Öğretmenler AFAD gönüllüsü oldu

Samsun’birlikte Milli Terbiye Müdürlüğü bünyesinde görev fail 24 öğretmen, Facia ve Ivedi Buut Yönetimi (AFAD) gönüllüsü oldu. Samsun’bile ilk olan öğretmenler AFAD Taharri ve Istirdat Birimi gönüllüsü kendisine belgelerini aldı.

Samsun’üstelik belli belirsiz taharri ve istirdat, yangın, ilkyardım, deri ihdas, harita, pusula, GPRS, psikososyal destek ve insani yardım eğitimlerini bitiren 24 öğretmene AFAD gönüllüsü kartı verildi. İlk kendisine öğretmenler İl Esenlik Müdürlüğü’nden 2 periyot süresince ilkyardım eğitimi aldı. Akabinde öğretmenlere 2 aktarılma süresince AFAD vasıtasıyla psikososyal destek ve insani arkalama, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı marifetiyle 1 dönme süresince ateş, 5 periyot süresince bile belli belirsiz kontrol kurtarma eğitimi verildi. Bu eğitimleri başarıyla bitiren öğretmenler AFAD gönüllüsü olmaya doğruluk kazandı.

“Değme zaman afetlerle karşı karşıya kalma riskimiz var”

AFAD İl Müdürlüğü’nde vesika arz töreni düzenledi. Törende öğretmenlere seslenen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Görgüsüz yaptığı konuşmada, “Görüldüğü için afetlerle bilcümle alın karşıyayız. İlimizde sunu aşkın muhtemel olan, bizim bile risk yerine gördüğümüz 4 facia türümüz var. Bunlardan birincisi hareket, ikincisi hâkim. Hâkim genellikle bizim bölgemizde görülen ayrımsız kıran türüdür. Üçüncüsü Karadeniz Bölgesi’nin topoğrafik yapısından kontekst heyelanlar, dördüncüsü dahi yangınlardır. Bu kıyamet türleriyle gelişigüzel antlaşma karşı karşıya kalmamız muhtemeldir. Bu anlamda Samsun adına tığ 4 konuya odaklanıyoruz. ‘Deprem bizim bölgemizde olmaz’ demeyin” dedi.

1943’teki Ladik depreminde 4 binden çok vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Vali Görgüsüz, “Yani evveli şehrimizin yer sarsıntısı mazisi var. Seller de 1992’bile, 2000’li yıllarda Canik’teki selleri biliyorsunuz. Atakum selleri, Terme’deki seller yahut Salıpazarı’na ne ahit çok aynı yağmur yağsa ‘acaba Terme’yi akarsu basacak mı’ diyerek utanmak ve endişe ortamında bilcümle AFAD ve SASKİ ekibi orada tertibatlarını alıyor. Yani seçkin antlaşma afetlerle karşı karşıya kalma riskimiz vardır” diye konuştu.

Konuşmasında öğretmenlere seslenen Vali Dağlı, “Altın öğretmenlerimiz sizin ‘özverili bir şekilde bu konuda bizde varız’ diye bu eğitime katılmanız bizim amacıyla sonuç mertebe önemlidir. Bu konuda Milli Eğitim Bilimi camiasında ayrımsız ilksiniz. Biz ayrıksı kurumlarımızla birlikte bu çalışmalarımızı yapıyoruz. Tığ değme ilçeden 20’şer kocabaşı kalkmak üzere 337 muhtarımıza yakın ayrımsız zamanda AFAD destek gönüllüsü belgelerini vereceğiz. Seçme ilçeden 20’şer muhtarımızı bu konuda eğittik. Adliye personellerimizden 20 vatandaşımızı eğittik. Hapishane personellerimizden başsavcımızla alay malay yürüttüğümüz çalışmada 20’şer personelimizi eğittik. Bu konuyla müteallik aktüel projemi rastgele ilçemizden 10’ar tane din görevlimize AFAD destek gönüllüsü eğitimlerini vermektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Ilbay Görgüsüz öğretmenlere belgelerini ve afet çantalarını konfirmasyon etti. Merasim dolgun foto çekimi ile sonuç buldu. Törene ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Uğur Ağar ve AFAD İl Müdür Levent Uçarlı katıldı. – SAMSUN

Share: