Rus petrolünün sevkiyatı durdu, fiyatlar yükselişe geçti

Transneft, Zalim petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Acımasız yer yağı boru hattı işletmecisi Transneft, Moskof petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin yazılı açıklamasında, Zalim petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya taşıyan Drujba hattının cenup kolu amacıyla Ukrtransnafta şirketine ön ödeme yapılmasının gerektiği belirtildi.

söz konusu sevkiyat hizmeti üzere Ukrtransnafta’ya yapılan sonuç yöre ödemelerin Transneft’e idraksiz döndüğü bilgisine saha verilen açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar dolayısıyla gerçekleştirilemediğine bel edildi.

Açıklamada, mukteza ödemelerin gerçekleşmemesi zımnında Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının dahi 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının başka kollarındaki sevkiyatının devam ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Brent petrol yükselişte

ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı Druzhba’dan Acımasız petrolü akışının durduğu haberleri ile düne bakarak 1,05 dolar arttı ve 98 doların üzerine daha çok.

İran petrolünün mail zamanda arsıulusal pazarlara dönebileceği beklentisi ICE’de Brent petrolünün varil fiyatını bu sabahleyin 94 dolara tadar gerilemesine nöbet açmıştı.

Nijerya Petrol Bakanı Sylva: Her çağ 400 bin varil petrolümüz çalınıyor

 

Azerbaycan petrol fonu TCMB’deki 1 milyar euroluk mevduatında müddet uzattı

 

Türkiye’nin yer yağı ithalatında yüzdelik 13,2 çoğalma

 

Share: