Elazığ’da 450 bin ağaçta badem hasadı başladı

Elazığ’bile kestirmece 20 bin dekar alanda üretimi yapılan 450 bin ağaçta badem hasadına başlandı.

Kentte badem üretimin hoşgörülü adına gerçekleştiği Ağın ilçesi Şenpınar Mahallesi’nde hasada başlanılması nedeniyle merasim düzenlendi.

Törende el oyunları ekibi folklor gösterisi sundu, ardından İl Müftüsü Selami Ziyalı, üreticinin bereketli bir hasat dönemi geçirmesi için dua etti.

Elazığ Valisi Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, kentte özellikle Ağın ilçesinde badem üretiminde vahim benzeri artma olduğunu belirtti.

Üreticinin artımlı ve iyice bir hasat dönemi geçirmesini dileyen Toraman, şöyle konuştu:

“Hemen Ağın’üstelik değil model ilçeye sınırlı köylerde, Keban, Beyaz Zehir, Karakoçan ve Baskil ilçelerimizde bile alçak benzeri badem ekimi var amma sunu çok üretim Ağın ilçemizde. Elazığ’ın geneline baktığımızda kestirmece 20 bin dönümlük badem bahçesine topluluk olduğumuzu görüyoruz. Kentteki mecmu badem ağacı miktarı 450 bine mümasil, bu çok güç bire bir cirim ve bilcümle bu sahadan elde edilen istihsal yıllık 4 bin titrem civarında. Ekonomiye haddinden fazla yoğun aynı girdi sağlanıyor.”

Ağın Kaymakamı Burak Yılmaz de ilçede badem üretiminin daha bile arttırılması için üreticiye eskimemiş badem bahçeleri bünye edildiğini anlattı.

“2019 yılında Şark Rum Projesi Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) desteğiyle yüzdelik yüz hibeli 37 çiftçimize 740 dekar alanda badem fidanı desteğinde bulunuldu.” diyen Yılmaz, “Benzeri zamanda geçen sene Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle yüzdelik 70 hibeli 45 çiftçimize 435 dekar alanda esasen badem fidanı desteği verilmiştir.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şanlı Kılıç bile devletin sunduğu destekler ve üreticinin gayreti yardımıyla Elazığ’ın bir nice tarımsal üretiminin beraberinde bundan sonra badem üretimiyle dahi öne çıktığını vurguladı.

Törende, DOĞRU Tümen Elazığ Mebus Sermin Balık ve Ağın Belediye Başkanı Ali Akil bile müzakere yaptı.

Konuşmalarının peşi sıra katılımcılar, mevsimsel tarım işçileriyle badem hasadı gerçekleştirdi.

Törene katılanlar daha sonradan Şenpınar Mahallesi’ndeki bahçede yer kayran badem el işi tesisi gezdi.Share: