Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için verilen “laboratuvar” önergesi akseptans edilmedi

Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için sunulan “laboratuvar” önergesi kabul edilmedi

BOLU Bolu’da, 1 kişinin öldüğü ve haddinden fazla sayıda kişinin zehirlendiği Yuva köyüyle ilişik İl Umumi Meclisi üyelerinin İl Özel İdaresi bünyesinde Akarsu Analiz ve Analiz Laboratuvarı kurulması önerisi yapılan oylamada kabul edilmedi.

Bolu merkeze mecbur Yuva köyünde 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurduğu olayla ilgili 1’i yavaş bakımda görünmek üzere 10 kişinin tedavileri bitmeme ediyor. Zehirlenme vakalarının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen bakir vakaların ortaya çıkmasıyla beraber İl Genel Meclisi üyesi bire bir kol, köylerin kullandığı suların analizinin İl Özel İdaresi bünyesinde Akarsu Analiz ve Çözümleme Laboratuvarları marifetiyle yapılması için önerge verdi. Üyelerin verdiği takrir, divan başkanının kanuni olmadığı yönündeki açıklamasının arkası sıra yapılan oylamada kabul edilmedi.

“Laboratuvarlar 2004 yılında devredilmiş”

Akarsu Tahlil ve Analiz Laboratuvarı’nın 2004 yılında İl Ekincilik Müdürlüğü’ne devredildiğini tamlayan İl Umumi Sedir üyesi Erhan Beykoz, “Zehirlenmelerin kaynağının köyümüzün kullandığı suların olabileceği düşüncesiyle sair köylerimizin bile hakeza bedbahtlık yaşamaması adına işlerin daha aceleci ve dizgesel şekilde yürümesi üzere ekip namına İl Özel İdaresi bünyesinde Su Tahlil ve Analiz Laboratuvarı kurulması için önerge verdik. İl Özel İdaresi 2004 yılına kadar akarsu ve yerey analizlerini zat laboratuvarlarında yapmaktaydı. 2004 yılında alınan değişmeyen ile laboratuvarlar İl Ekincilik Müdürlüğü’ne devrildi. Vermiş olduğumuz önerge meclis başkanı Yaşar Yüceer’in böyle tıpkı uygulamayı kanunen yapamayacaklarını ve başka ilerde böyle bire bir çalışmanın yapılmadığı, tahlillerin İl Afiyet Müdürlüğü marifetiyle yapılmakta olduğu gerekçesiyle oylamada akseptans edilmedi” dedi.

“Kanuncu yönden engel yok”

Laboratuvarların bambaşka illerde faaliyette olduğunu ve kanuni yönden aynı dava olmadığını söyleyen Beykoz, “Yapmış olduğumuz araştırmalarda Zonguldak ve Elazığ üzere birçok ilimizde Akarsu Çözümleme ve Analiz raporlarının yapıldığını biliyoruz. Bile Elazığ’daki laboratuvarda bakteri analizinin yanı sıra zırnık tahlili dahi yapıldığını öğrendik. Divan tez ettiği kabil özel hile bünyesinde kurulması düşünülen laboratuvarın kanuncu yönden bile tek engeli bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.Share: