Bayburt esnafı depremzedeler üzere işyerlerinde çalışıyor günce kazançları yer sarsıntısı bölgesine bağışlanacak

Sarsıntı bölgesine Bayburt’tan yardımlar çabukluk kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bayburt halkının nazik cansiparane katkılarını sunduğu yardım kampanyalarına tıpkı yenisi elan eklendi. Bayburt esnafı günce kazançlarını sarsıntı bölgesine göndermeye değişmeyen verdi. Kazançlarını bölgeye gönderme gayreti zarfında olan esnaflara vatandaşların desteği üstelik gecikmedi. Lokanta, perukar, teknik servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, bütün esnafların bindi vermesini istediler. Aşçı sahibi Âşık Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günlük cironun 20 bin olduğunu duyurduktan bilahare, ahit kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını tabir ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine vesile tevessül etmek namına bu kararı aldıklarını belirterek, “Tanrı artağan eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki değme şeyi o tarafa akilane akıtmaya çalışıyoruz. Yalnız biz değil bütün Bayburt. Çabucak Bayburt değil, bütün ülkemiz, dünya ülkeleri. Allah hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Biz dahi dedik ki elimizde avucumuzda tıpkısı madde kalmadı, tıpkı paketlemek teknemiz var orada dahi kazandığımız ne varsa Allah rızası üzere o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Cenabıhak bu millete tıpkı daha hakeza bire bir kıran yaşatmasın. Kimesne yanında bire bir madde götüremeyeceği kabilinden tığ birlikte kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız bihakkın yerine ulaşırsa ne alabalık, Cenabıhak niyetimizi kabul etsin inşallah. Yaptığımız bir su damlası büyüklüğünde ihtimal ama inşallah birilerine çevirgeç peki” dedi.

Bir farklı aşçı esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz zor günlerden geçiyor, kontak ve bu arada olma zamanımız” diye niteleyerek, “Tığ Balcı kardeşler kendisine çocuklarla beraber ayrımsız değişmeyen aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu akıbet değil, henüz yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu hareketimizi örnek olmak yerine yaptık. Allah kabul eylesin. Hep afetzedelere geçmiş olsun diyoruz, ölenlere rahmet olsun, yaralılara rabbim ivedili şifalar versin. Memleketimiz el günlerden geçiyor, temas ve bu arada olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Meram Cirim, hep esnafların balaban siktirici demeden müzaheret etmesini istediğini vurgulayarak, “Biz Bayburt’ta berberlik eden ayrımsız esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Bütün esnaf kardeşlerimizin bile hakeza aynı olayın zarfında olmalarını haddinden fazla isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tanrı tıpkı henüz böyle tıpkı şiddetli bize yaşatmasın, Türkiyemin başı iyi olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla birlikte devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz kazancı depremzedelere bağışlıyoruz. Çevrim ilişki olma günüdür, Türkiye’mizin başı salim olsun. Şunu dahi buradan yayımlamak istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı esen olsun” dedi. – BAYBURT

Share: