Azerbaycan’dan gelen kanser hastası Türkan hoca, şifayı İzmir’de buldu

AZERBAYCAN’ın başkenti Bakü’üstelik hayat dolu evli ve 1 yavru annesi Türkan Badalova (29), üçüncü etap işkembe (sorumluluk bağırsağın son kısmı) kanseri olduğunu öğrendi. Hem ülkesinde hem birlikte Türkiye’birlikte başvurduğu birçok esenlik kuruluşunda yumurtalıklarını kaybedebileceği söylenen Badalova şifayı İzmir’birlikte buldu. Üç faaliyetler nâkil, kemoterapi, ışın tedavisi gören Badalova hem kanserden hem zenginlik boyu torbayla yaşamaktan kurtuldu, baştan ana olma şansı da korundu.

Bakü’de yazılımcı eşi Elnur Badalova ve 3 yaşındaki kızı Aydınlık Badalova ile kıvrak sarıklı Türkan Badalova geçen sene teşrinievvel ayında halsizlik, yorgunluk, kilo ita, kanlı dışkı kabil yakınmalarla doktora gitti. Tetkikler böylece Badalova’ya rektum kanseri tanısı konuldu. Otama olanaklarını araştıran Badalova soluğu Türkiye’de aldı. Ailesiyle İzmir’e mevrut Türkan Badalova, 26 Kasım 2021 tarihinde Kent Onkoloji Merkezi Koordinatörü Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Felaket’a başvurdu. Prof. Dr. Karabulut’un önerisiyle yumurtaları dondurulan Badalova’nın 16 Boşluk 2021’üstelik jinekolojik onkoloji uzmanı Prof. Dr. Tevfik Güvenal tarafından yumurtalıkları askıya makbuz. Pahal aynı radyoterapi ve kimyasal tedavi süreci nâkil Badalova’ya 9 Mayıs 2022’dahi Prof. Dr. Aras Emre Canda yoluyla merbut yöntemle madun işkembe tümörü ameliyatı yapıldı. Bu ameliyatta bağırsağın ucu beden dışına alınarak torbaya bağlanan Türkan Badalova, rektumdaki tümörün ağız ağıza temizlenmesinin peşi sıra bağırsağı hatır alınarak, torbadan kurtuldu.

KORKULARI SONA ERDİEşi ve kızıyla dağ günleri geride bırakan Türkan Badalova, kalıcı menopoza girmediği üzere çokça bahtiyar olduğunu belirterek, yeniden asıl tutmak istediğini söyledi. Badalova, “Amansız Hastalık hastası olduğumu öğrendiğimde bana ihtiyacı olan bayağı kızımı, ailemi düşündüm. Sonrasında birçok doktorla görüştük. ‘Ameliyattan sonraları temelli torbayla yaşayacaksın’ diyorlardı. Bu beni çok korkutuyordu. Şu an çokça mutluyum, huzurluyum. Bülent Hocamın bana çizdiği nöbet haritasının ve Emre Hocamın kudretli ameliyatlarının böylelikle haddinden fazla şükür hem kanserden kurtuldum hem mihman torbam namevcut hem üstelik zihayat tıpkısı karı adına kalımlı menopoza girmedim. İnşallah yeniden bala sahibi olabileceğim” dedi.Rektum kanserinde evvel tedavinin sonra ameliyatın yapılması gerektiğini anlatan Türkan Badalova, “Bence bu konumda olan herkesin doktoruna bunu sorması, bunu murat etmesi gerekiyor. Ihtimal dizge buna akla yatkın olmayabilir ama alelhusus canlı kadınların erken yaş dönümü ve gelecekte çocuk sahibi olabilmek üzerine benim doktorumun beni yönlendirdiği şekilde yönlendirilmeyi arzu etmeliler” ifadelerini kullandı.’BAŞARININ TEMELİNDE SAVAŞÇI ZÜĞÜRT VAR’Genç tıpkı sökel olan Badalova’nın torbasız bire bir dirim, baştan ana olma hayali ve endişelerle kendilerine başvurduğunu tamlayan Şehir Onkoloji Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Karabulut şu bilgileri verdi:

“Türkan bizim çizdiğimiz yolda hiç kesit yapmadı, hoppadak taleplerini söyledi. Tığ üstelik hastamızın bütün bu isteklerine cevap verecek amma sağlığını üstelik riske atmayacak tıpkı defa haritası çizdik. Başarılı olmamızın temel noktası cenkçi benzeri hastanız olacak, ne istediğini bilecek, bereketli tıpkısı eş desteği olacak. Zaman imdi onkolojide otama başarıları çokça arttı. Hastayı iyileştirmekten öte bittabi tıpkı maltalık sunacağını bile planlamanız gerekiyor. Buna totaliter yaklaşım diyoruz. Hastamız ‘İkinci bala istiyorum, torbayla süregelmek istemiyorum’ dedi. Eğer hakeza tıpkı sefer izlemeseydik başarısızlık bağımsız suretle olacaktı. İlk yaptığımız madde yumurtalıklarını destek olmak oldu. Örgen yüklenmek ve hastaya torbasız ayrımsız sahn yaşatmak işkembe kanserlerinde çok heybetli. Takatli tıpkı radyoterapi sürecimiz oldu. Bilahare devreye cerrahi girdi. Bu kök tümörleri olan hastalarımızın farkındalığının olmasını istiyoruz. Bu anlamda tecrübeli ekiplerin ışın tedavisi, cerrahi uzmanları karışma akla yatkın tıpkısı stratejiyle hastaların birçoğunun temelli torbadan kurtulmaları olabilir. Ama Türkan’ın benzeri özel tarafı üstelik yaşının tüvana olması. Bu kabil hastaların deneyimli ve kuvvetli merkezlerde tedavi edilmesi ve oralara başvurması lazım.”Share: