Misyon Buyruk: “Akp Hangi İlden Çokça Görüş Alıyorsa O İli İhmal Ediyor”

KEMAL HAYSIYET ATALAY

CHP Ankara Mebus Gaye Buyuru, Aksaray’dahi yaptığı ziyaretlerin arkası sıra “Aksaray yüzdelik 75’e vasıl oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP ne ilden haddinden fazla görüş alıyorsa o ili ihmal ediyor. Aksaray’ın nitelikli tıpkı içmece suyu bulunmayan. Aksaray halkının nitelikli, bereketli akarsu içme hakkı yok mudur?” açıklamasını yaptı.

CHP Ankara Mebus Gaye Kaime, CHP Aksaray İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Buyruk, şu açıklamaları yaptı:

“Elan ilk birlikte Aksaray’ımızı konuşma yazar, halkla bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemiş ve bu sorunları durumunda görmüştük. Bu sorunların şişman kısmını Meclis’e taşıyarak soru önergeleri ve araştırma önergeleri verdik. Üzülerek söylemeliyim ki o çağ gündeme gelen sorunların neredeyse hepsinde tıpkısı arpa yolu gidememiş, bir milimetre üstelik el gürlük kaydedilememiş. Aksaray, öz haline mevdu, adeta garip mevdu. Rum’nun ortasında son adım bereketli toprakları olan, Konya Ovası’nın dibinde, tarihi geçmişi olan bire bir kent, ama maatteessüf sürekli ihmal ediliyor.

Aksaray yüzde 75’e varan oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP  ne ilden haddinden fazla düşünce alıyorsa o ili boşlama ediyor. Aksaray’ın kalifiye tıpkı içme suyu bulunmayan. Aksaraylının nitelikli, gür akarsu içme hakkı namevcut mudur? Zirai sulamaya bakıyorsunuz Kızılırmak suyunu getirme düşüncesi dillerinden düşmüyor amma bu konuda dahi herhangi bir faaliyet bahis konusu değil. Zirai alanlarda saha altı kaynakları yetersiz kalıyor, çiftçilerimizin 100 metre derinliğe attığı kuyular temas geçen sene biraz daha artarak 150 metre derinliğe çıkıyor.

“ÇİFTÇİ PERİŞAN, RUM KURAK”

Havaalanı soruyoruz, yapılacak denilen alanda az mevdu ayrımsız esas ve otlayan hayvan bilimi var. Böylesine üretimi olan, Küçük Asya’nun ortasında inci kadar projektör aynı şehrin demir yolu olanaksız mı? Defaatle söyledik Mersin Limanı’na Aksaray’ı demiryolu ile bağlasanız buradaki üretim tekmil be hatim artacak, çiftçimizin yüzü gülecek, Türkiye’mizin karnı doyacak diyoruz, amma dertleri bu değil. Bilcümle kaynakları 5’li çeteye ve başkalarına aktarıyorlar. Çiftçiyi berbat yazar Anadolu’yu kurutuyorlar. Rum üretemez ağıl geldi, fellah tarlasını ekemez ağıl geldi, motor açamaz ağıl geldi ve Türkiye bu sorunlarla mebde emreylemek zorunda bırakıldı. Baktığınız zaman bir nice problemimiz var bunlardan tıpkısı ötekisi ise hayvancılıkta yaşanan göçük. Benzen ineklerimiz kesime gönderiliyor. Destek bulamayan yetiştirici beis ediyor, bunun sonucunda birlikte süt ineklerini kesime gönderiliyor. Bu format ise ülkemize büyük tıpkı benzen problemi namına düşüncesiz dönüyor. Yemeden Içmeden Aksaray’dahi değil ülkenin genelinde bu sorunla alın karşıyayız. İktidarın derdi bizim çiftçimiz değil, Sırbistan’daki çiftçiler, Brezilya’daki deri üreticileri kalkındırmak. Türkiye bunu türe etmiyor, haddinden fazla henüz iyisini doğruluk ediyor.

“BUNUN HESABI SORULMALIDIR”

Tığ iktidarların adisyon vermesinden yanayız. Bölüt harcadıkları paranın hesabını isnat etmek zorundadırlar. Bizim belediyelerimize bakın hem sosyal belediyecilik yapıyoruz hem bile kime nereye ne kadar harcadığımızın hesabını halkımıza veriyoruz. Unutturulmaya çalışılan nahak kazançlar var. Bank Asya’yı kuran Umum Müdür, El Bankası’na umum müdür yapılıyor ve elan sonra Sermaye Piyasası Kurulu’nun başına atanıyor. Milyon dolarlık servetler ortaya çıkıyor, buradan soruyorum ki ve kimler sayesinde bu kişiler servetlerine servet katıyor. Bunun hesabı sorulmalıdır” dedi.Share: