Zafer rotasında planlı önce ultra maraton İzmir’de noktalandı

– Zafer rotasında düzenlenen evvel ultra maraton İzmir’dahi noktalandı

İZMİR – Nef Vakfı’nın, Türk milletinin zafere koştuğu ve bir ulusun yeniden doğduğu Şişman Taarruz’un 100. yılında düzenlediği ultra maraton tamamlandı. 295 kilometrelik ultra maraton, atalarımızın izinde Afyon Kocatepe’den İzmir’e bire bir ruhla ve tıpkı rotada 6 günde koşuldu.

Seçkin sene tekrarlanarak anadan görme ağıl getirilmesi hedeflenen ve dünyada tıpkı ulusun kazandığı galebe rotasında, henüz önceki eşi bire bir bulunmayan benzeri andaç ultra maratonu olan Zafer Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtından başlamıştı. 295 kilometrelik Galebe Ultra Maratonu, atalarımızın yiğitlik destanının rotasında Afyon Kocatepe’den İzmir’e koşularak tamamlandı. Afyon-Kocatepe, Kütahya- Dumlupınar, Manisa- Salihli, Turgutlu ve serencam yerine İzmir-İnciraltı güzergahında devam fail ultra maraton koşucuları, İzmir Cumhuriyet Meydanında okkalı rabıt ile karşılandı.

Yengi Ultra Maratonu, milli mücadele ruhundaki inancı, gücü ve azmi hatırlatmayı hedefleyerek geleceğin sorumluluğunu taşıyor. Herhangi Bir ant ‘ayrımsız’ olmanın gücüne inanan Nef Vakfı, iri zaferin 100. yılında, Türk Milletinin ‘tıpkı’ olduğu ve Atatürk ile cebe arkadaşlarının yeryüzü kısık şartlarda yılmadan istiklal hayalinin takiben koştuğu savaş yolunda, Utku Ultra Maratonunu tamamladı. Yürüttüğü oylumlu toplumsal projeler çerçevesinde 6 yıl önce #birizbirlikteyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı, martir ve gazi çocuklarının eğitimine destek olacak.

İzmir Cumhuriyet Altını Meydanında sona ermiş Zafer Ultra Maratonunun kapanışı de iri tıpkısı coşkuyla gerçekleşti. Ultra maratonun kapanışına İzmir Valisi Güç Ağır Hakikat Köşger, Nef Umumi Heyet Başkanı Kızoğlan Timur, ünlü müverrih Prof. Dr. İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını arz etti.

Kızoğlan Timur: “Tığ nice zaferlerle kazanılmış bu özel topraklara doğma çocuklarız”

Galebe Ultra Maratonu’nun finalinde planlı törende konuşan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, hürriyet ve bağımsızlık yolundaki sunma kocaman mihenk taşlarımızdan biri olan Nazik Taarruz’un 100. yılını kutlamaktan gurur duyduklarını belirterek, “30 Ağustos 1922’dahi Dumlupınar’dahi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Başkumandanlığı altında zaferle sonuçlanan Meydan Savaşı ve adım adım özgürlüğe akıllıcasına 9 Eylül’de pir İzmir’imizin göklerinde dalgalanan şike açık bayrağımız; bağımsızlık aşkımızın ve bu uğurdaki sarsılmaz inancımızın benzeri sonucu. Tığ nice zaferlerle müktesep bu hususi topraklara doğmuş çocuklarız. Şanslı çocuklarız ihtimal amma tıpkı o kadar üstelik borçluyuz bu vatana. Bizden sonrakilere borçluyuz. Geleceğimize borçluyuz. Atalarımız bu mücadeleyi bilcümle alay malay yegâne canevi yerine kazandılar; Nef Vakfı yerine zaman etkili ve dinç aynı ülkenin kibirli yurttaşları yerine yaşamamızı sağlayıcı kahramanlarımızdan devraldığımız bu iri mirası tıpkı kontak, kardeşlik ve tesanüt bilinciyle yaşatmak belki birlikte sunu oylumlu sorumluluğumuz” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Köşger: “Nef Vakfı Zafer Ultra Maratonu, utku ve angajman ruhunu gençlere aktarabilmek için yetişkin”

Galebe Ultra Maratonu’nun bitiş töreninde konuşan İzmir Valisi Çetin Yakın Köşger ise ecdadımızın o dönemde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde yayılımcı güçlerin hayallerini bozguna uğrattığına aksan yaparak, “Biz, kapalı zamanlarda bağlantı olmayı beraberliği beceren benzeri milletiz. Savaşı üstelik savaşmayı bile ferah biliriz amma antlaşma süresince bu ruhun törpülendiği da bire bir nesep. Böylesi maratonlarla bu kurtuluş savaşı ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt ruhunu gençlere aktarabilmemiz geçişsiz. Gençlerimiz Nef Vakfı Galibiyet Ultra Maratonunda Şişman Taarruz’un başladığı noktadan 295 kilometreyi 6 günde çift çift geldiler. Elde teçhizatla savaşım ede ağa geldiğinizi düşünün bire bir bile bu yolu. Bu ruhu yakalayabilmek geçişsiz. Ecdadın ne meşakkatlerle hangi garip kahramanlıklar yaptığını ne kök bir fedakarlık yaptığını anlamamız için bu soy faaliyetlerin yapılması lazım. Bu anlamda Nef Vakfı’nın yaptığı bu faaliyete iri önem vermek lazım. Ecdadımız emaneti olan bu ülkeyi önümüzdeki beniz yılda dünyanın etkili milletleri arasına sokarak, yer gelişmiş, yeryüzü sözü güzeşte sunma muvaffakiyetli ülkesi haline getirerek bu borcumuzu vermek zorundayız. İnşallah bu ruhu gençlere aktarabilirsek bu borcu ödeyeceğiz” dedi.

6 günde 295 kilometre koşuldu

6 gün süren ultra maraton boyunca koşucular, rota üstünde Sancaktar Mehmet’in, cepheye mermi haiz Zehra Ana’nın, Halime Çavuş’un, Güdücü İsmail’in uğrunda 100 yıl öncesinin milli mücadele azmini ve imkansızlıklarını kaşkariko fail çadırlarda konakladı. Utku Ultra Maratonuna 10 ultra maraton sporcusu, Afyon etabında 86 ahali koşucusu, İzmir etabında 286 ahali koşucusu ve 372 sanal koşucu katıldı.

Yol süresince istirahat noktalarında bölgenin büyük atak boyunca önemini anlatan tarihten oylumlu kesitlerin düzlük aldığı yiğitlik hikayeleri paylaşıldı, sunumlar yapıldı. Ön halkı maratoncuları sevinçle karşıladı, onlara bayraklarla eşlik etti, ikramlarda bulundu.

Atalarımızın 100 sene önce şişman imkansızlıklarla çıktıkları yolda, geçmişi yabancı eylemek namına Nazik Taarruz’dahi yenilen sıska ekmek, üzüm hoşafı ve yasmık çorbası gibi sürpriz ikramlarla de karşılaştılar.

Nef Vakfı’ndan martir ve gazi çocuklarına muhteşem destek

Yaşadığı boyut fark etmeksizin benzer olduğunca çok insanın ortak amacın bir parçası olmasını sağlama hedefiyle düzenlenen Yengi Ultra Maratonuna dünyanın ve Türkiye’nin değme yerinden kaydolarak, bindi verilen mevhum koşuda toplanan bağışlar ise martir ve gazi çocuklarının eğitimlerine bindi olarak bağışlanacak.

Nef Vakfı, 2016 yılından bugüne, sivil ve resmi ayırt etmeksizin, Familya ve Içtimai Hizmetler Müdürlüğü tarafından ulaştığı şehit ve gazi çocuklarına düzenli burs desteği sağlıyor. Bindi sağlanan çocukların sayısının Zafer Ultra Maratonu katkısıyla artırılması amaçlanıyor.Share: