Zika Virüs Hastalığı’na konuşma edilen ülkede maruz kalınıyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak, “Zika Virüs Hastalığı’na (ZVH) maruz kalan insanlar genellikle görüşme ettikleri ülkede maruz artmış, döndükten sonraları hastalık bulguları başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine vadi sunulan Boşnak, Türkiye’de 2017 yılında, endemik nahiye ziyareti öyküsü kâin 4 elverişsiz dışı kaynaklı hadise tespit edildiğini belirtti.

“Zika virüse maruz kalan insanlar alelumum görüşme ettikleri ülkede maruz eskimiş, döndükten sonraları çor bulguları başlamıştır. Zika virüs insanlara temel adına etkeni haiz sivrisineklerin sokmasıyla bulaşmakla bu arada, virüs, semen, vajinal irin, soluk, hacet, amniyon sıvısı, BOS, asıl sütü, tükürük kadar beden sıvılarında, hatır ve spinal kordda saptanmıştır.” diyen Boşnak şöyle devam etti:

“Virüsün gebelik esnasında bebeğe geçebilmesi ve virüsün Guillain-Barre Sendromu ve mikrosefali arasında münasebetli olabileceği yönündeki bulgular belirleme edilmesi hastalığa olan ilgiyi artırmıştır. ZVH, alelumum asemptomatik kendisine seyretmektedir. Hastalığın en makro bulguları, belli belirsiz yara, bozuk, konjonktivit, kas ve mafsal ağrısı, halsizlik veya esas ağrısıdır. Bulgular alelumum 2-7 çevrim sürer. İnkübasyon süresi kesin adına bilinmemekle alay malay 3-14 zaman namına kabul edilmektedir. İnsanlar genellikle hastaneye yatacak büyüklüğünde marazlı olmazlar.

ZVH’de ahiret yolculuğu haddinden fazla eşsiz görülmektedir. Gezi esnasında, Zika Virüs Hastalığı riskli ülke/bölge ziyaretlerinde sivrisinek sokmalarından tevakki etmek üzere; etraflı kollu sekmen ve pantolon gibi vücutta açıkça yer kalmayacak şekilde olabilir olduğunca bağlı kıyafetlerin giyilmesi, atlamak ve soluklanmak amacıyla kliması olan sınırlanmış yerlerde yahut husus ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır.

Gece dışarıda kalınacaksa cibinlik altında uyunmalıdır. Mehtaplı ve emziren kadınlar, güvenliği kanıtlanmış, bakanlığımızdan ruhsatlı ve onaylı repellentler (sinek kovucular) kullanmalıdır. Bebeklerin ve çocukların korunması için çağa arabaları ve koymak amacıyla makbul araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.”

Boşnak, yolculuk dönüşü ise riskli mutluluk/kesim gezi dönüşünde şırakkadak başlayan, dağ, perişan, eklem ağrısı, konjuktivit, kas ve mafsal ağrısı şikayetleri varsa derhal tıpkısı esenlik kuruluşuna başvurulması, hekime yolculuk edilen ülkeden bahsedilmesi, Zika Virüs Hastalığı teşhisi konmuşsa, virüsün yayılmasını çelmek amacıyla nişanlık başlangıcından itibaren sunma az 3 hafta boyunca sivrisinek sokmalarına alın tılsım alınması akıbet evre eke olduğunu açıkladı.

Zika Virüs Hastalığı, Flavivirus grubundan bire bir RNA virüsü olan Zika virüsün (ZV) sebep olduğu ve insanlara etkeni haiz Aedes cinsi sivrisineklerin sokmasıyla geçici aynı hastalık.

Zika virüsü ilk defa 1947’de Uganda’da Zika ormanında rhesus maymunlarında saptanmış; arkası sıra 1948’de benzeri ormanda sivrisineklerden ve 1952’de Uganda ve Tanzanya’da insanlardan izole edildi.

Share: