Tekirdağ’da dirim bilimsel çeşitliliğe dair anadan görme bilgiler araç altına makbuz

Tekirdağ’daki 45 köyde yapılan araştırmalarda elde edilen biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilgiler taşıt altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca 2017 yılında başlatılan “Biyolojik Çeşitliliğe Dair Anadan Görme Bilginin Pusat Altına Alınması Projesi” kapsamında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesince mesai başlatıldı.

Yaklaşık 2 sene süren çalışmada Tekirdağ’daki 45 köyde biyolojik çeşitliliğe dair 1000 anadan görme bilgelik belirleme edildi. Bu bilgiler, Bakanlığın fen tabanına kaydedildi.

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi Fen Gökçe Yazın Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Âlem Cabi, AA muhabirine, insanların doğayla ilişkilerini fora etmek, eski insanların uygulayım bilimi yokken pres koşullarda şüphesiz hayatta kalabildiğini, doğayı şüphesiz kullandıklarını, doğayı şüphesiz sürdürülebilir kıldıklarını çakozlamak için köylerde mesai yaptıklarını söyledi.

Bakanlığın birçok ilde bu çalışmayı gerçekleştirdiğini tamlayan Cabi, “Biz de köylerde büyüklerimiz ile sohbetler gerçekleştirdik. Onların geçmişe dair gördükleri geleneksel bilgileri kayıt altına aldık.” dedi.

Cabi, yaptıkları çalışmalarda, köylerde insanların mesail karşısında görgüsüz çözümler üretebildiğini gördüklerini söyledi.

Bu çözümlerin köylerde mufassal yıllar kullanıldığını anlatan Cabi, şunları kaydetti:

“Örneğin ip olmadığı durumda, katır tırnağı bitkisinin dalları kullanılarak ip işlenmiş. Lokal adı katır tırnağı olan ‘Spartium junceum’ bitkisi kesilip bağlam haline getirilip süpürge olarak çıkıntı. Çalı Dikeni bitkisinin meyveleri kaynatılıp, ağız yaraları amacıyla suyu ağızda bekletilirmiş. Ecballium elaterium bitkisinin meyvelerinden elde edilen akarsu, yanıkların iyileşmesinde isabet. at kestanesi meyveleri kaynatılıp elem olan yerlere pansuman yapılmış. Öz kenarlarından toplanan atlama beygiri kuyruğu kaynatıldıktan sonradan tüketilmiş ve böbrek taşı rahatsızlıklarına alın çıkma. O devir afiyet imkanları bu büyüklüğünde aşkın değil. Acılı olduğu antlaşma insanlar krem üretmiş, bunu doğadaki bitkileri kullanarak yapmış. Doğadaki bitkilerin yararlı olup olmadığını test etmiş. Bunları yüz kere kullanmış ve bundan yarar görmüş.”

Cabi, anadan görme bilginin bugün mergup kâin gâh ürünlerin temelini oluşturduğunu dile getirdi.

Gelişmiş ülkelerin mevcut hikmet, bütçe ve imkanlarla bu geleneksel bilgiden yola çıkarak bugün geçer not ilaçları, kremleri elde ettiğini vurgulayan Cabi, geleneksel bilginin paylaşımının de arsıulusal sözleşmelere bahis olduğunu belirtti.

Türkiye dirim bilimsel tenevvü açısından varlıklı

Cabi, Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından Avrupa Birliği ülkelerinden zengin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Alelhusus ülkemizin mevcut biyolojik çeşitliliğine bakıldığı ant, tropikal ülkeleri kenara bıraktığımızda, biyolojik yelpaze açısından Avrupa Birliği ülkelerinden zenginiz ayrıca kıta çeşitliliğine ehil olduğumuzu söyleyebiliriz. Bütün Avrupa Kıtası’nı tıpkı bütün düşündüğümüz devir ülkemizin dirim bilimsel çeşitliliği o ana kara Avrupa’sının dirim bilimsel çeşitliliği ile muadil, mail, yarışabilir düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.”

Prof. Dr. Evren Cabi, teknoloji bağımlısı girmek namına, doğayı gözlemleme ve doğadan faydalanma noktasında geçmişten elde edilen bilgilerin kullanılmasının ve geleceğe aktarılmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Share: