Elveda süper sevir piyasası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Dijital çağ ile başlayan ve zaman dev teknoloji şirketleri ve küresel ekonominin önce adımlarını oluşturan 1982 yılını süper sevir kendisine adlandıran The Wall Street Journal’dan Andy Kessler, yazısında parçalanmamış bu sürece gerçekçi ayrımsız mum tutuyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, ölen sevir piyasasının yerini fikirlerin değil kök varlıkların mülk ettiği ayrımsız kocaoğlan piyasası alıyor.

40 yıllık boğa piyasası

Çağdaş sayısal çağın başlamasıyla gelişigüzel yükselmeye başlayan piyasaların mir tarihini 1982 yılı namına belirlersek, yekpare 40 yıl önceki bu hafta başlayan bu dönemin çoklu genişleyen ve erdemli kazançlar sunan bir sevir piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte iri düşüşlerin yaşandığı mesafe dönemler olsa de, benzeri bilcümle yerine ele alındığında, bu 40 almanak sürecin faiz oranlarının averaj düşük seyrettiği ve ortalık bolluğu yaşandığı ayrıntılı bir devir olduğunu ferah ferah görebiliriz. 1987 çöküşü, dot-com balonu, 11 Ilkgüz saldırıları sonrası, 2008 mali krizi ve Kovid, neredeyse yüzdelik 20’den büyük düşüşlerle bu teferruatlı dönemin açıklık dönemleri adına kendilerini hissettiren geçiş süreçleri adına nitelendirilebilir.

40 yılda 47 tekmil büyüme

Bu sürece boğa piyasası dememizin balaban tıpkısı göstergesi elan bulunuyor: Dow Jones Endeksi, bu ayrıntılı dönemde yıllık sayı farkı yüzde 9,6’lık stabil tıpkı artışla 776,91 dolardan 36.800 dolara kadar yükselmeyi başarıyor. Bu dikkate alınması gereken ayrımsız vukuf yerine akseptans ediliyor.

12 Ağustos 1982’dahi Dow Jones endüstri endeksi ortalaması, 1964 yılı Familya ayında olduğu yerde, yani 776,91 dolarla dibi görmüştü. Bu süreçte beş kat 1000 doların üstüne gelişmemiş kesiksiz sıçramalar yapsa birlikte, 4 Karı 2022 tarihinde enflasyonun bu 40 yıl süren ‘süper boğa’ piyasasını devirmesine kadar sabık sürede, endeksin parçalanmamış 47 hatim arttığını görebiliyoruz. Doruk noktası olan 36.800 dolar seviyesine aynı elan ne ahit ulaşabileceğimiz ise, enflasyonun damarlı tavrını düşünürsek, şişman bire bir anlaşılmayan kendisine karşımızda duruyor.

Dow Jones Endeksi, 4 Familya 2022 tarihinde enflasyonun ‘süper sevir’ piyasasını devirmesine büyüklüğünde geçen sürede cemi 47 mezuniyet arttı.

İşaretler nelerdi?

Olur 1982 yılında, burnundan dumanlar naşir benzeri boğa piyasasının geliyor olduğuna dair ayrımsız emare var mıydı? 1982 yılında federal görüntü oranı aynı eski yılki yüzdelik 19’luk zirve noktasından yüzdelik 10’a sakıt ve 2008 yılı Aralık ayındaki 0 değerine ulaşana kadar teferruatlı ve stabil tıpkı düşüşe başlamıştı. Bu büyüklük Mart ayında hala 0’dı. Şu an ise değil. 1982 yılında eşit/algı çarpanı ise 7,7’ydi.

Genişlik nazik karine ise 1982 yılında çoğu yatırımcının ya piyasalara alın vurdumduymaz olduğu evet üstelik senelerce elde edilen azılı getirilerden sonra gelişim sahibi olmaya kasem etmesiydi. Bu noktada ayrımsız hatırlatma yapmakta kâr var: Ayı piyasaları düzenli değildir. Behre senetleri genellikle ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonra düşer. Boğa tuzaklarını birlikte hesaba yetiştirmek gerekiyor. Aylarca yükselen pay senetleri, sürat yatırımcılarını cezbediyor fakat ardından kalpgâh burkan düşüler geliyordu.

Ayı piyasaları uyumlu değildir. Behre senetleri alelumum ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonra düşer.

Yardımcı faktörler

1982 yılını veladet yılı adına belirlediğimiz kele piyasasının bire bir zerre müzaheret aldığını bile afişe etmek gerekiyor. Tahvillerden daha faziletli repo aramaya başlayan yatırımcıların yardımına ESIR Başkanı Reagan yetişiyor ve özellikle sermaye kazançları üzerinden alınan vergileri kaldırarak anamal oluşumunun hızlanmasını sağlıyordu. Henüz düşük getiri oranları kullanılmamış fikirleri keşfetmenin daha düşük zikıymet olması anlamına geliyordu.

IBM ve sayısal çağın başlangıcı

IBM’in 16 kilobaytlık belleğini birlik yerine benzeri sene önce piyasaya sürmesi rast değildi. 1982 yılında kestirmece 3 bin dolara, fazla bir işe yaramayan tam donanımlı aynı bilgisayar alabiliyordunuz. Ancak 1981 yılı Teşrinievvel ayında VisiCalc elektronik levha programı IBM PC üzere 100 dolar karşılığında elde edilebilir hale geldi. Artık bilgisayarlar üretkenliğin aşağılık tehi fişekleri olmuştu. Kurucu Dan Bricklin, “VisiCalc, haftalık 20 saatlik işleri üzerine alıp bunları 15 dakikada sonuçlandırdı” demişti.

Dijital teknoloji devrimi, Silikon Vadisi ve hareket piyasaları

Aracı kurumların sayıları arttı. Aralarında daha çokbilmiş olanları, şüpheci müşterilere ne olursa olsun tıpkısı şeyler satın almasını selen verdi ve bunda başarılı üstelik oldular. Ana ayar, mücahede yerini değiştiren ve henüz azıyla henüz fazlasını işleyen dijital teknolojiydi. Borsa, kurumsal teklifleri ve kazançları zait Silikon Vadisi’ni akçalanmış etti ve peşi sıra kişi payına düşeni fazlasıyla aldı. Bu mübarek kısır döngü, interneti kitlelere ulaştırdı ve endişe enformatik, taharri motorları, iPhone, Uber kadar markaların yanı sıra aynı ahit teslimat olgusunu ortaya çıkardı. Bu sürecin sonu bugün mübrem yerine saklı yazı paraları yarattı.

Sonsuz artan çip talebi

Çipler tasarlayan müptedi tıpkı mühendis namına sevir piyasasının doğumundan gelişmemiş ayrımsız müddet sünra yarı nâkil üreticisi şirketleri bağlı olmak için Paine Webber aracılığıyla işe alındım. Uran aynı roller coaster gibiydi, kıtlıkların arkası sıra bolluklar geliyordu, hala de öyle. Saçlarımın beyazlamasını ve ülser olmayı hücre alamadığım amacıyla Silikon Vadisi’nin büyüme pınarını aramaya koyuldum. Oldukça basitti: Çipler üzere kehle başına, gelir başına ve işlevi başına daima azalan maliyetlerin esnekliği talebi artırıyordu. Bu büyülü çekirdekler henüz gergin lazer yazıcılar, sunucular ve sonunda birlikte uslu telefonlarla kitleleri beslediğinden, borsa boğası da iyice beslenerek büyüdü.

40 yılda tamam 47 itmam! Dile yalın kat! Tıpkı derinti eş bu süreçte çok nukut kazandı. Siz yeniden de titiz olun. Hele teknoloji bahis konusu olduğunda, sakın elden ayrımsız insan satın alıp ona mecbur kalmayın.

Bulut, e-tecim ve içtimai iletişim araçları şirketlerinin tulu

Dijital takım ve mini bilgisayarlar 1987 yılında zirveye ulaştı. IBM, detaylı bire bir vasatlık dönemine girdi. Apple, iPhone’u üretene kadar neredeyse ölmüş bire bir şirketti. Intel gani bire bir başarım sergiledi ancak bunun formülünü sonrasında kaybetti. beraber, keder, e-ticaret ve sosyal iletişim araçları şirketleri kazanç makineleri ve trilyon dolarlık bebekler haline geldi.

Pahalılık genellikle paranın fikirlerden artış hamur varlıklara çekildiği benzeri dönemi yaşadığımızı gösteriyor.

Yıpranmamış yüzyıl: Mal fikirlerden töz varlıklara yöneliyor

Tamam evet şimdi? Beğenirsiniz evet birlikte beğenmezsiniz ancak yıpranmamış tıpkı asırı yaşıyoruz. Resülmal seçkin ahit olduğu kadar yer faziletli getirisini beklemek için dünyanın ciharıyek yanı sıra kol geziyor. Pahalılık genellikle paranın fikirlerden artış temel varlıklara çekildiği bir dönemi yaşadığımızı gösteriyor. Enerji? Emlak? Mal? Çakılı gelirin esasen çekimli ağıl geldiği bire bir sürece akıllıca evriliyoruz. bu arada kurumsal kazançlar, materyal, işçilik, düzenleyici genel masarif kabil girdi maliyetleri yukarı akla yatkın çıkıyor ve ayılar için al ete dönüşerek düşmeye başlıyor.

Aynı sonraki kele piyasası, tıpkısı ahir üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen alacak artışıyla destelenecek, yeniden düşen Getiri oranlarıyla değil.

Yeni boğanın katalizörü sakıt nema oranları olmayacak

Tabiatıyla bakir ayrımsız sevir piyasası her an başlayabilir ancak repo oranları yeterince yükselene büyüklüğünde bunu aklınızdan çıkarın zira kullanılmamış sevir piyasası repo oranlarının baştan düşmesinin yönlendirdiği tıpkısı etraf olamaz. Bunun adına, tıpkı ahir boğa piyasası, tıpkısı sonraki üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen alacak artışıyla destelenecek.

Akıbet döngünün kazananlarını unutun ve yenilerini bulun: Eskimemiş soy sop bireşimli zeka, insta-aşılar, jeotermal erke, jen terapisi, çekirdeksel bileşke evet birlikte henüz nazik olasılıkla somurtkan, fiyatlı bire bir şekilde başlayan, ıslakkarga ve şüpheciler aracılığıyla reddedilen ve bilahare yıllar boyunca biaman şekilde ucuzlayarak toplum üzere naz yaratıcı bakir bire bir molekül bulun.

Hepimiz aha tekmil de bu yüzden, sermaye oluşturan düşük idrak oranları ve verimliliğin artmasına izin veren düzenlemelerle seçme ant arz tarafını beslemeliyiz. Süper sevir öldü, yaşa yeni sevir.

Borsalardaki ralli, boğa piyasasının habercisi

 

Kele piyasasını getirebilecek 3 tezahür

 

FED sevir piyasasının biricik anahtarı değil

 

Kele piyasası analistleri tahminlerinin altında eziliyor

 

JPMorgan’dan sevir piyasası tahmini

 

Borsalar düştükçe kele piyasası fırsatları artıyor

 

Share: