THY’den yılın ilk yarısında 737 milyon dolarlık net kar

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Bütün dünyayı ektisi altına düz faziletli enflasyon seviyeleri, ameliyat yaptığımız temas istasyonda bunaltıcı maliyet artışlarına amil oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın geçmiş şeş ayında 737 milyon dolar net kar elde ettik.” dedi.

Ahmet Bolat, şirketin 2022 yılı 6 aylık göstergelerine ilgili yaptığı değerlendirmede, sonuç 10 yılda karşılaştıkları krizlerde attıkları çabuk adımların ve acar idare anlayışlarının sadece rakamlarla açıklanmaması gerektiğini söyledi.

Dünyanın dört bir birlikte hava yolu şirketleri ve havalimanlarının krizden yokuş tedbiri namına çalışanlarıyla yolları ayırmayı tercih ederken kendilerinin çalışanlarla birlikte yürümekten vazgeçmediğini dile getiren Bolat, salgın tedbirleri nedeniyle küresel anlamda çalışan sayısının hava yolu şirketlerinde sayı farkı yüzdelik 10, saha hizmetlerinde ise yüzdelik 29 azaldığını aktardı.

Bolat, söz konusu dönemde THY için bu oranın yüzdelik 1’in altında kaldığını kaydederek, bu ayrılıkların esas nedeninin üstelik tekaütlük ve çalışanların öz tercihi olduğunu bildirdi.

Salgın kısıtlamalarının tekmil anlamıyla sona ermediğini ve yıpranmamış bire bir krizin elan olduğunu nâkil Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biraz önceki bahsettiğim işten çıkarmalar ve grevler nedeniyle başta Avrupa tutmak için havalimanlarında kalifiye personel bulunamıyor. Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa portbagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Yolcularımız uçağa eskiden gelemediği kadar havalimanları da uçaklarımızın hızına yetişemiyor, vaktiyle kalkış oranlarımız düşüyor. Bu buut operasyonlarımızı zıt etkiliyor. Avrupa’dan bir zamanlar cereyan edemediğimiz için yetersiz süresince dahi gecikmeler yaşıyoruz.”

“Ayrımsız anda gökyüzünde olan THY uçağı sayısı hiç görülmediği kadar çok”

Ahmet Bolat, THY’nin 2020 ve 2021’dahi network taşıyıcıları ortada Avrupa’üstelik bildirme çokça pervaz gerçekleştiren ve bildirme çok yetenek sunan hava yolu olduğuna değinerek, “8 Ağustos bakımından 2022 yılında sayı farkı 1.206 günlük pervaz sayısıyla network taşıyıcıları beyninde 1. tam vadi alıyoruz. Avrupa’daki aksaklıklar sebebiyle iptaller yaşıyoruz peki amma ortaklığımızın uçuş halel oranları Avrupa ortalamasının oldukça altında.” diye niteleyerek konuştu.

Kovid-19 sonrası sâri talebinde bekledikleri artışın gerçekleştiğini dile getiren Bolat, “Hem nitelikli ekiplerimiz hem da seçme dolaşma büyüyen çağdaş tayyare filomuzla bu talebi yeryüzü faziletli verimlilikle yönetiyoruz. Filomuza kullanılmamış katılan uçaklarımız var, onları boyayacak vakti birlikte ayıramıyor herhangi bir gelen uçağı bildirme kısa sürede operasyona dahil ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bolat, filolarındaki asrileşme ve gençleşme yardımıyla 2019’a nazaran daha bir iki beceri sorunla karşılaştıklarını kaydederek, ayrımsız anda gökyüzünde olan THY uçaklarının sayısının tarihte tek görülmediği kadar çok olduğunu vurguladı.

Kademeli namına artırdıkları arsıulusal eğreti kapasitelerinin haziran itibarıyla 2019 verilerinin yüzdelik 22 üstüne çıktığını aktaran Bolat, “İkinci çeyreğin tamamında ise küresel ölçekte 2019’un aynı dönemine bakarak arsıulusal kapasitesini bildirme çok zait network taşıyıcısı olduk.” şeklinde konuştu.

“Dünyada bildirme çok arsıulusal koltuk yetenek sunan üçüncü çekicilik yoluyuz”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, şu dakika dünyada bildirme çok arsıulusal dayanak kapasitesi sunan üçüncü albeni yolu olduklarını belirterek, Avrupalı hava yollarının 2019 kapasitesinin yüzde 81’ine, toptan hava yollarının ise ancak yüzdelik 65’ine ulaştığı bu dönemde iri benzeri fark ortaya koyduklarını söyledi.

Bolat, “Pandemide şayet pervaz ekibinden vazgeçen çekicilik yolu şirketlerinden olsaydık zaman bu kapasiteyi ortaya koyamazdık. Ekiplerimizin dinamizmi ve misafirperverliği birlikte bizim üzere haddinden fazla kızıl.” diye konuştu.

Enerji ve jet yakıtı fiyatlarının arttığı bu dönemde akaryakıt giderlerinin yüzde 51 yükseliş gösterdiğini aktaran Bolat, “Toplam giderlerimiz bir dönemde yüzde 13 civarında artım gösterdi. Maliyetlerimiz üzerinde tehlikeli tartı oluşturan bu harcama baskısını, riskten dehalet amaçlı yaptığımız finansal işler ve ensesi kalın network yapımızın getirdiği gelirle kaldırılmış etmeye çalıştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, Türkiye’nin hem gönüllerde hem bile işaret araştırmalarında arz değerli şirketi unvanı taşıdıklarının farkında olduklarını kaydederek, bu anlamlı rollerin kendilerine heybetli sorumluluklar yüklediğini, Türk bayrağını gururla taşırken, ülkeye yeryüzü iyisini vermek istediklerini anlattı.

“Stopover” ve “Touristanbul” projelerine değinen Bolat, “Ülkemize transit uçuşu amacıyla mevrut ecnebi yolculara ‘gel güdük müddet üstelik olsa İstanbul’u yaşa’ diyoruz. Hiçbir ek ücret istemiyoruz bunun için. Tıpkı geceleyin otelde konaklattığımız da oluyor. Kâfi kim ayrımsız görsün, görsün ki sonra daha teferruatlı zaman ayırması gerektiğini görsün.” ifadelerini kullandı.

“THY, az içi ilişki payını yılın geçmiş yarısında yüzdelik 64’e yükseltti”

Ahmet Bolat, küsurat kapasiteyle gelişigüzel ikinci çeyrekte mecmu palyatif talebinin 2019’un ayrımsız döneminin yüzdelik 12 üstünde gerçekleştiğini, doluluk oranlarının 2019 seviyelerini yakaladığını söyledi.

Bolat, “Uluslararası aracısız bulaşan sayımız Aile-Haziran 2022 döneminde 2019’a göre yüzdelik 8,3 artarak toplam uluslararası palyatif değişiminden 11,9 fakül erdemli gerçekleşmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Haziranda 2019’a göre arsıulusal direkt bulaşan artışının yüzdelik 39, temmuzda yüzdelik 44 olduğunu kaydeden Bolat, THY’nin güçlükle içi alım satım payının 2022’nin geçmiş 6 ayında 2019’a bakarak 3,3 fakül, 2021’e bakarak ise 10 benek artarak yüzdelik 64’e yükseldiğini aktardı.

“İkinci çeyrekte 4,5 bilyon dolarlık bütün gelir”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Bolat, kargo faaliyetlerinin dahi desteğiyle ikinci çeyrekte hep gelirin 2019’un aynı dönemine bakarak yüzdelik 43 artarak 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tekmil dünyayı ektisi altına düz faziletli pahalılık seviyeleri, faaliyetler yaptığımız temas istasyonda yoğun maliyet artışlarına sebep oldu. Bu sayede yükselen akaryakıt maliyetlerine rağmen yılın önce 6 ayında 737 milyon dolar kemiksiz kar elde ettik. Ortaklığın nakit çoğaltma potansiyelini gösteren FAVKÖK (repo, kazanç, amortisman ve icar öncesi kar) değeri ilk yarıda 1,8 bilyon dolar, FAVKÖK marjı ise yüzdelik 24 seviyesinde gerçekleşti.”

Bu yılın alelhusus ikinci çeyreğinde beklentilere paralel kendisine yaya operasyonlarında toparlanmanın gerçekleştiğini nâkil Bolat, “Yılın geçmiş yarısında, ortaklığımızın bulaşıcı gelirleri 2019’un aynı dönemine göre yüzdelik 8 artarak tahminî 5,4 milyar dolara ulaşırken, kargo gelirleri ise 2,5 katına çıkarak 2 milyar dolar seviyesini aştı.” şeklinde konuştu.

“2022 genelinde THY’bile 2 bin 600 yıpranmamış personel istihdamı hedefliyoruz”

Ahmet Bolat, müstevli döneminde korudukları işlek ekipleri yardımıyla operasyonel göstergelerde olduğu üzere finansal metriklerde da rakiplerinden ayrışmaya devam ettiklerini bildirdi.

Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara rağmen mütezayit sâri talebini başarıyla karşılamaları neticesinde salgın öncesi dirimsel seviyesini ve karlılığını önemli ölçüde aşarak Avrupalı emsallerinin önüne geçtiklerini vurgulayan Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Orak Ayı kocaoğlan gidiş geliş sonuçlarımıza bakarak sunu edilen kapasitemizi 2019’un yüzde 18,5 üzerine çıkardık. Yolcu talebinin yaklaşık yüzde 23 arttığı bu ayda, arızi sayımız ve doluluk oranımız pandemi öncesi seviyelerini geçti. Ülkemizin turizmine katkıyı misyon edinerek yaptığımız çalışmalarımız neticesinde Türkiye’ye gelen direkt geçici sayımız kayda ayar aynı şekilde yükselerek 2019’un yüzde 44 üzerine çıktı. Alacağımız kullanılmamış kararlarla önümüzdeki dönemde birlikte yatırımcılarımızı başarılarımıza eş etmeye bitmeme edeceğiz.”

Bolat, bu sene özellikle THY ve Turkish Technic’in herif kaynağını büyüteceklerini kaydederek, “THY’ye geçmiş 6 ayda 963 eskimemiş himmet arkadaşımız katıldı. Sene sonuna kadar bu sayıyı 2 bin 600’ün üstüne çıkarmayı hedefliyoruz. Tayyare hizmet tamirat tarafında de eş tıpkısı aksiyon kâin, önceki yarıda orada 498 mesai arkadaşımız bizimle çalışmaya başladı, ikinci yarıda bu rakamı 1.000’in konusunda taşıyacağız.” açıklamasını yaptı.

Share: