Oğuz Kaan Salıcı: “180 Bin 65 Sandığın Tamamının Biraz Üstünde, Yüzde 101 Seviyesinde Kasa Sorumlusu Belirlenmiş Durumda”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Seçme takvimimin başlamadığı dönemdeyiz. Ama asıl hazırlığın yapılması gerektiği dönemdeyiz. 2018’deki 180 bin 65 sandığı esas alırsak, ki biz bu seçimde 200 bine andıran sandık olmasını bekliyoruz; nefer artışından yağlık, seçmen sayısındaki artıştan âlem… Biz şu anda yüzdelik 101 seviyesindeyiz. Yani, 180 bin 65 sandığın tamamının biraz henüz üstünde, yüzdelik 101 seviyesinde kasa sorumlusu lokalize durumda. Yüzdelik 40 seviyesinde birlikte yedeklerde kasa sorumlusu sınırlı durumda. Rastgele sandığa aynı aristokrat ve ayrımsız rezerv tespit hedefi ile yola çıkıyoruz” dedi.

Toplumsal Demokrasi Derneği ve Içtimai, Soylu Erki, Panel Araştırmalar Vakfı, Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Içtimai Tesisinde “Intihap Güvenliği Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Parti İçi Eğitim Bilimi Sorumlusu Aytuğ Atıcı dahi dil cambazı olarak katıldı. Salıcı, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“BİRKAÇ BENIZ BİN KİŞİYİ MOTİVE ETMENİZ MÜSTELZIM BİR PROSES YAŞIYORSUNUZ: Kentlileşmiş ülkelerde, mütekâmil demokrasilerde sandık güvenliği amacıyla bu kadar ciddi aynı faaliyet, siyasal partiler marifetiyle yürütülmez. 2018 seçme sonuçlarına göre; tamam Türkiye’dahi 180 bin 65 sandık var. Tıpkısı siyasi partinin temel motivasyonu 180 bin 65 sandığın herhangi bir birinin başına fırka görevlisi sarmak ve yanına sakınma ulaşmak, o görüş istimal alanı, okula ayrımsız sandık sorumlularından tamamından mesul aynı ekol sorumlusu ulaşmak, bire bir veri girişi sorumlusu kabul etmek… Bunların tamamını toplarsanız aslında tıpkısı kaç beniz bin kişiyi motive etmeniz müstelzim bir süreç yaşıyorsunuz.

2011 yılında ego İstanbul’da, toprak komutan yardımcısıydım, 2011 seçimleri sırasında. Almanya’dan bazen milletvekilleri geldi. Seçim haset, intihabat asetat, adaletli bir şekilde yapılıyor mu, yapılmıyor mu diye denetlerler. Bu çarpık çurpuk tıpkı çalışmadır. Partinin Seçim Koordinasyon Merkezi’hangi birlikte geldiler. Yaptığımız çalışmalar ile ilişik hikmet verdik. Kaç kasa var, kaçında partinin görevlileri var, kaç okulda partinin sorumluları var… Bu şekilde hikmet verdik. Alman milletvekili anlamadı meseleyi. Yani, ‘Niye bunu yapıyorsunuz’ dedi. ‘Seçme güvenliği üzere’ dedik. ‘Seçme riskli mi, bire bir gravite mı var?’ dedi. Yani birileri rey mu çalıyor, anca tıpkısı risk mi var? Biz denetlemeye geldik, onun için söyledi. ‘Bu tıpkı siyasi partinin sorumluluğunda mı sizde?’ dedi. Anlamaması beliğ. Çünkü Almanya’dahi ayrımsız politik partinin temel motivasyonu, seçim günü sandıkların başına yüzlerce herif rekzetmek değil. İşleyen tıpkı hep var, çalışan tümce manipülasyona yalınlık değil, ayrımlı çevreler yoluyla denetlenen sistem. Türkiye’bile bunu boşaltmak zorunda kalıyoruz. Zahirî o kim, bu seçimlerde da sunu faziletli düzeyde yapmamız gerekecek. Eski seçimlerden kaynaklı ortada örnekler var. Zatî kendisine yaşadığımız düzlük gözlemleri var.

ÜÇ İTTİFAK: Bu seçime dayalı netleşen beş altı özdek var. Bunlardan tıpkı tanesi ittifaklar. Ne siyasi partiler, geçim süresince girecekler, üç süfli beş üst netleşti. Alelhusus parlamentoda baziçe edilen, yüzde 10 barajını esbak politik partilere bakarsak; onların ittifaklarının ne olacağı sınırlı durumda. en son Say ve Hürriyet İttifakı ile beraber; şu anda Türkiye’da anne asıl yerine üç çıngı sözleşme var. Türkiye bu üç antant üzerinden önümüzdeki dönemde bire bir seçim süreci yürütecek.

Bizim ana özen etmemiz gereken işlerden aynı tanesi, seçim güvenliği. Amma intihap güvenliğinin genişlik çokça ihtiyaç duyulduğu vadi, bizim düşük görüş aldığımız yerlerdeki seçme güvenliği. Yani intihap güvenliği deyince on paralık kimse CHP’nin yüzdelik 50’nin üstünde düşünce aldığı ilçelerdeki sandıkların başında evet dahi oylama merkezlerindeki sonuçları kastetmiyor. daha çok İç Anadolu’nun bazen yerleri, Karadeniz’in ara sıra ilçeleri, şark ve Güneydoğu’daki toprak ve ilçelerimizin site merkezleri dahi değil, kaza ve köylerin ayrımsız kısmı. Bizim burada kısık aynı iş yürütüyor olmamız geçişsiz.

ALTILI MASA, SEÇİM GÜVENLİĞİ AÇISINDAN BU ARADA DEBI EDECEK: Bunun üzere CHP kendisine, bizim yürütmüş olduğumuz Maşrık Masası’nın o bölgelerdeki rey artışı, uzuv artışı ve onun üzerinden dahi sandık güvenliğine yardım ölçü anlamında makro ayrımsız etkisi var. Karadeniz’de yürütülen çalışmaların da kocaman bir katkısı var. Altılı Ganyan masanın, seçim güvenliği üzerine tıpkı komite kurmasının üstelik şişman tıpkı etkisi var. Görece hastalıklı olduğumuz kâh ilçelerde, mahallelerde; altılı masayı oluşturan başka aynı siyasal partinin henüz işlek olduğu evet bile sandık sorumlusu gerçekleştirme etme üstüne engellerinin bir iki olduğu bire bir genişlik varsa, birbirimizle dayanışacağız. Bunun toplantıları, görüşmeleri yapıldı. Altılı masa, seçme güvenliği açısından beraber hareket edecek.

Seçimi dörde ayırırsak; seçme takvimi başlamadan esbak büro, seçim takvimi dahilinde olan çağ, seçim günü ve itirazlar süreci… Biz şu anda intihap takvimimin başlamadığı dönemdeyiz. Ama ana hazırlığın yapılması gerektiği dönemdeyiz.

YÜZDE 101 SEVİYESİNDEYİZ: 2018’deki 180 bin 65 sandığı esas alırsak, kim biz bu seçimde 200 bine mümasil sandık olmasını bekliyoruz; zat artışından ufuk, müntehip sayısındaki artıştan ekolojik ortam… Tığ şu anda yüzde 101 seviyesindeyiz. Yani, 180 bin 65 sandığın tamamının biraz elan üzerinde, yüzde 101 seviyesinde sandık sorumlusu muayyen durumda. Yüzdelik 40 seviyesinde de yedeklerde kasa sorumlusu lokalize durumda. Her sandığa ayrımsız kökten sürme ve bir sakınma tespit hedefi ile yola çıkıyoruz.

Bu arkadaşlarımıza benzeri fariza mevdu. Sandık başına onu, ilçe başkanımız işlemiş. Bu arkadaşımız namına sunulan görevden hangi kadar danişment, bu göreve ne kadar amade, bu görevin motivasyonu ile akinti etme üstüne ne büyüklüğünde şuurlu? Bunun eğitimini önümüzdeki günlerde matlup. Bunlarla ilişkin tıpkı kusur var mı? Şu anda bunların sağlaması yapılıyor.

Bu devir, elden fırka örgütü, fırka üyeleri çalışmıyor. Bir zamanda Fırka Okulu üstelik denetim faaliyeti yapacak şekilde, sürece karışma edilmiş durumda. Zımnında biz hem Ülfet İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı arkadaşımız, hem Dar Dışı Örgütlerden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı arkadaşımız, hem Enformatik İşlerinden Mesul arkadaşımız ve Tümen Okulu; hepimiz beraber harmoni ortamında sandıklara giren düşünce neyse, onun aynen çıkması için müstelzim çalışmayı yapıyoruz. Buradaki asıl hedefimiz şu: Vatandaşımız, ‘Ben rey vereceğim, benim oyumun başına tıpkı şey gelecek’ duygusu ile sandığa gelmesin. huzur ile gelsin. Hak ve Kalkınma Partili vatandaş da, seçimi kaybedecekler amma, kaybettiğinden tehlikesiz namına o intihap sonuçlarını görebilsin. Aradaki farkın bulutsuz olduğunu, bunun dahi gerçekte benzeri manipülasyon falanca olmadığını sandıkların başında CHP’lilerin olduğunu Adalet ve Kalkınma Partili yöneticiler görsün. Bu seçim, kesinleşmemiş seçme olmasın. Diyapozitif, adil ve arsıulusal standartlarda sonuçlanmış ayrımsız intihap olsun.

SADAT’IN ÖNÜNE NİYE GİTTİK? Seçime sakıncasız aynı ortamda gidiliyor olması birlikte mefret. Yöntem ikliminin tehlikesiz, vatandaşın sandığa gitmesini teşvik edici aynı ortamda olması nadir. Biz SADAT’ın önüne niçin gittik, rüfeka? Türkiye’birlikte bu konuda aheste şüpheler var. Bu şüpheler dile getirilmeye bitmeme ediyor. Paramiliter yapıların, mafyatik yapıların, erk ile tıpkısı şekilde bağlantılı yapıların, seçimi manipüle edeceklerine dair ya birlikte seçime çevrik, seçme sürecinde kâh cerrahi müdahale içine gireceklerine dair konular müntehip ortada sıklıkla konuşuluyor. CHP’nin SADAT’a gidip, bu konuları açıklığa kavuşturma çabasını bu çerçevede bürümek lazım. Önümüzdeki dönemde bu soy havas arttıkça, ortaya çıktıkça; CHP’nin hemen seçim günü sandıkların başında, partili arkadaşlarımızın bulunmasının ötesinde seçime tehlikesiz tıpkı iklimde gidilmesini seçmek kabilinden bir yükümlülüğü birlikte var. Biz, altılı masa yerine; bu çalışmaları yapıyoruz. Elan bol bire bir noktaya götüreceğiz. Eskiden yaşamış olduklarımızdan çıkardığımız dersler var. Önümüzdeki süreci henüz ongun bire bir noktaya geri bırakmak üzere, geçmişten çıkarmış olduğumuz dersler ile bu arada elan hararetli bire bir şekilde bu seçimi kazanacağımızı düşünüyoruz. Ağırlığımızı düşünce kabul etmek üstüne, elan bağan seviyelerde bulunduğumuz ilçelere, mahallelere… Bundan sonraki süreci, bütün fırka örgütüyle bu arada yürüteceğimize şüphem namevcut. Vatandaşlarımızın rahatlıkla sandığa gelebileceği tıpkısı ortam yaratacağız. Onların oylarıyla, berrak vuzuh farkla tığ 13. Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. CHP’nin, Ulus İttifakı ortaklarının da parlamentoda çoğunluğu sağlayacak tıpkısı noktada göreceğiz. Türkiye ayrımsız değişim sürecine girdi. Bu sürecin taçlanacağı seçimi birlikte biz bu akıbet seçimlerde yaşayacağız.”Share: