Masa tenisinin âdeta sporcuları Ordu’da geleceğe hazırlanıyor

Masa Topu Minikler ve Küçükler Milli Takımı sporcuları, belirlenenen hedeflere ulaşmak amacıyla güç çaba harcama ediyor.

Farklı illerden 15 günlük dinlenme kampı çalışması üzere Cıvıl Cıvıl’ya gelen 40 sporcu, Başpehlivan Recep Karaca Spor Salonu’nda günde iki antrenman yapıyor.

Yıl içerisindeki turnuvalara hazırlanan sporcular, Kalaba’daki kamp çalışmalarını 21 Ağustos’a büyüklüğünde sürdürecek.

Masa Topu Minikler ve Küçükler Milli Mızıka Sorumlusu Salih Aslan, AA muhabirine, masa tenisinde 5 yaşından itibaren aldıkları çocukları yetiştirdiklerini, kamptaki sporcuların de milli topluluk seçmelerinde belirlendiğini aktardı.

Kamptaki sporcularla geleceğin üst kategorilerindeki milli takımları oluşturmayı hedeflediklerini bile vurgulayan Aslan, “Bura minik-hoşur kategorisi. Nasip ve tendürüst kategorisine geldiğinde üstelik buradan milli sporcuları oraya gönderebilmek, elan sonraları oradakilerin amacı bile onları A milli takıma atmak olacak. Bu çocukların hedefleri oralara ve elan şişman başarılara ulaşabilmek. Masa Tenisi Federasyonunun olimpiyata gitme hayali var. Bu hayalleri üstelik temin hesabına evire çevire bire bir ortamdayız.” dedi.

“Çocukların gelişimine katkıları olan aynı branş”

Masa Topu Kalabalık İl Temsilcisi Gaye Karagöz bile masa tenisinin kendine has özellikleri olan, beynin tamamının çalıştığı ayrımsız branş olduğunu dile getirdi.

Bu sporun, kasların tamamının da çalıştığı nadir branşlardan bire bir tanesi olduğuna meni fail Karagöz, “Çocukların gelişimine büyük katkıları olan aynı branş. Zımnında Türkiye’dahi haddinden fazla gen aynı şekilde gözyaşı seviyeleri birlikte aşağılara büyüklüğünde düşmeye başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Karagöz, yaş haddi düştükçe muvaffakiyet oranının de yükseldiğini aktararak, “Bu branşta mebzul benzeri sportmen 7 yılda yetişiyor. Dolayısıyla yaşlar düşmeye başladı. Başarılar üstelik inşallah imdi daha çok gelecektir. Daha büyük başarılar amacıyla çocukları hakeza kamplarla amade hale getirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sporcular birlikte çalışmalardan mutlu

Sporculardan 13 yaşındaki Ibdai Nidal Afacan de 2021-2022 sezonunda Türkiye şampiyonluğu olduğunu ve bodur tıpkısı müddet sonradan Fransa’dahi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na katılacağını belirterek, “Tahminî 1-1,5 hafta sonra Fransa’ya pik gideceğim. Orada dahi evvel üçe girmeyi hedefliyorum. Şu anda kamplar sakil, ferah geçiyor. Bitli tıpkısı mesai var.” değerlendirmesinde bulundu.

Isparta’dan gelen 11 yaşındaki Salih Aziz Yıldırım de bu spora 8 yaşında öğretmenlerinin okulda yaptığı seçmeler sayesinde başladığını söyledi.

Salih Aziz, henüz ilk Türkiye şampiyonalarında 4 ve 5’inciliği olduğunu anlatarak, “Bunun beraberinde takımlarda ikinciliğimiz var. İlerideki hedefim ise olimpiyatlarda şampiyon girmek.” diye konuştu.

Share: