Mustafa Adıgüzel: İptal Edilen KPSS’nin Sorumluları Kim? Soruşturmadan Sonuç Alınamadı

CHP Kargaşa Saylav Mustafa Adıgüzel, sorularından bazılarının henüz ilk yapılan bir sınama sınavında sorularla bir olduğunun ortaya çıkması konusunda tağyir edilen ve zaman yeniden yapılan Kamu Personeli Berceste Sınavı’na (KPSS) ilişik, “İptal edilen KPSS’nin sorumluları ki? Bununla ilgili aynı soruşturma başlatıldı ancak daha sonuç alınamadı. Aynı vebal keçisi bulup de bütün suçu ona atacaksanız bunu tek yapmayın. Çünkü esas sorumluların en tepedekiler olduğunu biliyoruz” dedi.

ÖSYM tarafından hazırlanan KPSS sorularından bazılarının benzeri yayınevinin tecrübe sınavı sorularıyla benzeri olduğu kanıt edilmiş ve 31 Temmuz’da yapılan sınav nakız edilmişti. ÖSYM, halel ettiği KPSS’yi zaman yeniden yaptı.

CHP Kargaşa Mebus Mustafa Adıgüzel, zaman yaptığı açıklamada, bozma edilen KPSS’ye ilgilendiren soruşturmaya dikkat çekti. Adıgüzel, şunları söyledi:

“İptal edilen KPSS’nin sorumluları kim? Bununla ait bire bir anket başlatıldı fakat henüz serencam alınamadı. Tıpkısı günah keçisi bulup bile bilcümle suçu ona atacaksanız bunu on paralık yapmayın. Zira ana sorumluların bildirme tepedekiler olduğunu biliyoruz.

Adaylar dahil uymazlık gören herkesin eksiksiz masraflarının dahi tazmin edilmesini istiyoruz. Çabucak eskimemiş başvurularda harç parası alınmaması bu meseleyi çözmez. Zira nöbet parası, aşındırmak parası ve konaklama parası ödediler; sadece kendileri değil, aileleri ile beraber. Bunların hükümet eliyle aileleriyle beraber… Keza kamunun da özellikle kitapçık parası kalkışmak amacıyla dayanıklı haddinden fazla masrafı oldu. Yekpare bunların sorumlulardan tazmin edilmesi lazım.

Bu incitici yönetimin bu işten sorumlu olduğunu biliyoruz. Esasen benzeri hata keçisi bulup bu işi kapatmaya kalkmayın. Türel süreçleri birlikte strateji edeceğiz. Bununla ilişkin bile benzeri istifham önergesi hazırladık. Bakanlığa vereceğiz ve sonuçlarını bekleyeceğiz.”Share: