Uca Öztunç: “Zaman Göktürk’te Yaşananlar AKP’nin Yarattığı Adaletsizliklerin Sonucudur”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ali Öztunç, İstanbul Göktürk Mahallesi’ndeki golf sahasına ev projesi üzere hisse senedi makinelerinin girmesi ve buna mâni olmak isteyen vatandaşlara polis güçleri müdahalesine tepki gösterdi. Öztunç, “Zaman Göktürk’te yaşanan çevreci hassasiyetle yapılan yeşil kayran savunması değildir. AKP’nin yarattığı adaletsizliklerin sonucudur. Kentleşme zımnında kentin grilik alanlarına maruz bırakılan yurttaşlar, AKP’nin yandaşları arasında peşkeş malzemesine dönen yeşil alanlar üzerine adalet talebinde bulunuyorlar” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ulvi Öztunç, zaman İstanbul Göktürk Mahallesi’ndeki yeşil alanlara lüks konut tahsis etmek için iş makinesiyle girilmesine aksülamel gösterdi. Konuyla ilgilendiren yazılmış izah fail Öztunç, şunları ifade etti:

“KENTTEKİ YEŞİL ALANLARA ERİŞİM HAKKI, AKP’NİN ZENGİN YANDAŞLARININ DEĞİL KAMU HERKESİN HAKKIDIR”

“Bugün Köktürk’te yaşanan çevreci hassasiyetle yapılan yeşil alan savunması değildir. AKP’nin yarattığı adaletsizliklerin sonucudur. Kentleşme zımnında kentin grilik alanlarına maruz bırakılan yurttaşlar, AKP’nin yandaşları ortada peşkeş malzemesine dönen yeşil alanlar üzerine adalet talebinde bulunuyorlar. Yani, kendilerine ait olanı istek ediyorlar. Çevresel hak irade ediyorlar. Yeşil alanlar kentsel müştereklerin muhteşem tıpkısı parçasıdır. Kentteki yeşil alanlara ulaşım hakkı, AKP’nin varlıklı yandaşlarının değil eksiksiz herkesin hakkıdır.

“BELDE, İKLİM VE ŞEHİRCİLİK KAVRAMLARINI BİR ARAYA KOYDUĞUNUZDA, BAKANLIĞIN TAMAM İŞLERİ BAYINDIRLIK ALANINA KAYDIRILIYOR”

Bugün İstanbul Göktürk’te yeşil alanlarını destek olmak talip yurttaşların, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile davalık olmaları iri aynı çelişkidir. Bu bakanlığın ana görevi, abuhava krizine alın dirençliliği artırmaktır. İcraata bakıyoruz, nerede bir yeşil kayran var orayı griye dönüştürüyor. Belde, İklim ve Kentçilik kavramlarını aynı araya koyduğunuzda, Bakanlığın kamu işleri imar alanına kaydırılıyor. Bayındırlık işlerinin mekân ve iklim yönünden özdenetimi zayıflatılıyor. Bizim iktidarımızda, Kasaba ve İklimi mamure işlerinden bağımsızlaştırıp, ayrı tıpkısı vekillik adına inşa edeceğiz.”

Share: