Ahıska Türkleri, saf vatanlarında çığır öğreniyor

Ahıska Türkleri, salt vatanlarında meslek öğreniyor

ELAZIĞ – Ukrayna’daki çekişme bölgesinden tahliye edilerek Elazığ’da eğreti konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Yırlamak kadınları, El Eğitim Bilimi Merkezi vasıtasıyla açılan kurslarda çığır öğreniyor.

Ukrayna’da bitmeme fail savaşta ülkede mahsur kalan Ahıska Türklerinin tahliyesi 10 Mayıs Salı haset itibariyle Herson kentinden Elazığ’a başlamıştı. Bu çerçevede kafileler halinde kente getirilen binlerce Ahıska Türkü, Aşağıdemirtaş Eğreti Konaklama Merkezine yerleştirildi. Burada il koordinesi vatandaşların tüm ihtiyaçları karşılanırken El Eğitim Merkezi yoluyla kuaförlük ve terzilik – tonga kursu açıldı. Kurslara katılan kadınlar burada hem abes zamanlarını değerlendiriyor hem de meslek öğreniyor. Zat ayaları üzerinde ara vermek talip kadınlar bir zamanda aksiyon sahibi olarak ocak ekonomilerine ulama icat etmek istiyor.

“Türkiye bizi savaştan çıkardı ve kabul etti”

Ukrayna’dan geldiklerini belirten Elmas Kabirova, “Türkiye bizi savaştan çıkardı ve kabul etti. Herkesten Tanrı razı olsun. Kendi ayaklarımızın üstünde durmak için güzellik salonu kursuna geldik. Burada öğreniyoruz. Hedefimiz kişi ayaklarımızın üstünde durmak. Hizmet Etmek istiyoruz. Eş ekonomimize yardım ulaşmak istiyoruz” dedi.

Gülistan Salahova, “Ukrayna’dan geldik. Burada kurslara katılıyoruz. Kafamız dağlıyor ve gelişim öğreniyoruz. Öğretmenler koruyucu oluyor. Burada dikiş yapıyoruz. Makinaları öğrendik. Harıldamak ve paramızı fethetmek istiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tanrı razı olsun. Bizi savaştan çıkardı ve buraya getirdi” diyerek konuştu.

“Onların yaralarını eksiltmek amacıyla buradayız”

Ahıska Türklerinin çarpışma yüzünde Elazığ’da olduklarını nâkil Kankızıl Müzakereci Şenay Arıkan Kılınç, ise “Tığ de onların yaralarını almak amacıyla buradayız. Hem dikişi öğretiyoruz hem bile toplumsal hayata harmoni sağlamalarını hedefliyoruz. Burada acılarını az buçuk hafifletebilmek üzere yardım ediyoruz. El Yetişek Müdürümüz Kenan Tabar’ın katkılarıyla burayı haddinden fazla pir arkaç getirdik. Sunturlu işlemler yapıyoruz. Düzentileme hayatına yutmak için adımlar atıyorlar. Kursumuzdan aldıkları vesaik ile bunları sağlayacaklar. Güzel bire bir ortamımız var” şeklinde konuştu.

Share: