Yağmur İstanbul’u tutsak aldı! İşte az geneli hava durumu raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şarki su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Anadolu, Şark Akdeniz, Maşrık Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yan kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde domestik sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; kuzey, iç ve garp kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 merhale altında, maşrık bölgelerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Marmara, Şimal Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Şark Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kenar kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şark ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerli kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek pahal şartlara alın (aniden sel, feyezan, yıldırım, yağmur çabucak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Maşrık Rum’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin kuzey ve şark çevrelerinin boğanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Şark Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı boğanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden sonradan Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Gün Doğusu Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Eskişehir hariç havza genelinin aralıklı sağanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölge genelinin espaslı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, mıntıka genelinin espaslı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları, Samsun ve Cıvıl Cıvıl çevreleri ile Tokat’ın gün doğusu ilçelerinde yerli namına kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, kesim genelinin fasılalı bora ve asuman ses bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.Share: