Samsun bili! Samsun’da 8 bin 564 aileye esas gerekseme destek kartı dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılının 10 ayında 8 bin 564 aileye esas gerekseme destek kartı dağıttı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, belediyenin ihtiyaç sahiplerine desteklerini sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, 2022 yılının 10 ayında 8 bin 564 aileye anne gerekseme bindi kartı dağıtıldığı vurgulanarak, şu ifadelere düzlük verildi:

“Büyükşehir Belediyesi, buğulanmış, engelli ve maddi geliri sıfır ailelere yönelik desteklerini kurumsal hale getirdi. Ailevi, çevresel ve sosyolojik seçkin faktörü dikkate alarak besin ve giyimde birlikte tevzi dönemini kapatan şehremaneti, ebeveynlerin alışverişlerini özgürcesine yapabilmesi üzere ‘Ana İhtiyaç Bindi Kartı’ sistemine geçti. İhtiyaç talebiyle ilgili aceleci proses, başvuruların belediyenin hal merkezine başvurma etmesiyle başlıyor. Murat sahibinin hesaplı durumu resmi kurumlardan araştırılarak evlerine görevli toplumsal incelemeciler gönderiliyor. Verilecek desteğin töz gerekseme sahibine ulaşmasının amaçlandığı pratikte sülale ile karşı karşıya mülaki ekipler, yardım talebinin türü ve miktarını belirleme ediyor. Ekiplerin hazırladığı anlatım ise komisyonda adaletle ve hakkaniyetle değerlendiriliyor. Destekte bulunulacak başvuru sahibi adına banka adisyon numarası açan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Esas İhtiyaç Destek Kartı’na kimlik, adres ve bildirişim bilgilerini tanımlıyor.”

Açıklamada, görüşlerine düz verilen Büyükşehir Şehremini Mustafa Çipo, ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Gönül belediyeciliğini yaygınlaştırmak ve temas haneye dokunabilmek amacıyla ellerinden gelen cemi gayreti gider ettiklerini anlatan Çıpa, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Vatandaşlarımızın gelişigüzel biri bizim üzere haddinden fazla kıymetli. Tınlamalı geliri sıfır ailelerimiz var. Toplumun direği olan bu ailelerimize erbap geçmek ve onların yanında olmak, bizim yeryüzü kebir insancasına görevimizdir. Uray yönetimi adına sosyal yardımlarımızdan cins ihtiyaç sahibi ailelerin faydalanması için haddinden fazla hassas davranıyor, adeta etraflı eleyip hakkaniyeti gözetiyoruz. İyi niyetimizi suistimal etmeye müteharrik vatandaşlarımız artık bindi alamayacağını biliyor. Bu kurumsallığı yakaladık. Bunun yanı sıra yıl sonuna büyüklüğünde 2 bin ailemize bile kömürlerini ulaştıracağız. Esasen kimsesiz vatandaşlara yunak yemek, yük yardımlarımız da sürüyor.”

Share: