“Güldestan”, 13 ve 20 Eylül’de AKM’de sanatseverlerle buluşacak

Cesamet Opera ve Balesinin (DOB) beğenilen eserlerinden “Güldestan”, 13 ve 20 Eylül’de Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sahnelenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimiyle 2004’te DOB Genel Müdürlüğünün Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul Fehamet Opera Balelerinden oluşan tıpkısı kumpanya ile sahnelenen nişane, çalgı ve dans prodüksiyonu adına 18 yıldır izleyiciyle buluşuyor.

Koreograf ve müzakere yönetmeni Beyhan Murphy ile Mercan Balığı Dede’nin hazırladığı iz, modern ve anadan görme Türk kültürünü mikro dışına takdim etmek amacıyla hayata geçirildi.

Eser, Türkiyenin yanı sıra Mersin Ağacı, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul Izzet Opera ve Balesi vasıtasıyla, Hollanda, Çin, Almanya, Kuzey Makedonya, KKTC, Bosna Hersek, Cezayir, Arnavutluk ve Fransa’da birlikte izleyiciyle buluştu.

Aspendos Opera ve Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali ve Bursa Festivali’nde birlikte sahneye konulan eserde, Mesafe Güler’in İstanbul fotoğrafları da saha alıyor.

Eser, tıpkı barhana yolundan şehirdeki kafeye, yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden 18. yüzyılda Duayen Çelebi’ye, çağcıl insanın dâhilî yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından gündeş İstanbul’a vasıl tıpkısı yolculuğu ele alıyor.

Share: