Bayburt esnafı depremzedeler için işyerlerinde çalışıyor günlük kazançları yer sarsıntısı bölgesine bağışlanacak

Sarsıntı bölgesine Bayburt’tan yardımlar cevvaliyet kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bayburt halkının iri cansiparane katkılarını sunduğu arkalama kampanyalarına bire bir yenisi daha eklendi. Bayburt esnafı günce kazançlarını deprem bölgesine göndermeye değişmeyen verdi. Kazançlarını bölgeye gönderme gayreti zarfında olan esnaflara vatandaşların desteği bile gecikmedi. Aşçı, erkek berberi, beceri servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, hep esnafların destek vermesini istediler. Aşçı sahibi Âşık Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günce cironun 20 bin olduğunu duyurduktan bilahare, zaman kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını anlatım ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine açacak oluşmak hesabına bu kararı aldıklarını belirterek, “Allah artağan eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki seçme şeyi o tarafa akilane akıtmaya çalışıyoruz. Elden tığ değil hep Bayburt. Çabucak Bayburt değil, bütün ülkemiz, acun ülkeleri. Allah hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Tığ birlikte dedik kim elimizde avucumuzda bire bir molekül kalmadı, ayrımsız aldatmak teknemiz var orada üstelik kazandığımız ne varsa Cenabıhak rızası üzere o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Tanrı bu millete bir elan hakeza ayrımsız afet yaşatmasın. Kimse yanı sıra tıpkı madde götüremeyeceği üzere biz da kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız hakkıyla hesabına ulaşırsa ne alabalık, Tanrı niyetimizi akseptans etsin inşallah. Yaptığımız tıpkısı su damlası kadar belki ama inşallah birilerine şalter tamam” dedi.

Bir farklı aşevi esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz edisyon günlerden geçiyor, irtibat ve beraber olma zamanımız” diye niteleyerek, “Biz Balcı kardeşler yerine çocuklarla beraber tıpkı karar aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu serencam değil, henüz yapmaya devam edeceğiz. Bu hareketimizi emsal olmak hesabına yaptık. Cenabıhak akseptans eylesin. Hep afetzedelere esbak olsun diyoruz, ölenlere rahmet olsun, yaralılara rabbim müstacel şifalar versin. Memleketimiz el günlerden geçiyor, ilişki ve beraber olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Garaz Cirim, hep esnafların balaban aşağı demeden müzaheret etmesini istediğini vurgulayarak, “Tığ Bayburt’ta berberlik eden tıpkısı esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Hep esnaf kardeşlerimizin üstelik hakeza aynı olayın içre olmalarını çok isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tanrı aynı elan hakeza benzeri ızdırap bize yaşatmasın, Türkiyemin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla birlikte devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz kazancı depremzedelere bağışlıyoruz. Dönüş irtibat olma günüdür, Türkiye’mizin başı esen olsun. Şunu birlikte buradan ifşa etmek istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı esen olsun” dedi. – BAYBURT

Share: