Şarki Anadolu’da kar ve itici hava etkisini sürdürdü

Erzurum, Ardahan, Veca ve Kars’ta kar yağışı yerini soğuk havaya bırakırken, Tunceli’da ise sabah saatlerinden itibaren kar faal olmaya başladı.

Erzurum kent merkezinde kar yerini sevimsiz havaya bırakınca, bazı şadırvan ve çeşmelerin çevresi, yaya kaldırımı ve yollarda buzlanmalar meydana geldi.

Otomobillerin camlarının buz tuttuğu kentte, şita aylarında soğuktan tevakki etmek amacıyla yapılan tutkun durakların camları da buzla kaplandı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 18 merhale olduğu Erzurum’dahi, vatandaşlar sabah saatlerinde itici dolayısıyla otomobillerini çalıştırmakta zorlandı.

Yiyecek bulmakta ağırlık çekici çıkmaz hayvanları üzere vatandaşlar ongun diplerine kayıt bıraktı.

Palandöken Ski Merkezi’nde kar kalınlığı 103 santim ölçüldü.

Ardahan

Termometrelerin akşam saatlerinde sıfırın altında 27’yi gösterdiği Ardahan’birlikte üstelik itici çekicilik yaşamı karşıt etkiledi.

Akarsu ve göletlerin yüzeyi dondu. Kura Nehri bölgesinde sis oluştu.

Ara Sıra karı ve iş yerlerinin camları buz tuttu.

Ağaç ve yaprakları jale ile kaplandı.

Ağrı

Veca’dahi dahi kar yağışı yerini soğuk havaya bıraktı.

Soğuk havanın etkisiyle Misyon Nehri ve dereler kısmen buzla kaplandı.

Ev, hisse senedi yeri ve açacak camları da buz tuttu.

Kars

Kars’ta soğuk gelgel dolayısıyla göl ve dereler buzla kaplandı. Ara Sıra vatandaşlar araçlarını soğuktan arkalamak amacıyla battaniye ve halılarla örttü.

Kars Belediyesi ekipleri buzlanan yolda tuzlama çalışması yaptı.

Sarıkamış ilçesinde da araçların ve iş yerlerinin camları buz tuttu. Nebat ve ağaçlarda kırağı oluşurken, buz markajcı göletlerde çandır hayvanları yiyecek bulmaya çalıştı.

Vatandaşlardan Yokluk Işıldak, kar yağışından bilahare çılgın soğukların başladığını ve bu nedenle araçları bata çıka çalıştırdıklarını söyledi.

Tunceli

Tunceli’birlikte ise sabah saatlerinde kar yağışı hareketli olmaya başladı.

Cadde ve sokakların beyaza büründüğü kentte, vatandaşlar park yeri halindeki araçlarının üstünde biriken karları temizledi.

Ara Sıra vatandaşlar dahi kar zımnında sokakta araç bulamayan pisik ve köpekler için yemleme çalışması yaptı.

Share: