Sazak Küçük Asya Ortodoks Kilisesi depremzedelere kapılarını açtı

Sazak Küçük Asya Ortodoks Kilisesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenlere, tahaffuz ve aşındırmak ihtiyaçlarını yok etmek üzere kapılarını açtı.

Kilise, 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan müzaheret seferberliği kapsamında topluluk üyelerine toplanma çağrısı yaptı.

Kadınlar grubu ve deneyimsizlik kolu üyeleri, kiliseyi yatakhaneye dönüştürdü; gıda, giysi ve katışıksızlık ürünleri kabil ana gerekseme malzemeleri topladı.

Kilise, geçici barınma sağladığı depremzedeleri Mersin Ağacı Valiliği koordinasyonunda evlere ve misafirhanelere yönlendirmeye başladı.

Peder Coşkun Teymur, AA muhabirine, hiçbir alt bölüm gözetmeksizin herkese kapılarını açtıklarını ve mecmu imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

Depremzedelerin herhangi bir nev ihtiyacını karşıladıklarını anlatan Teymur, kilisede 3 kere yemek verildiğini tabir etti.

Teymur, depremzedeleri 2 yahut 3 geceleyin kilisede barındırdıklarını, henüz sonraları ehil üyelerinin evlerine, hava ve kuruluşlardan bu amaçla tahsis edilen yerlere yönlendirdiklerini dile getirerek, “Ayrımsız yararlı sahibimiz 100 odalı otel kiraladı, orayı doldurduk. Bazen topluluk mensuplarımız yazlık evlerinin anahtarlarını gönderdiler.” diye niteleyerek konuştu.

Aynı otelle yapılan anlaşmayla afetzedelere katışıksızlık imkanı de sunulduğunu belirten Teymur, sağlık ihtiyaçlarının hususi ayrımsız tıp merkezinde ücretsiz karşılandığını söyledi.

Teymur, eğreti barınma sağladıkları depremzedelerin kayıtlarını alarak Mersin Ağacı Valiliğine bildirdiklerini anlatım etti.

Hatay’ın Samandağ ilçesinden mevrut 22 yaşındaki depremzede İsa Sinemli, kilisenin, pres bir süreçte depremzedelere imge olduğunu belirterek teşekkürname etti.

Share: