Şark Anadolu’da kar ve antipatik gelgel etkisini sürdürdü

Erzurum, Ardahan, Dert ve Kars’ta kar yağışı yerini antipatik havaya bırakırken, Tunceli’da ise sabah saatlerinden itibaren kar enerjik olmaya başladı.

Erzurum site merkezinde kar yerini soğuk havaya bırakınca, bazen şadırvan ve çeşmelerin çevresi, kaldırım ve yollarda buzlanmalar meydana geldi.

Otomobillerin camlarının buz tuttuğu kentte, şita aylarında soğuktan korunmak için yapılan kapalı durakların camları üstelik bankiz kaplandı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 18 derece olduğu Erzurum’birlikte, vatandaşlar sabahleyin saatlerinde soğuk dolayısıyla otomobillerini çalıştırmakta zorlandı.

Yiyecek bulmakta külfet çeken sokak hayvanları amacıyla vatandaşlar dikme diplerine eşya bıraktı.

Palandöken Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 103 santim ölçüldü.

Ardahan

Termometrelerin akşam saatlerinde sıfırın altında 27’yi gösterdiği Ardahan’birlikte bile itici hava yaşamı pahal etkiledi.

Akarsu ve göletlerin yüzeyi dondu. Kura Nehri bölgesinde sis oluştu.

Bazen sülale ve gelişim yerlerinin camları buz tuttu.

Ağaç ve yaprakları jale ile kaplandı.

Dert

Dert’birlikte bile kar yağışı yerini soğuk havaya bıraktı.

Soğuk havanın etkisiyle Maksat Nehri ve dereler kısmen bankiz kaplandı.

Ev, aksiyon yeri ve açar camları dahi buz tuttu.

Kars

Kars’ta itici gelgel nedeniyle göl ve dereler buzla kaplandı. Gâh vatandaşlar araçlarını soğuktan arkalamak üzere battaniye ve halılarla örttü.

Kars Belediyesi ekipleri buzlanan yolda tuzlama çalışması yaptı.

Sarıkamış ilçesinde birlikte araçların ve gelişim yerlerinin camları buz tuttu. Nebat ve ağaçlarda jale oluşurken, buz tutan göletlerde yaban hayvanları eşya bulmaya çalıştı.

Vatandaşlardan Ademiyet Işıldak, kar yağışından sonraları ekstrem soğukların başladığını ve bu nedenle araçları güçlükle çalıştırdıklarını söyledi.

Tunceli

Tunceli’bile ise sabah saatlerinde kar yağışı hareketli olmaya başladı.

Cadde ve sokakların beyaza büründüğü kentte, vatandaşlar park yeri halindeki araçlarının üstünde biriken karları temizledi.

Kâh vatandaşlar bile kar dolayısıyla sokakta eşya bulamayan pisik ve köpekler üzere yem çalışması yaptı.

Share: