Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Haset törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Van’da valilik bahçesindeki törende, Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Şair Balcı, İl Bitirmiş Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Aykut Tanrıverdi ve Savaşçı Gaziler Derneği Bölüm Başkanı Cafer Maksat vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Amaç, Gaziler Haset’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliği üzere canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği kahramanlık destanları hafızalarınıza hiçbir ant silinmeyecektir.” dedi.

Cingöz Düzenlilik Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle devam eden törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili İhsan Emre Ziyalı, İl Bitirmiş Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Işıklı, vali yardımcıları, gaziler, gurur müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin arkası sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şubesi mülakat edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Ilbay ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Piyade Öğür Komutanı Ferik Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, günün mazmun ve önemini tamlayan müşavere yapıldı.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Açıkgöz Komutanı Ferik Ateşli Hâkim, Türe Komisyonu Başkanı Birtan Şeker Hastalığı, İl Inanma Müdürü Salavat Mete Kaynak, vali yardımcıları, gaziler, kurum amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Akbıyık, törenden bilahare makamında kabul ettiği gazilerle kardeş kardeş etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan bilahare gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün medlul ve önemine ilgilendiren yaptığı konuşmayla serencam bulan törene Vali İlker Gündüzöz, Şehremini Feyat Asya, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Mehmet Kasım Duayen, İl Güvenlik Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, hava müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz, Türkiye Büyük Budun Meclisi’nin 1921’de çıkardığı yasa ile Büyük Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “Gazilik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Makro Türk ulusunun özünden çıkan, 3 kıtada atlama beygiri koşturan, kılıcı şimşek kabilinden çakan, başat kabilinden coşan, Akdeniz’i cenup yapan, ecdadını denk alarak Rum, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından eren bilip yiğitçe savaşan Mehmetleriz. Gazi bire bir milletin çocukları kendisine gazi rütbesi alan biz gaziler, yurt ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde temas devir ve her yerde martir ve gazi olmaya hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

İl Cingöz Komutanlığında işyar Cingöz Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmasının arkası sıra şiirlerin okunduğu törene, Ilbay Oktay Çağatay, Inanma Müdürü Cesamet Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Yüce Karakoca, ilbay yardımcıları, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, gaziler, kurum amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: