BM, Myanmar’daki cunta rejimini mali olarak izole ika çağrısında bulundu

Konfedere Milletler (BM), Küçük Ay 2021’den bu yana askeri cunta yönetimindeki Myanmar’da, yoksullukta iki hatim artış ve keyif sisteminin çöküş yaşadığını belirterek, askeri rejimle ekonomik angajmanı “eşgüdümlü üslupla” tenkis çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Efdal Komiseri Vekili Nada aldatma-Nashif, yaptığı konuşmada, Myanmar’daki askeri cuntanın ekonomik çıkarlarını ve özellikle da gelirlerine ve dövize erişimini kısıtlamanın rejimin adam hakları ihlallerini önlemenin temel unsurları olduğunu kaydetti.

Şubat 2021’den bu yana askeri cunta yönetimindeki Myanmar’da yoksullukta iki itmam artım ve sağlık sisteminin inhitat yaşadığını nâkil Nashif, BM ekibince hazırlanan raporda, meslek çağındaki cümle çocukların yarısından fazlasının iki yıl süresince eğitime erişmediğinin gözlemlendiğini söyledi.

Ülkenin döviz gelirinin kısaca yüzdelik 50’sini oluşturan millî petrol ve gaz şirketi Myanma Oil and Gas Enterprise dahil kalkmak için dövize sonsuz erişimini kolaylaştıran nazik kuruluşlara alın önlemler alınması çağrısında bulunan Nashif, ordunun devlete ait bankaların denizaşırı hesaplarında tutulan dövizlere engelsiz erişimi da olduğuna belen etti.

Myanmar’daki askeri rejimle ekonomik angajmanı “eşgüdümlü üslupla” azaltma çağrısında bulunan Nashif, BM üye ülkelerine ek yaptırımlar uygulamasını tavsiye etti.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasal gerilim yaşanmasının ardından 1 Küçük Ay 2021’bile yönetime halk koymuştu. Cıvıl Cıvıl, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta doğmak üzere, dokuz canlı çokça mezun ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış, tıpkı yıllığına yabansı nakız ilan etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve başkaldıran gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde emanet hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kestirmece 13 bin dirilik gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla gönül hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde güç üstelik gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum için idam kararı verdi.

Share: