Velilere kullanılmamış eğitim bilimi-öğretim yılı öncesinde ‘merdiven altı kırtasiye’ uyarısı

Çanakkale’de 2022-2023 eğitim-öğretim yılı öncesinde velilere uyarıda bulunan uzmanlar, basak şeş kırtasiye ürünlerinin tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, ailelere ‘ucuza aldanmayın’ çağrısı yaptı.

Çanakkale’dahi 12 Ilkgüz 2022 tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek olan 2022-2023 eğitim ve talim yılı öncesinde öğrencileri meslek heyecanı, aileleri ise çocuklarının ihtiyaçlarının karşılama telaşı sardı. Kafalarda ise akıllıca kırtasiye malzemesi seçimiyle ilgilendiren soru işaretleri var. Çünkü boya kalemleri, kokulu silgiler, baskılı çantalar ve rengarenk kırtasiye malzemeleri öğrencileri cezbediyor. Uzmanlar, çocukların sağlığı üzere bozuk ve kanserojen yön içeren basak altı kırtasiye ürünlerinin yeğleme edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Çanakkale İl Esenlik Müdürlüğünden konuyla ait yapılan yazılmış açıklamada, “Bakir eğitim-tedrisat döneminde öğrenciler 12 Eylül’üstelik ibret başı yapmaya hazırlanıyor. Çocukların tükettiği gıdalar büyüklüğünde, kullandıkları eşyaların da emniyetli olması gerekmektedir. Piyasada bulunan ve nitelik-asayiş testinden geçmemiş merdiven altı adına rapor ettiğimiz kırtasiye malzemeleri, hele gelişme çağındaki torunlar için yüce sağlık sorunları doğurabilmektedir. Merdiven şeş adına üretilen çanta, beslenme çantası, cins kutu su, kırba, kaplıklar pastel boya, suluboya, baziçe hamuru, havlu ve özge boyalarda; kanserojen olduğu üzere yasaklanan azo boyarmaddeler, alerjen boyarmaddeler, rehavet ve boyalarda hafifletici yerine katılan fitalatlar, muafiyet sistemini halel eden okkalı metaller kullanılabiliyor. Tıpkı zamanda kanserojen olan fitalatlar, insanlarda ve hayvanlarda hormon sistemine uymazlık vermekle alay malay astım ve üreme bozukluğuna birlikte sebep olmaktadır. Kanserojen boyarmaddeler ise kap ile angajman sonucu ten marifetiyle doğrudan emilmektedir. Velilerimiz püskürteç boyaların ve yapıştırıcıların su bazlı olması ve solvent içermemesi üzerine birlikte kırılan davranmalılar, kokulu kırtasiye malzemelerine ilgi etmeliler. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklarını koruyarak büyümeleri amacıyla, özellikle ekol ürünleri üstüne seçici olmamız gerekmektedir” ifadelerine düzlük verildi.

Çanakkale’birlikte bürokrasi eden Burak Devir, “Kırtasiye ürünleri, özellikle anne sınıfı yaş grubundan başlayan önceki ve ortaokulda bitmeme eden açık yelpazeli ürünler. Hele adi yaş grubu torunlar amacıyla kırtasiye ürünlerinin bu tarz üretim eden yerlerden alınmaması, henüz tetik özenli tıpkı şekilde seçilmesi gerekiyor. Kırtasiye ürünlerini tığ kırtasiyeciler tamamen kırtasiyelerden alınmasından yanayız. Marketlerde bile bu gestalt ürünlerin 2 ya birlikte 3’üncü kalite üretimler olduğunu bilmekteyiz. Bu yüzden marketlerden üstelik haddinden fazla fazla müşterilerimizin bu ürünleri yeğleme etmediğini biliyoruz. Kesin aldıkları ürünlerin, üretim yerlerine, son tasarruf tarihlerine baksınlar. Merdiven şeş üretim yapılan yerlerin ürünlerinde çizgi im tanımlamalarından da bakabilirler. Kategorik aldıkları ürünleri teferruatlı namına incelemelerini kaynak ediyoruz” şeklinde konuştu. – ÇANAKKALE

Share: