Icra Vekili Amaç Gelgel, bölük ve icar fiyatlarının tezce düşeceğini söyledi

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, Gaziantep’te inşa edilecek Yeşilvadi 3 Kıvrım Köprülü Kavşağı’nın ana atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i ayn bebekleri namına gördüklerini, bu aziz şehre TOKİ marifetiyle bugüne büyüklüğünde bütün envestisman değeri 6,8 milyarı bulan asar kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 eskimemiş yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, sağlık ocakları, amme binaları, spor salonları, 33 bin seyirci kapasiteli stadyum armağan ettiklerini anlatan Alım, şöyle bitmeme etti:

“Ama durmuyoruz. Bütün envestisman tutarı 4,2 bilyon lira projelerimize olanca hızımızla bitmeme ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 bölük var, millet bahçeleri, cephe yenileme ve sokak güzelleştirme projeleri, içmece suyu hatları, atılmış akarsu tasfiye ve kat düzenlemelerine kadar onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz seçme şeyin arz güzelini hak ediyor. Hastalık? Çünkü Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıl ışıl, Antepli ağır. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan iri ayrımsız duruşu, şişman aynı tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 eskimemiş ev düz yazı ediyoruz. Başka ilçelerimizde toplam 5 bin 986 ev yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’üstelik 430 konutumuzun yapımında da sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına devam ediyoruz. Tamam, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken biz yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’birlikte 2 bin 429 konutumuzun yapımına ilkgüz ayında başlıyoruz. Bu yılın böylece ve 2023’ün önce aylarında, toplamda teslim edeceğimiz 10 bin kullanılmamış yuvamız şimdiden kılıklı hayırlı olsun.”

“HANE VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Yeni bölük yapımlarıyla ilgilendiren da müjdeler veren Gurur, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihinin sunu iri toplumsal hane projesinin ilk müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e haddinden fazla yüksek sayıda tıpkı bölük yapılması talimatını bizlere verdiler. Biz dahi inşallah Gaziantep’imize TOKİ tarafından 10 bin eskimemiş göz yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Antrparantez Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin inşa edeceği 1500 konutla beraber toplanmış 15 bin eskimemiş yuvayı sizlere dürü ediyoruz. Elbette bizim şu anda Antep’in dört bir yanı sıra 50 ve 100 bin sosyal konut projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 yıpranmamış yuvamızı da eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den fazla basamak kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, tendürüst kardeşlerimiz, bakir evli kardeşlerimiz, özürlü ve emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz bakir yuvalarına sunu makul ödeme koşullarıyla, kira öder gibi ehil olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem ev fiyatları hem da kiralarda düşüş başladı. İnşallah güdük müddet içerisinde müteselsil kendisine bölük ve kira fiyatları daha üstelik hızlı tıpkı şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilgilendiren bu ev kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden yapım sektörüne, kül esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana kadar 2,2 bilyon liralık yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon liralık 16 yatırımın ise son hızıyla devam ettiğine işaret fail Gelgel, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Bütün maliyeti 290 milyon liralık olan baran suyu, içme suyu enfrastrüktür hatları, 6 bin metre uzunluğundaki bağlantı yolları, 3 zir geçidi ile iki esas dingil üzerinde inşa edilecek Yeşil Vadi 3 Kıvrım Köprülü Ağız projesinin üstelik ulaşımda çokça muhteşem tıpkısı dönüm noktası olacağına bel eden Kurum, “Hem kazaları sunu örgen indirecek hem üstelik Yeşilvadi Ulus Bahçesi girişinden başlayarak zorlu çok mahallemizin bile bağlantısını sağlayacak. Bu gaga sebebiyle vatandaşlarımız kırıcı bire bir yakıt tasarrufu yapmış olacak. Böylelikle yer kirliliği, gelgel kirliliği yeryüzü organ inecek. Değme şeyden öte Anteplilerin yıllardır beklediği sav çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Elhasıl kavşağımız canımız için, malımız için, çevremizin geleceği amacıyla nazik tıpkısı kâr sağlayacak.” diyerek konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ IRI EHEMMIYET GENIŞLIK EDİYOR”

Millet amacıyla çalışmaya devam edeceklerini nâkil Alım, “Biricik tıpkısı gayemiz var, devir yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle yıpranmamış tıpkısı gün, eskimemiş tıpkısı destan, bakir benzeri utku hikayesi yarmak. İşte bu noktada 2023 seçimleri nazik tıpkısı ehemmiyet bildirme ediyor. Bu seçimde ‘durmak yok yola devam’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini küresel lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın ayn bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye haykıranlarla ‘Aman kimseyi erinçsiz etmeyelim’ diyenler uğraş edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla iri Türkiye için çalışacağız. Buradan hep gelişigüzel saraka veriyoruz, çalınmadık kapı, girilmedik basamak bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bütün gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı yeryüzü faziletkâr oyla, eskimemiş bir rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.Share: