Temmuzda genişlik erdemli alev Cizre’de, yer bağan şule Kangal’da kaydedildi

Türkiye’de bu yılın orak ayı ayında en erdemli flama 46,3 adım ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, genişlik bağan sıcaklık ise 0,3 basamak ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

AA muhabirinin Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, sabık kamer ortalama yalın, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde sezon normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Ziyalı Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kale/ Demre, Manavgat, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, yurdun sair bölgelerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları beyninde 25 kademe kendisine ölçülen orak ayı ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın temmuz ayında dahi 25 paye yerine kaydedildi.

Bu yılın orak ayı ayında genişlik düşük alev 0,3 paye ile Sivas Kangal’birlikte, yer yüksek sıcaklık ise 46,3 aşama ile Şırnak Cizre’birlikte belirleme edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde sayı farkı flama, Edirne çevresinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin sair kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin temmuz ayı detaylı yıllar ortalama sıcaklığı 24,5 evre, geçen kamer ise 24,4 merhale olarak ölçüldü. Bölgede en bağan alev 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’dahi, yer efdal yalım ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’bile gözlendi.

Iye Bölgesi’nde sayı farkı yalın, İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Kültürlü, Entelektüel’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, Manisa Akhisar çevresinde mevsim normallerinin altında, özge kesimlerde ise mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz ayı ince yıllar ortalama sıcaklığı 26,6 basamak iken, güzeşte ay 27 paye olarak ölçüldü. Bölgede sunu düşük sıcaklık 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’bile, en efdal yalın ise 43,2 kademe olarak Aydın Nazilli’dahi tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama alaz, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kale/Demre, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Orak Ayı kocaoğlan ince yıllar sayı farkı sıcaklığı 27,1 mertebe olan bölgede, 2022 Orak Ayı ayı sıcaklığı 27 etap olarak ölçüldü. Bölgede sunu düşük yalın 6,5 yerine Kahramanmaraş Göksun’bile, yer efdal yalaz ise 43,2 dereceyle Finike’bile belirlendi.

İç Anadolu Bölgesi’nde ortalama flama, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde zaman normallerinin altında, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz kocaoğlan etraflı yıllar averaj sıcaklığı 22,7 derece, sabık ay ise 21,5 derece oldu. Bölgede yeryüzü düşük kıvılcım 0,3 dereceyle Kangal’de, genişlik erdemli kıvılcım ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Ortalama şule, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde mevsim normallerinin altında, bölgenin diğer kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Temmuz ayı teferruatlı yıllar averaj sıcaklığı 22,7 etap olan bölgede, geçen ay flama 21,8 adına ölçüldü. Bölgede genişlik bağan yalaz 4,2 dereceyle Bayburt’ta, yer faziletkâr şule ise 38,8 dereceyle İspir’üstelik kaydedildi.

Maşrık Rum Bölgesi’nde averaj şule, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 kademe olan temmuz kocaoğlan uzun yıllar averaj sıcaklığı, geçen ay 23,7 mertebe yerine ölçüldü. Bölgede en bağan yalım 1,7 mertebe adına Kars Sarıkamış’ta, sunu erdemli yalaz ise 40,7 adım ile Elazığ Palu’da tayin edildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde birlikte sayı farkı sıcaklık, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde zaman normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin temmuz ayı teferruatlı yıllar ortalama sıcaklığı 31,2 evre, geçen ay ise 31,8 adım kendisine gerçekleşti. Bölgede genişlik düşük yalım 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, bildirme faziletkâr yalaz ise 46,3 kademe namına Cizre’dahi kaydedildi.

Share: