CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Edirne’de çiftçilerle ayrımsız araya geldi Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’dahi gün çiçeği tarlasını gezdi, kahvehanede köy sakinleriyle benzeri araya geldi.

Büyükdöllük köyündeki tarlaya giden Kılıçdaroğlu’na, Lalapaşa Ekincilik Odası Başkanı Taner Öztürk, bölgedeki günebakan üretimiyle ilgilendiren hikmet verdi, üreticilerin taleplerini iletti.

Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çiftçilerin alın teriyle üretim yaptığını ve ürünlerine “evladı” kadar baktığını söyledi. Salgın sürecinde tarımın mühim öneminin ortaya çıktığını tamlayan Kılıçdaroğlu, çiftçinin desteklenmesi gerektiğini tabir etti. Hükümetin tarım politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bindi vermenin ötesinde bütün tersi yapıldı Türkiye’üstelik. Gübreden, ilaçtan, mazottan tutun metin haddinden fazla şeye çılgın zamlar yapıldı. Saf kendisine fellah elbette ekeceğini, kuşkusuz sağlık elde edeceğini, hayatını lacerem sürdüreceğini bilemez noktaya geldi.” dedi.

Ayçiçeğinde titrem başına 16 bin liralık kıymet açıklanmasını istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Doğru olan fiyatı ton başına 16 bin liralık yani kilogramı 16 lira olması lazım bindi aut. Şayet bu çalım fiyatı deklare edilir ve çiftçiden bu eser ton başına 16 bin liradan alınırsa dikici arz azından bırakın kar etmeyi, arz azından önümüzdeki sene ‘Evet ego bunu ekebilirim.’ diyecektir. ‘Ektiğim ant sosyal oran bana topluluk çıkacaktır.’, bunu söyleyecektir. Ekmezse hangi evet? Çiftçiye veremediğiniz paranın haddinden fazla elan fazlasını ev dışında eser elde fail çiftçinin kasasına akıtacaksın, dolar kendisine ithal edeceksiniz bunu ve paralar dışarıya gidecek.”

Çiftçiler için uygulanabilir şeyler istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Akseptans edilebilir şeyler söylüyoruz. Afaki şeyler söylediğimiz antlaşma vatandaş açısından de inandırıcı olmuyor. Sizin maliyetinizi biliyoruz, mazotu, ilacı, gübreyi, fiyatları biliyoruz. Bizim söylediğimiz rakamlar sizin kar elde ettiğiniz değil, maliyetlerinizi karşılayabileceğiniz bire bir nicelik aslında boğumlanma ettiğimiz misil. Buraya dışarıdan getiriyorsun ayçiçeğini, tıpkısı da antrparantez ondan gümrük indirimi yapıyoruz. Muvaffakiyetsiz algı gidiyorsun. Bu başarısız vergi ne demektir? Alın tarafın çiftçisine bindi çevirmek demektir. Oysaki ayrımsız oran önceki öz halkını özlük çiftçisini korumak zorundadır. Gümrükler onun üzere vardır, rüsum onun üzere vardır. Onlara akim idrak size temas nev algı, onlara rate remiks size herhangi bir soy zam olamaz. Tığ bu ayrımcılığı dahi akseptans etmiyoruz. Bilmenizi isterim sizi destekliyoruz.”

Üreticilerle tarlayı gezen ve ayçiçeği çekirdeği tadan Kılıçdaroğlu, önerdikleri fiyatın kabul edilmesini üreticiler adına rağbet ettiklerini sözlerine ekledi.

Güre benzeri çiftçiyle de ahbapça fail Kılıçdaroğlu, “Sizin desteğinizle, Türkiye’yi aydınlığa inşallah bilcümle bu arada çıkaracağız. Bu talih bizim ülkemiz ve bu ülkede herkesin erinç zarfında yaşamasını istiyoruz. Hakkınızı tasdik almanız üzere tığ üstelik çalışacağız.” dedi.

Kahvehanede karye sakinleriyle benzeri araya geldi

Kılıçdaroğlu, daha sonraları Büyükdöllük köyüne geçti. Karye kahvesinde vatandaşlarla bir araya gelip kahvaltı fail Kılıçdaroğlu, sevgili ve talepleri dinledi.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, çiftçinin desteklenmesi talebini yineledi. Çiftçiye seçme sene milli gelirin yer beş altı yüzde 1’i oranında destek verilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, “Bugüne büyüklüğünde yüzdelik 1’i oranda umum bindi verilmedi. Herhangi Bir seferinde kestiler. Sonuç zamanlarda biraz daha kestiler. Normalde kanuna göre bu sizin hakkınız. Sizin hakkınızın birlikte doğrulama edilmediğini biliyorum. Seçme yerde, herhangi bir ortamda dile getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

İktidara geldiklerinde çiftçiye uygun motorin vereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah sizlerin oylarıyla iktidar olduğumuzda al süt vereceğiz. ÖTV’si, KDV’si olamaz mazotun. ya çiftçiye hangi ÖTV hangi KDV kardeşim. Yata veriyorsun ÖTV’siz, KDV’siz, çiftçiye mazotu veriyorsun ÖTV karışma, KDV dahil. Gayrimümkün. Şayet bindi verilecekse ÖTV’yi, KDV’yi kaldıracaksın. O mazotu ötekisi kullanmasın diye kırmızı yapacaksın, kırmızı mazot uygulayacaksın. Bilcümle adi yukarı Avrupa’da var doğrusu bu. Yani biz da kişi ülkemizde, kendi çiftçimiz amacıyla getirelim. Aynı molekül elan düşünüyoruz, hele kırsalda etkin kadınlar ve çoluk çocuk, sizin içtimai asayiş primlerinizi üstelik devlet ödeyecek. Yani sizler mütekait hakkı kazanacaksınız. Erkekler değil, onlar kendileri ödeyecek. Ama kadınların ve gençlerin kırsalda kalmaları, üretmeleri geçişsiz. Onların sosyal düzenlilik haklarına kavuşması geçişsiz. Kırsalda kaldığı zaman bakımsız olmaması lazım. Onların sosyal asayiş primlerini aynı şekliyle devletin ödemesi lazım. Bunu hedefliyoruz.”

Üretilen ürüne uygun fiyatların verilmesi halinde çiftçilerin kırsalda kalacağını ve tarımın büyüyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tıpkısı zamanda bırakın dış alım yapmayı, dış satım ika imkanımız tamam. Yani Orta Doğu’ya, başka yerlere ihracat yaparız. Ben Erzurum’a gittim. Orta Şark ve Kafkasların et ihtiyacı yani deri borsası 30 milyar dolar arkadaşlar. 30 bilyon dolar. 30 bilyon dolarla siz o bölgeyi tamamen Orta Şark’nun ve Kafkasya’nın yeryüzü nazik besici merkezi haline getirebilirsiniz. Erzurum, Dert, Bingöl, Tunceli, o bölgeyi yaptığınız ant hem kafile olamaz hem insanlar kazanır hem bölgede sizin saygınlığınız tamam. Gidip bap konu dolaşıp evet dolar mı alacağız? Mal mı alacağız? Birisi bize müzaheret mı edecek? Bunlardan da vareste olursunuz. Buna eş sağlam çokça düşüncemiz var.”

Içtimai devletin en asıl özelliğinin etkin insanın alın terinin karşılığının verilmesi olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Benim sizlere aynı sözüm var. Alarga mülk kazananlara imkan vermeyeceğim. Size birlikte söylüyorum. Medyanın karşısında nüfuz sahiplerine birlikte söylüyorum. Tanrı yıldız paha kuvvet olursak Millet İttifakı adına açıktan dünyalık kazandım, masaya oturayım, elimde viski kadehi, parayı yatırayım bankaya dünyanın faizini elde edeyim. Dolar garantisi verilmiş, faiz garantisi verilmiş, kar garantisi verilmiş. Bire Bir dahi akim vergisiz. Ben bunlara izin vermem, kimse kusura bakmasın. Karşı teri mi döktün kardeşim? Bulunmayan. Otur oraya, keyfine bak. Paranı aksakal. Oradan faiz geliri elde cilt. Üstelik dolar garantisi olsun. Birlikte elde ettiğin faizden ayrıca alacak ödeme. Evet çiftçinin, esnafın, sanayicinin günahı hangi? Bunlar çalışıyorlar. Riziko üstleniyorlar. Sair adamın tek riski bulunmayan, tek amma. Dünyanın parasını kazanıyor. O paraların tamamını alacağım. Bu millete vereceğim. Tek endişeniz olmasın.”

Kılıçdaroğlu’nun tarla ve karye ziyaretlerine bazen umumi başkan yardımcıları, milletvekilleri, uray başkanları ve partililer bile katıldı.Share: