İtfaiye Teşkilatının 308. Yaşı, Eskişehir’de Kutlandı

İtfaiye teşkilatının kuruluşunun 308. yılı, Eskişehir’de törenle kutlandı. Vilayet Meydanı’nda düzenlenen merasim sonrası Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan kutlamada konuşan Başkan Yılmayan Büyükerşen, “Dokunaklı savaşçıları sizlerle hava duyuyorum” dedi.

Valilik Meydanı’nda yapılan törene, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, Genel Yazman Yardımcıları Bahir Kaplan ve Senem Ekinci, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi, daire başkanları, AFAD görevlileri, AKUT ekibi ve itfaiye personeli katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra törende ayrımsız istişare eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi, şunları söyledi:

“Ülkemizde 1714 yılına kadar tıpkısı itfaiye teşkilatına rastlanmamaktadır.  Bu tarihle alay malay geçmiş etapta cuşiş itfa görevleri askeri bir örgütlenmenin içerisinde bıçkın ocaklarında fariza yapan yeniçeriler yoluyla yerine getirilmiştir. 24 Haziran 1923 tarihinde bakanlar kurulunca dünyadaki gelişmeler dahi dikkate alınarak itfaiye aracı hizmetlerinin  tıpkı yerel yönetim hizmetine dönüştürülmesi kararı alınmış ve bu görev İstanbul Belediyesine verilmiştir. dönemin İstanbul Valisi Haydar bellek önderliğinde 25 Ilkgüz 1923 tarihinde yani Cumhuriyetimizin ilanından 1 ay 4 dolaşma ilk askeri itfaiye aracı görevi yerini İstanbul Belediyesi İtfaiye Teşkilatına bırakmıştır. İşte yerel yönetimlerin bünyesinde kurulan evvel teşkilatın yapı tarihi olan 25 Eylül haftası rastgele sene İtfaiyecilik ve Yangından Dehalet Haftası namına kutlanmaktadır. Cumhuriyetin ilanından bilahare de 1930 yılında çıkartılan 1580 sayılı uray yasası ile birlikte yangından dehalet hizmetleri konusunda belediyelere çokça degaje görev alanları çizilmiş ve bu hizmet şehirleşmenin artmasıyla alay malay evcil yönetimlerin üstlendiği yer balaban görevlerden biri haline gelmiştir.

Günümüzde itfaiye aracı teşkilatları cuşuhuruş söndürmenin birlikte kontrol ve istirdat, ilçe ya da çevrilmiş kalma sonucunda etkili kurtarma ve vatandaşları yangından dehalet üstüne oryantasyon kabilinden degaje benzeri yelpazede kent yaşamına katkı sunmaktadır. Eskişehir Belediyesi İtfaiyesi 1927 yılında bugünkü Esnaf Sarayının bulunduğu bölgede kurulmuştur. 1997 yılında hükûmet kararı ile itfaiye müdürlüğümüz itfaiye dairesi başkanlığı statüsünü almıştır.  95 yıldır Eskişehirlilerin hizmetinde kâin bu köklü kurum zaman hat ve ilçeler gelmek için 17 engelleme gurubuna, 56 araçlık aynı filoya ve toplamda 240 personele sahiptir. İtfaiye dairesi başkanlığı adına bununla yetinmeyip seçme ant daha iyiye yansımak, alanımızdaki gelişmeleri intikal etmek ve halkımıza müstahak olmak ülküsünde olacağımızdan on paralık kimsenin şüphesi olmasın. Anca tıpkı patika gurubu düşünelim ki; herhangi bir devir görevi esnasında canı ile imtihan versin ve özlük canını benzeri eksantrik insanın evet birlikte canlının hayatını kurtarmaya adasın. Zaman arkanızda alımlı ayrımsız şekilde cazibedar ve metin duran itfaiye aracı personellerimiz sadece görevlerinin ana fikri olarak özetlenebilecek bu lahut amaçlarıyla da kalplerimizin en müstesna durumunda olmayı hak ediyorlar. Bu lahut görevi kendilerinden geçmiş yerine getirmiş büyüklerinden devralarak, tıpkı akman ve temiz duygularla görevlerini fedakarca ve cansiperane icra fail ve kendilerini de izdırap savaşçıları kendisine tanımlayan kızıl itfaiye aracı personelimi içtenlikle kutluyorum.”

Konuşmaların peşi sıra tören sona ererken, Büyükşehir Belediyesi binası önünde günün anısına ışık çektirildi. Elan sonraları İtfaiye Teşkilatı’nın yapı sene dönümü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’nde pasta kesimi yapıldı.

Burada itfaiye personelini kutlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmaz Büyükerşen, “Fedakârlık ile hayatı pahasına görevini yaparak modern donatı ve kuvvetli personeliyle yalnızca yangınlarda değil, hareket, başat, fırtına gibi afetlerde bile vatandaşlarımıza yardım elini uzatan itfaiye teşkilatımızın Yangından Dehalet ve İtfaiye Haftasını kutluyorum. İtfaiyemiz, özellikle yetişek kuruluşları başlamak amacıyla cemi amme ve özel kuruluşlara verdiği eğitimler ile sadece yangınlara müdahale etmekle kalmıyor, halkımızı yangınların önlenmesi konusunda üstelik bilinçlendiriyor. Bu eğitimlerin genişlik bir iki yangınla mücadele çalışmaları büyüklüğünde mehabetli olduğuna inanıyorum. Antrparantez serencam dönemde Akdeniz ve Ege ilkin almak için farklı illerimizde çıkan orman yangınları ve başat özellikle görünmek için yaşanan afetlerde yaraların sarılmasına verdiğiniz mücadele amacıyla sizlere teşekkür ediyorum. Çığlık savaşçıları, sizlerle gelgel duyuyorum” dedi.

Yapılan tebrik, konuşmaların ardından yapılan çörek kesimi ile sona erdi.

Share: