Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Belde Yolu’nun temeli törenle atıldı

Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Çevre Yolu’nun temeli törenle atıldı

BALIKESİR – Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kuzeybatı Kasaba yolu tamamlandığında Balıkesir kent geçişinin 16 dakikadan 5 dakikaya ineceğini söyledi.

Bursa-Balıkesir karayolunun terminal girişinden başlayacak ve Üçpınar üzerinden Edremit için bağlanacak Kuzeybatı Çevre Yolu’nun temeli, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı. Törende mütekellim Nazır Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve enfrastrüktür hizmetlerimiz sonuç serian devam ediyor. Bu yatırımlarla Türkiye’mizi dünyanın ticaret yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. söz konusu çalışmalarımız Türkiye Yüzyılı’nın en koca kilometre taşlarından olacaktır. Bu uğurda Iblağ ve Altyapı Bakanlığımız çalışmalarını mütemadi sürdürüyor. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Yıpranmamış yatırımlarımızı dahi ayrımsız an önce milletimize sunmak için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu.

“Mümasil zamanda birçok projeyi hizmete açtık”

Serencam dönemde bakanlık olarak yaptıkları hizmetler hakkında bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, “11 Ilk Teşrin’de bölgemiz üzere bile haddinden fazla eşsiz olan Ayvacık- Küçükkuyu Troya-Assos tünelini hizmete açtık. Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir yolunda mukassem el bütünlüğünü sağladık. Şimal Ege ile Güney Marmara arasındaki ulaşımı kolaylaştırdık. Sabık hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 dakika kısaltan Hekimhan yolunu açtık. Arkası Sıra Diyarbakır’da gezi süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı yer yolunu milletimizin hizmetine sunduk. Gene ardından yüzde 100 yerli ve milli, zat sınıfında dünyada ayrımsız geçmiş, tıpkı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nde akıbet kaynağı yaptık ve 9 kilometrelik Bitlis Kasaba Yolu’nu hizmete açtık” dedi.

Türkiye’nin 60 yıldır özlemle beklediği evcil otomobilin kol üretiminin da 29 Teşrinievvel’de başladığını kaydeden Vekil Karaismailoğlu, “Geçen hafta hem milletimiz hem bile Türkiye amacıyla çokça yetişkin ve anlamlı adımların atıldığı tarihe şehadet ettiğimiz günler yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı üzere, hürriyeti, egemenliği üzere fasılasız yola bitmeme etmektir. Bu vatan üzere canını, kanını cerrar etmiş ilkin Atatürk atılmak amacıyla bilcümle gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu fakat bu şekilde ödeyebiliriz. Gereksiz sözler geçicidir. Kalıcı olan Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Hangi mutlu bize ki cumhuriyetimizin 99’ncu yıldönümünde milletimizin ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutlamaya devam edeceğiz. Haddinden Fazla şükür; milletimizle bunları paylaşma gururu hepimize yıldız oldu. Evvel Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin 100 yıllık hedeflerini işaret fail Türkiye Yüzyılı vizyonunu ilan etti. Devlet aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler Türkiye Yüzyılı’nın zir yapısıdır. daha çok birlikte çalışmalarımızda gücümüze güç katacak, kalkınmanın, iletişimin, dijitalin sürdürülebilir 100 yılını Türkiye Yüzyılı’nı gençlerimize ihsan edeceğiz. 29 Ekim günü cumhuriyet coşkumuza evcil ve milli elektrikli aracımız TOGG da katıldı. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, gelişigüzel antlaşma engellenmeye çalışılan domestik aracımızın saf üretimine başlamış olduk. Böylecene Türkiye bakir çocuk muvasala yaklaşımında dünyada strateji eden değil, takip edilen benzeri talih pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte Türkiye Yüzyılı’nı üretimin, verimliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri birlikte TOGG olmuştur” ifadelerini kullandı.

“20 yılda 1,6 trilyonluk envestisman yaptık”

Serencam 20 yıl içerisinde ulaşımda yapılan yatırımlara değinen Karaismailoğlu, “Bilindiği kabilinden karayolları aktarmasız, sakıncasız, streç, hızlı ve dümdüz ulaşımın vazgeçilmezidir. Yük taşımacılığında istihsal ve istihlak noktaları arasında aktarmasız muvasala olanağı sağlamaktadır. Hem uluslararası hem de mahdut içi nakliyat faaliyetlerinde kilit tıpkısı cila kayran ve adete geri hizmet sisteminin kılcal damarı kendisine dirimsel tıpkısı işlev üstlenmektedirler. Arsıulusal pazarlarda rakiplik avantajını elde edilmesinde nazik racon oynayarak ekonomiye direkt katkı sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güzeşte serencam 20 sene içerisinde karayollarına çokça iri yatırımlar yaptık. Sonuç 20 sene içerisinde ülkemizin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyonun 623 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız içre yüzdelik 60 azamet ve 996 milyar liralık miktarla Karayolları bildirme şişman payı aldı. 100 yılda yapılabilecek faaliyetleri 20 yıla sığdırdık. Avrasya Tüneli, Yıldız Marmara Otoyolu, İzmir- İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara- Niğde Otoyolu, Çetin Odalık Gerçek Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara Çanakkale Otoyolu gibi mega karayolu projelerini hayata geçirdik. Bölünmüş misil uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 2003 öncesi 311 kilometre olan mecmu güreşçi köprüsü ve viyadük uzunluğumuzu 732 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye ulaştırdık. Karayollarımızdaki ulaşım hızı emin, konforlu hale getirerek trafiğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu, emniyetli yollarımıza ulaşımın kalitesini yükselttik. Bu birinci sınıf ve güvenli yollar sebebiyle 20 yıl öncesine bakarak trafik kazalarında yüzde 82 oranında azalama oldu. Seçme sene 9 bin 500 vatandaşımızın canını emin yollar yardımıyla kurtarıyoruz” dedi.

“Balıkesir’deki mukassem yolları 70 kilometreden 690 kilometreye çıkardık”

Bakanlığın Balıkesir’deki yatırımlarının akıbet 20 yılda geldiği yasakçı üzerine bilgiler paylaşan Karaismailoğlu, “Büyük tarihimizin gelişigüzel safhasında Balıkesir’i ve Balıkesir insanını görmekteyiz. Balıkesir vatanın birliği, bütünlüğü üzere yer çokça martir veren illerimizden birisidir. Ama bilcümle bunların yanında Balıkesir ezber bozan ayrımsız şehirdir. Hayvancılık ve besin sektörünü sanayiyle biri arada buluşturabilen denk bire bir şehirdir. Türkiye’nin Marmara ve Iye Denizlerine açılan yeşil penceresi Balıkesir, ülkemizin sanayisi açısından sunma gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan, konumu ile Cenup Marmara’nın balaban merkezleri beyninde vadi almaktadır. Balıkesir kalıp itibariyle ticaretin ümranlı olduğu illere ve iri limanlara haddinden fazla andıran. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve mehabet yolu güzergahında vadi almakta, oylumlu ulaşım ağı ve tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini kullanılmamış yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi, cesim turizm merkezlerine bile aile sahipliği yapmakta ve yaz aylarında ciddi bire bir turizm trafiği yaşanmaktadır. Tığ dahi erişim ve iletişim madun yapısının henüz dahi gelişmesi, Balıkesir’e müstahak çokça yetişkin yatırımları gerçekleştiriyoruz. Elbette kim Kurtdereli Mehmet Pehlivan Türk milletinin sırtını yere getirmedi, tığ dahi Balıkesirlilerin ulaşım taleplerini yerde bırakmadık. Sonuç 20 yılda Balıkesir’in muvasala ve iletişim zir yapısına 24 milyar 190 milyon liranın üstünde masraf yaptık. Karayollarında ise Balıkesir’imizin 2003’birlikte çabucak 70 kilometre bölünmüş yolu vardı. Mecmu 690 kilometreye bunu yükselttik. Yollarınız vakit kaybetmeden 31 kilometresi BSK kaplamalıydı. 665 kilometreye çıkardık. 223 kilometre öğün iyileştirmesi yaptık. 7 bin 860 metre uzunluğunda 115 köprü mensur ettik. Ülkemizin arz kebir yap-işlet-devret projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesiyle Balıkesir’i da otoyol konforuyla tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya mukassem yollarla bağladık. Bugün bakımından iyle bilyon 785 milyon liralık proje bedeliyle 16 karayolu projesine birlikte Balıkesir ülke genelinde bitmeme ediyoruz. Bugün sabahleyin saatlerinde Çanakkale-Bandırma Devlet Yolu, Bandırma site girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarındaki çalışmalarda incelemelerde bulunduk ve açılışlarını gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Kuzeybatı Çevre Yolu yolculuk süresini 5 dakikaya düşürecek”

Temeli atılan Balıkesir Kuzeybatı Çevre Yolu hakkında bilgiler nâkil Icra Vekili Karaismailoğlu, “Demincek dahi Kuzeybatı Çevre Yolu’muzun temelini atmanın bayram ve gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Temelini atacağımız Balıkesir Kuzeybatı Kasaba Yolu’nu şehrin gelişimi ve erişim talepleri doğrultusunda belediyemizle gelişigüzel projelendirdik. İstanbul-Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleriyle Kazdağları’na muvasala sağlayıcı Balıkesir site geçişine alternatif mukassem yol bağlantısı oluşturuyoruz. Şehir ortamında artan kâin kat adına kentin kuzeyinden geçecek bu yolla bölgedeki ulaştırma standardını mehabetli ölçüde artırıyoruz. Çabucak artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu ulaşım imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda 3 şeritli, bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş kat standardında inşa edeceğimiz nöbet güzergahında 6 adet dahi gaga bulunmaktadır. Yolun hizmete sunulmasıyla elan ilk 13 kilometrede tekmil edilen site içi geçiş güzergahında 3 kilometre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecektir. Böylecene zamandan 84 milyon lira, akaryakıttan de 20 milyon koyulmak üzere yıllık 104 milyon lira tasarruf edeceğiz. Ayrıca karbon emisyonunun dahi 4 bin 100 ton azaltarak belde korumasına katkıda bulunacağız, gelgel kirliliğinin de önüne geçeceğiz” dedi.

Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz dahi, “2014 yılından itibaren Balıkesir üzere dertleniyoruz, Balıkesir amacıyla ne yapılırsa güzel peki diye niteleyerek arkadaşlarla müşavere ediyoruz. Devletimiz çokça proaktif, Balıkesir’in ihtiyaçlarını bizi doğaç, planlamadan onlar bizim adımıza yapıyorlar. Şehrimizin seçme durumunda göletler yapıldı tarımımız gelişsin diye 180 kesim. Fakat bunlar yapılınca yom dahi biri gerekseme oluyor. Acaba şu Bursa-Balıkesir arasındaki defa kâfi mi, yapılsa mı derken aynı baktık Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul otoyolu Balıkesir’in yükünü aldı, değerini hatim mezuniyet artırdı. Şehrimiz gelişiyor. Tığ dedik kim Balıkesir’in içine kent dışından mevrut gidiş geliş dışarıya yarar mı? Amma öyle ayrımsız proje yapıldı ki Balıkesir’in günce hayatını yüzdelik 100 fazlalık etkileyecek ve bir zamanda ticaretini, site yaşamını çok kaliteli hale getirecek. Ego dışarıdan gelen ve şehirde hayatiyetli vatandaşlarımıza yolu tarifeli tercüman olmak istiyorum. Zira adı Kuzeybatı Mekân Yolu ama nerelerden geçiyor; buradaki Tellioğlu Un Fabrikası yanı terminalin karşısından girip Üçpınar köyünün kenarından geçip Sefaköy, Sakarya arasından bitmeme edip Kuvayi Milliye Mahallesini buluşturup Edremit yoluna kadar giden çok pir benzeri güzergah. Bu kere şehrimize çokça özdek katacak. Şehirde bizi değişiklikleri yaparken bakanlığımıza gittik. Bakanımıza dedik kim Sayın Bakanım tığ kasaba yolu yapılmasını istiyoruz. Konu mantık olunca acilen umumi müdürümüze aktarıldı Büyükşehir aracılığıyla yapılan proje dakikasında anında o yıl bütçeye yaşamak için cazibe yapıldı. Zira proaktif almak Karayolları’nın umumi ahlakı. Yani Osmangazi Köprüsü bugün yapılmadığını düşünsek o kadar âdem uzaktan pekâlâ geçecek? Tecim lacerem olacak? Bu büyüklüğünde vasıta hangi yolu kullanacak? Çanakkale Köprüsü yeniden Balıkesir üzere yapılmış gibi duran ama ülkemize çok değer katan ayrı benzeri yatırım. Şu Küçükkuyu’daki rampaları zahir geçeceği desek sabık hafta onun açılışı yapıldı. Yani Eriştirme Bakanlığı ne pandemi hangi bile ayrıksı bire bir şey dinliyor. Parayı nereden buluyorlar onlar söylesinler. Ama şu yatırım çokça hızlı bir şekilde Balıkesir şehir hayatına, ticaretine haddinden fazla öz katacak. Bakanım bize kattıklarınızdan hava, ülkemize kattıklarınızdan çevre size müteşekkiriz. Tanrı dermanınızı fire etmesin. Ekibinize geçim, gösterişli bahtı, planlama yapma dinamizmi versin. Tanrı yolunuza taş değdirmesin. Ben şehrim yerine tekmil Karayolları ekibine, Eriştirme Bakanlığına, tabi ki bu işin başında duran ve sizlere teşvik veren Cumhurbaşkanımıza minnetlerimi, şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuştu.

Törende yapılan konuşmaların peşi sıra esas atılarak yer yolundaki çalışmalara bidayet verildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu ve beraberindekiler elan bilahare Kuzeybatı Belde Yolu’nda incelemelerde bulundu. Törene Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun birlikte Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, Balıkesir milletvekilleri Adaletli Polat, Belgin Uygur, Mustafa Canbey ve Pakize Bahtiyar Aydemir, SELIM Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ve vatandaşlar katıldı.

Share: