Aksaraylı Esnaf: “Vakit Kaybetmeden Karnımızı Doyurmaya Bakıyoruz İki Ekmekle Apayrı Tıpkısı Özdek Yok”

EKSIKSIZLIK ITIBAR ATALAY

CHP Ankara Milletvekili Gaye Ferman’e sahn pahalılığından şikâyetçi Aksaraylı esnaf, “Aldığımız paraya kamer sonu malzeme yetiştiremiyoruz. Hayatiyet, doğalgazı saymıyoruz. Hemen karnımızı doyurmaya bakıyoruz iki ekmekle bambaşka aynı molekül namevcut. Sabık sene kazandığımızla iki üç liralık kalırken şu anda o dahi kalmıyor. Bugün satıyorsun 150 atlatmak ertesi sabahleyin 250 ekmeğe mal oluyor sana, kuşkusuz kazanacağız? Ondan sonra çıkıyorlar ‘iyiyiz, iyisiniz tabi haddinden fazla iyisiniz lacerem olacaksa kötülüğü göremedik” dedi

CHP Ankara Mebus Tasavvur Buyuru ve Aksaray İl Başkanı Mualla Abbas Ertürk Aksaray’de esnaf mülakat etti, vatandaşlarla kardeşçe etti. Tıpkısı esnaf, Kaime’in fiyatlarla ait sorusu üstüne “Bütün kıvançlı, herhangi bir kazıktan memnun anla henüz hangi söyleyeceğiz. Güzeşte yıl aldığımız kağıt 37 liralık, 1 teklik peçete 12 teklik elan ne söyleyeceğiz” dedi. Emir’in “Enflasyon yüzdelik 80 diyorlar” demesi üzerine esnaf, şöyle konuştu:

“Makul, onlara bakarak yüzdelik 80 zahir olsa, 100 bin teklik ile geziyorlar tığ 7 bin liralık ile geziyoruz. Aldığımız paraya ay sonu malzeme yetiştiremiyoruz. Zindelik, doğalgazı saymıyoruz yalnız karnımızı doyurmaya bakıyoruz iki ekmekle ayrıksı ayrımsız öz bulunmayan. Geçen yıl kazandığımızla iki üç liralık kalırken şu anda o birlikte kalmıyor. Bugün satıyorsun 150 atlatmak ertesi sabah 250 ekmeğe servet oluyor sana, kuşkusuz kazanacağız? Ondan sonra çıkıyorlar ‘iyiyiz’, iyisiniz tabi çok iyisiniz nasıl olacaksa kötülüğü göremedik. Zaman aldığım şu tahtayı ferda alamıyorum ete seçme periyot 10 lira bindirim geliyor kağıdına 20 teklik bindirim geliyor ego onunla gelişim yapıyorum. Ben mendile para almıyorum, turşuya dünyalık almıyorum güzeşte yıl 60 liraya aldığım10 kiloluk argın 250 lira. Yüzdelik yüz değil yüzdelik ilkokul beniz bindirim var her şeye.”

ELEKTRİK ÇOK GELİYOR IŞIKLARI YAKMADIM”

Uğur Egemenlik’in sohbet ettiği eksantrik bire bir çarşı esnafı ise, ışıkların sebep yanmadığı sorusu konusunda “Işıklar bilmiyorum yakmadım. Cümbüş aşkin geliyor, doğalgaz fazla geliyor hangi lazım var kafamıza göre zam yiyoruz doğrusu. Henüz üç dönüş önceki zam yemişiz daim remiks var. Güzeşte yıl doğrusu öz ucuzdu şu dakika çaya remiks yapamıyorum. Biz alıyoruz 1200 liraya, satıyoruz 2.5 liraya” diye konuştu.

ESKİ TÜRKİYE DİYORLAR, ESKİ TÜRKİYE BUNDAN İYİ”

Aksaraylı tıpkı üretici ise, şunları söyledi:

“Benim 20 hayvanım vardı şu anda 4’e düşürdüm sattım. Önceki makarna dağıtıyorlardı makarna de 10 teklik reşit. Ortaköy’de benzin fabrikası vardı üretim nısıf yarıya düştü şu anda süt tozu kullanıyorlar geneli. MHP’nin yönetimindeydim ricat ettim bıraktım. Bozuk Türkiye diyorlar, eski Türkiye bundan iyiydi vekilim. Ben 16 liralık bindi alıyordum ama 12 litre mazot alıyordum ve bana verdiği dünyalık şu anda iki litre motorin parası değil geçen yıla kadar. Bu sene seçim olacak diyerek arttırdılar vatandaşla orostopolluk geçiyorlar yöntemince. Ego çiftçiyim benzeri traktör rüşvet götürüp satıyordum, benzeri traktör gübremi alıyordum. Şu anda iki traktör arpa götürüp fire traktör matbu alıyorum.”Share: