalarına geldiğini dile getirerek, “Susuz ekincilik bu kesim için cesim tıpkı öz. Hesaplı açıdan bile çokça kızıl bire bir işaret. Ayçiçeğinin Trakya’nın arkası sıra bu bölgede da üretilmesi sunturlu benzeri madde.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf çekmeye eskimemiş başlayan Adile Kübra Açık Deniz ise “Yıpranmamış başlayanlar için birlikte gayet güzel tıpkı düz. Çiçekleri, tarlaları çokça beğendik.” dedi.

Emekli Mehmet Kitapçı birlikte gündöndü tarlalarının içine girince insana yaşayış ve mutluluk verdiğini kaydetti.

Fotoğraf sanatçısı Mustafa Diri ise Burdur’daki “ayçiçeği” tarlalarına hayran kaldıklarını, dört başı mamur fotoğraflar çektiklerini dile getirdi.Share: