Sivas Katliamı Davasının Duruşması Ertelendi.

Sivas katliamına yönelik yargılamada, üç firari maznun yönünden bitmeme fail davanın bugünkü duruşmasında; avukatların, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in tanık yerine dinlenmesi talebi reddedildi. Avukat Şenal Sarıhan, duruşma heyetinin zinde hakimlerden oluştuğuna özen çekerek, “Yaşları üstelik haddinden fazla zihayat. Bu kırım yaşandığında belki sizler hayatta de değildiniz. Katliamın üzerinden 29 yıl geçti. süre aşımı tehlikesiyle alın karşıyayız” dedi. Mahkeme, 26 Eş 2023 tarihine ertelendi.

Sivas katliamına ait yargılamada, üç firari maznun yönünden bitmeme eden davanın 29’uncu duruşması, Ankara 1. Aheste Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya katliamda yakınlarını kaybeden aileler, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi, Temel Fatma Cemevi, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Adamakıllı Şehriyâr Abdal Ekin Derneği (PSAKD), Hacı Bektaş Iye Anadolu Ekin Vakfı (HBVAKV), İHD Ankara Şubesi, HDP temsilcileri, Hollanda Büyükelçiliği’den gözlemciler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Katliamda yaşamını yitiren Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, duruşmada kortej alarak, şunları söyledi:

“Madımak katliamı siyasi aynı cinayettir. Alevi katliamlarının hepsi politiktir. Madımak Alevi soykırımın tıpkı zincir halkasıdır. Açtığım Alevi soykırımı pankartı nedeniyle hakkımda soruşturma açıldı. Ego burada defaatle bunu dillendirdim. Tutanaklara geçti bütünü. Koçgiri Sivas, Gazi, Maraş… Hepsini toplasak, Alevilere benzeri soykırım vardır. Soykırımı tekrarlıyorum. Bu tanımlama doğrudur. Alevi toplumu yerinden yurdundan edilmiştir. Kimliklerini mahfi aylamak zorunda kalmışlardır. Mülk ve mülklerine halk konulmuştur. Alevilerin bu ülkede duygusal ve mülk güvenliği yoktur. Soykırımların devamını göğüslemek üzere bu sorun soykırım davası kendisine yürütülmelidir. Önümüzdeki günlerde arsıulusal mahkemeye taşıyacağız.”

“TANSU ÇİLLER’İN DİNLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Avukat Hür Piroğlu ise davayı Arsıulusal Ukubet Mahkemesi’ne taşıyacaklarını açıklayarak, “Alevilere soykırım uygulanıyor. Izzet Denetleme Kurulu, bu katliamdaki devletin kusurunu hazırladığı raporda ortaya koymuştur. Bu raporun tamamının mahkemece istenmesini istiyoruz. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in, dönemin valisi ve uray başkanının üstelik dinlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Avukat Hüsniye Parıltı üstelik mahkemenin sürekli taleplerini reddettiğini belirterek, “Bu katliamın yargılaması ile ilişik adil ayrımsız enstantane istedik. Fakat yıllardır sonuçlandırılmadı. Bu katliamın arkasında kimler var bunlar araştırılmıyor. Mahkeme gereken soruşturmaları yürütmüyor. Taleplerimiz gök bilimi yoluyla hep reddediliyor. Etken bir müdrike yapılsın istiyoruz. Siyasi sorumlular açığa çıkarılmalıdır” dedi.

Avukat Mualla Yılmayan davanın ahit aşımına uğrama riskine özen çekerek, “Bu katliam insanlığa cebin işlenmiş tıpkı suçtur. müruruzaman sorunu var. Bu nev davalarda zaman aşımı olmamalı. Al dergi çıkarılması ile ilgili bütün belgelerin Adalet Bakanlığı’ndan istedik ama cevap de verilmedi. Nezaret için cürüm duyurusunda bulunulmasını istiyoruz” talebini sundu.

“KATLİAM YAŞANDIĞINDA BELKİ HAYATTA BİLE DEĞİLDİNİZ”

Avukat Şenal Sarıhan ise mahkeme heyetindeki hakimlerin dinç olduğunu tabir ederek, şunları belirtti:

“Üç kadın bacanak anlık yapıyor. Yaşları birlikte çok gailesiz. Bu kırım yaşandığında ihtimal sizler hayatta üstelik değildiniz. Katliamın üzerinden 29 sene geçti. müruruzaman tehlikesiyle karşı karşıyayız. Kırım sırasındaki eyleme 15 bin gönül katıldı. Ancak 170 hayat gözaltına alındı. Uzun yıllar geçti ve çok beş altı kişiye ülkü açıldı. Şeriatçı aynı grubun organize saldırısı yaşandı. Dümdüz adli soruşturmalarla geçiştirilmeye çalışıldı. Aranan firari sanıklar kuş gibi uçup gitti ancak dışına. Bu insanlığa cebin kenarlı suçtur. Ant aşımına uğramasına cevaz verilmemeli. Bu fenomen insanlık dünyasının kalbinde naçar yaralar açtı. Bir toplumun onurunu ayağa kaldırılması amacıyla mahkeme kararı devreye girer. Hak Bakanlığı bu firari sanıkları benzeri tip bulamadı. Eş vicdanınıza sesleniyorum. Bu katliamın hesabını sevgili. Etken ayrımsız soruşturma yürütün ve adil aynı karar verin.”

Avukatların beyanlarının arkası sıra murafaa heyeti; sanıklar Eren Ahu, Uğur Karataş ve Garaz Sonkur hakkındaki tutuklamaya müteveccih yakalama kararının yerine getirilmesinin beklenmesine, yakalanırlarsa bakir duruşma haset verilerek duruşma açılmasına değişmeyen verdi. Mahkeme heyeti ayrıca; entelekt dosyasındaki muallel evraklarının istenmesini kararlaştırdı.

Duruşma; dönemin Başbakanı Tansu Çiller, dönemin itimat müdürü, dönemin valisi ve uray başkanını dinlenmesi talebinin reddine üstelik karar verdi.

Duruşma, 26 Aile 2023 saat 14.00’e ertelendi.Share: