Afyonkarahisar’dan 6 ülkeye şekerli su kereviti ihraç ediliyor

Türkiye’deki lezzetli sulardan avlanan kerevitler, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesindeki tesiste dere otu sosuyla işlenerek İsveç, Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye ihraç ediliyor.

İlçeye mecbur Fellah Köyü’nde yerleşmiş firma, 22 yıldır Isparta’nın Eğirdir Gölü ağırlıklı yerine Kırşehir ve Elazığ’daki tatlı su kaynaklarından temin edilen “Astacus Leptodactylus” cinsi kerevitleri işliyor.

Tatlı akarsu ıstakozu namına da bildik kerevitler, tesisteki havuzlarda aynı dönüş boyunca dinlendirildikten sonradan çoğunluğu avrat işçiler eliyle seçme, boylama, haşlama, paketleme, dere otu sosuyla pastörizasyon ve soğutma işlemlerinden geçiriliyor.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Vehbi Merzeci, AA muhabirine, Türkiye’dahi yılda yaklaşık 1000 titrem lezzetli su kereviti üretildiğini ve bunun nazik bölümünün ihraç edildiğini söyledi.

Merzeci, “İsveç’te seçkin sene ağustosta kerevit festivali düzenleniyor. Bizden üstelik alelhusus dere otu sosuyla pastörize edilmiş olanı kâm ediliyor. Bizim da ihracatımızın ciddilik merkezi İsveç’tir. Bunun yanında Rusya, Moldova, Ukrayna, İsrail ve ABD’ye im gönderiyoruz. Ülkemizin kerevit ihracatı 5 ile 10 milyon dolar beyninde. Tığ da bu ihracatın yaklaşık yüzdelik 50’sini gerçekleştiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Kerevit pazarını Uzak Şark ülkeleri belirliyor”

Dünyada kerevit pazarında Uzak Şarki ülkelerinin belirleyici olduğuna dikkati calip Merzeci, şunları kaydetti:

” Çin Ahali Cumhuriyeti’nde çöz meydan satışı ve ihracatları ayrımsız milyon tona ulaşan üretim bulunuyor. Türkiye ise bu rakamın çokça dun seviyesinde. Ayrıca ülkemizde yetişen karavide cinsiyle dünyadaki diğer ülkelerin kerevitlerinden farklıdır. Avrupa’bile ‘Astacus Astacus’ cinsi karavide yetiştirilirken Türkiye ve Şark Avrupa’de ‘Astacus Leptodactylus’ cinsi bulunuyor. Irak Şark ülkelerinde ise ‘Clarkii’ cinsi kerevitler yetiştiriliyor. Türkiye’bile üretilen kerevitler, genellikle Şark Avrupa ülkeleri ile Rusya’birlikte çıktı bilindiği üzere ihracatı üstelik bayındır yapılmaktadır.”

“Sürdürebilirlik sorunu var”

Vehbi Merzeci, Türkiye’nin karavide ihracatının 1985’e kadar faziletkâr seviyelerde seyrettiğini ancak “karavide vebası” dolayısıyla 2000’li yıllara büyüklüğünde kerevit avcılığı ve işlemesinin durduğunu belirtti.

2000’li yılların başlarında baştan kerevit ihracatına başladığını belirten Merzeci, “Ülkemizin esbak yıllarda 10 bin tonlara vasıl dış satım rakamları, bu tarihten bilahare 1000 tona düşmüştür. Türkiye’dahi karavide üretiminde sürdürebilirlik sorunu vardır.” dedi.Share: